השבוע דיווחנו כי המפתח firefds חודל מפיתוח רום למכשירי הגלקסי בעקבות דרישה של סאני בטענה של הפרה של זכויות יוצרים, אך קהילת משתמשי האנדרואיד לא נשארה אדישה ואף החלה בקמפיין במסגרתו הוצף עמוד הפייסבוק הרשמי של סמסונג מובייל ישראל בעשרות הודעות "עד כאן" במחאה על התנהגותה של סאני ולהביע תמיכה במפתח.

 

עומדים לצד המפתח
בעקבות הדרישה של סאני להפסיק להציע את ה'רום' שפיתח firefds להורדה ואף להפסיק להתאים רומים אשר כוללים קוד של סאני המוגן בזכויות יוצרים, הפגינו קהילת המשתמשים סולידריות והחלו לתקוף את סאני בערוץ התקשורת הפתוח הזמין שהם מכירים – מעל דפי הפייסבוק.

תחילה בדף הקורא "להחרים את סאני תקשורת", עד כה הדף צבר קצת פחות מ-700 "לייקים", ארגן מחאה מאורגנת נגד סאני וביקש מהעוקבים לפרסם הודעות "עד כאן" על גבי הדף הרשמי של היבואנית, העוקבים נרתמו ועל הדף צצו עשרות הודעות. בנוסף, נפתחה עצומה אינטרנטית אשר מונה קצת פחות מ-350 חתימות. חשוב לציין כי דף הפייסבוק והעצומה הוקמו במרץ השנה – בתקופת ה"חרם" הקודם בתקופה שבה סאני ביקשה מהמפתח פיילוט-איקס להפסיק את עבודתו.

בעקבות המחאה על-גבי דף הפייסבוק בסאני פרסמו הצהרה בזו הלשון:

קיבלנו לא מעט שאלות בימים האחרונים בנושא רומים, זכויות יוצרים ומה שביניהם ורצינו להסביר למתעניינים קצת יותר לעומק את הנושא.
סמארטפונים מבוססי מערכת אנדרואיד (למעט נקסוס) פועלים בעזרת שני מרכיבים:
1. מערכת הפעלה אנדרואיד אשר הינה קוד פתוח
2. מעטפת הממשק של סמסונג או כל יצרן אחר שמפתח הינה קוד מוגן שאסור להעברה ושינוי (דוגמת TouchWiz)

עבודתם של המפתחים העצמאיים חשובה להיפתחותה של אנדרואיד ואנו שמחים לראות את קהילת האנדרואיד הישראלית והמפתחים העצמאיים, גדלה ומתפתחת. רום שמפותח על בסיס מערכת אנדרואיד ולא עושה שימוש בקוד מוגן לא מפר זכויות ואנחנו נשמח לראות עבודה כזו של מפתחים ישראלים, אך המרכיב השני הוא פיתוח של חברת סמסונג, שעובר התאמות ותוספות מגוונות על-ידי סאני ולכן מוגן בזכויות יוצרים ולא ניתן לעשות בו שימוש כפי שבוצע לאחרונה. ביומיים האחרונים קיבלנו מכם הרבה שאלות וגם לא מעט טענות.

שוחחנו עם חלקכם טלפונית באופן אישי, ואנחנו רוצים להזמין אתכם למפגש פתוח שנקיים בקרוב במשרדינו שיתן לכל המתעניינים הצצה לתהליך הפיתוח אצלנו והזדמנות להיפגש ולדבר איתנו. פרטים על המפגש נפרסם בשבוע הקרוב. סוף שבוע חמים ונעים.
 כזכור, ביום א' השבוע הופיע בפורום iAndroid פרסום של המפתח firefds בו הוא מודיע על הפסקת פיתוח 'רומים' אשר כוללים את ממשק הטאצ'וויז של סמסונג. עד כה נהג המפתח לבצע התאמות אישיות של גרסאות רום עבור מכשיר ה-Galaxy S3 ואף הוסיף תרגום עברי, יישור ממשק לימין ועוד תוספות.  בסאני אומרים כי גם רום אשר מבוסס על ממשק אנגלי שתורגם לעברית מכיל בכל זאת קוד של היבואנית אשר מוגן על-ידי זכויות יוצרים. החברה מלינה כי גרסאות לא רשמיות, כמו זו של המפתח, מוצאות את דרכן אל חנויות פרטיות אשר מוכרות את המכשיר בייבוא מקביל, ומציעות אותו למכירה עם עברית מלאה.  בנוסף, לרוב החנויות גם מציעות את המכשירים במחיר נמוך מזה של סאני ובתנאי אחריות דומים ובכך מייתרות את היתרון שיש לרכישה דרך היבואן הרשמי.נראה כי בחברה מעוניינים למזער את הנזק התדמיתי ובצעד בלתי-שגרתי אף לקיים מפגש פתוח להידברות בין הצדדים. אין לנו ספק כי קיום של מפגש שכזה מהווה הזדמנות פז להידברות וחשוב להבין את שני הצדדים למטבע.

