פלאש כבר לא תומכת באנדרואיד

החל מהיום, אודבי (Adobe) מפסיקה רשמית לתומך בתוסף הפלאש בסמארטפונים ומחשבי-לוח מבוססי אנדרואיד. למעשה החברה הצהירה כי תפסיק לתמוך בתוסף הפלאש לאנדרואיד כבר מגירסה 4.0 של אנדרואיד, אך בפועל המשיכה להציע את התוסף להורדה מחנות היישומים של גוגל ואף סיפקה לו עדכוני תוכנה. כאשר שוחררה גירסה 4.1 הצהירה החברה כי תספיק לתמוך בתוסף ולא תאפשר הורדה שלנו מחנות היישומים.

האם ג'ובס צדק?
ב-2010, פרסם סטיב ג'ובס המנוח את "תהיות אודות פלאש", מכתב פתוח בו הוא מציין כי פלאש היא טכנולוגיה נחותה, לדבריו מדובר בטכנולוגיה מיושנת שכבר היום קיימים מספר פתרונות עדיפים כמו השימוש בקידוד H.264 עבור הזרמת ווידאו ברשת ושימוש ב-HTML 5 ליצירת אתרי אינטרנט דינאמיים.

אדובי לא נוטשת את פלאש לחלוטין, לפחות לא בגזרת ה-PC ותפסיק להציע להורדה את התוסף דרך חנות ה-Play Store ולא תעדכן את התוסף עבור גירסאות חדשות של מערכת ההפעלה אנדרואיד. עבור משתמשים אשר להם כבר מותקן התוסף על-גבי המכשיר אדובי במידת הצורך תמשיך להציע עדכוני אבטחה אך משתמשים חדשים לא יוכלו להתקין את התוסף.

אדובי בעצם מפנה את מקומו של תוסף הפלאש עבור HTML 5 וכבר עתה עובדת על חברה על אפשרות להמיר אתרים מבוססי פלאש ל-HTML 5. החברה תמשיך להציע את פלטפורמת ה-Adobe Air כך שיישומים מבוססי פלאש עדיין יוכלו לרוץ על גבי מכשירים מבוססי אנדרואיד.

חווית הגלישה האמיתית
זמן קצר לאחר שג'ובס פירסם את המכתב הפתוח, פרסמה אדובי מכתב פתוח משלה בה טענה כי גלישה באתרי אינטרנט דרך מכשירי iOS היא חוויה מסורסת ולמעשה כדי ליהנות מחווית גלישה אמיתית ומלאה יש צורך בפלאש, אך כעת נראה כי גם החברה מאמינה שעל טכנולוגיית הפלאש לחלוף מן העולם לטובת חלופות יעילות יותר.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.