מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, הציג את Internet.org, יוזמה שאפתנית לחבר את כל העולם לאינטרנט. הפרויקט מאגד מספר שמות גדולים כמו נוקיה, סמסונג, מדיה-טק, קואלקום, אריקסון ועוד אשר יעבדו יחדיו כדי לחבר שני שליש מהאזורים בעולם שאין להם גישה לאינטרנט.

על פי הנתונים שהוצגו, רק 2.7 מיליארד אנשים מחוברים לרשת האינטרנט שהם קצת יותר משליש מהעולם. משנה לשנה, תפוצת האינטרנט בעולם גדלה רק ב-9 אחוזים בלבד וכל שאר האנשים אינם נגישים לרשת השאר מסיבות שונות כמו תשתית, מיקום וכמובן עלויות כספיות.

“כל מה שפייסבוק עושה היא לתת לאנשים ברחבי העולם את היכולת להתחבר אחד לשני. ישנם מחסומים גדולים במדינות מתפתחות לחיבור והצטרפות לכלכלת הידע העולמית ו-Internet.org מפגישה שותפות גלובלית שתעבוד ותפעל כדי להתגבר על אתגרים אלה ותהפוך את הגישה לאינטרנט לנגישה יותר למי שלא יכול להרשות לעצמו כיום.” אמר צוקרברג.

חברי הפרויקט יעבדו יחדיו כדי לפתח טכנולוגיות שיהיו זולות יותר לאדם הבודד להתחבר לרשת האינטרנט על ידי הורדת העלויות של תקשורת הנתונים (data) המקומית, בניית תוכנית עסקית מתאימה והוזלה משמעותית של סמארטפונים מתקדמים במקומות שבהם אין יכולת להתחבר. בצד הטכנולוגי החברות מתרכזות במאמצים להקטין את כמויות הנתונים של המכשירים, האפליקציות ומערכת ההפעלה על ידי שימוש במערכות דחיסה או זיכרון מטמון צד שלישי. האתר internet.org כבר באוויר ומספק מידע על מטרות היוזמה, השותפים והעשייה, וכבר בשבועות הקרובים יחלו שם בעבודה.

יוזמה זו מצטרפת ל"פרויקט לון" של גוגל אשר שם למטרה לחבר מדינות עולם שלישי ואזורים שונים לאינטרנט באמצעות בלון שינוע ברחבי האטמוספרה ויספר תקשורת אינטרנט אלחוטית לתושבי האזור.