שתף:
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.
 • יוסף

  הטענה לגבי העברית היא הכי מוזרה שכן העברית כמו רוב השפות היא חלק אינטגרלי ממערכת הפעלה של אנדרויד החל מגרסת ICS

 • אביעד

  לכול המאותגרים שמצטטים מהקוד של סמסונג, הייתי שמח אם מישהו מכול החכמים יביא סימוכין או אישור לכך שהעברית כמו שסאני בציטוט למעלה טוענת שיך לקוד הפתוח.
  זה שהממשק או חלקים ממנו מאפשרים פיתוח של צד שלישי לא נוגד את מה שמישהו שם טוען.
  שיש להם בעלות על העברית שהם מפתחים.
  לפני כמה ימים עוד הייתי בצד של המפתחים,היום אחרי י שראיתי את ההסבר שלהם אני דווקא מחזק אותם.
  אף אחד פה לא מביא שום סימוכין לכך שהם משקרים,אלא להפך כול ציטוט שלהם רק מראה לי שלא רחוק היום וסמסונג תסמן את ישראל כמו הרבה חברות אחרות כמדינה של פיראטים שאוהבים לגנוב ללא שום ערך או כבוד לפיתוח.

  • a.a.

   לו זה היה כל מה שהם אומרים, לא הייתה אף בעיה..
   הם טוענים (בפועל, לא בהודעות מעורפלות בפייסבוק) לבעלות על *כל* גרסא עברית, כן-גם כזו שתרגמת בעצמך, כיוון שלטענתם יש קוד שלהם בכל רום סטוק של סמסונג העולמית…
   הבעיה עם הטענה הזו היא שגם ממשק הtouchwiz ,למעט 5 ספריות מע' בהן איש לא נוגע, משוחרר תחת רשיון apache, כלומר קוד פתוח ומותר לתרגם אותו.
   מעבר לזה, הם מתנפלים על המפתח שלא מרוויח שקל ולא פונים לחנויות שמוכרות את המכשירים ומרוויחות,לטענתם, שלא כחוק מהקוד שלהם.

   הם עלו על עץ גבוה מדי הפעם, קראתי כמה תגובות ברשת שמציינות שעקב מס' פנוית, סמסונג כבר התנערה מהסיפור הזה ולא תומכת בסאני(- לא מצאתי אימות לכך בינתיים).

 • שי

  הפתרון מאוד פשוט: אל תהיו עדר. תעברו ל htc, lg, או מכשירים אחרים. כשזה יפגע להם בכיס, הם יפנימו את הטעות (ראה מקרה סובארו)

  • aviezer

   שלום שי,

   לא ידוע לי על "מקרה סובארו" שבו היצרן או היבואנים בישראל "הפנימו טעות".
   התוכל בבקשה להאיר את עיני?

   בתודה מראש,
   א.

 • אדוארד ויטנבק

  גם ככה הטאצוויז הזה מכוער אני מעדיף על הגלקסי 3 ממשק מקורי כמו הcyanogenmod

 • אסף

  סאני קנו מסמסונג את כל הזכויות על העברית…

 • ANONY

  הם חושבים שהם יכולים להתעסק איתנו?? אנחנו לא העדר הצפונבון של אפל ובקרוב הם יבינו את זה!!!

 • יוסי כהן

  QUARX עשה עם הדיפיי יותר מכל מה שסאני עשתה עבור כל הטלפונים שלה ביחד!

 • יניב

  הם פשוט מאשרים בעצמם שאין שום שחר להפרה של זכויות יוצרים. מדובר נטו בדאגה שלהם מפגיעה במונופול שלהם על מכשירי סמסונג העבריים.

 • בבושקה

  סאני צודקים וזה אנדרואיד אין מה לעשות

 • רועי

  הרעיון בקוד פתוח הוא שאתה יכול לקחת את מה שאתה מבוסס עליו, אנדרואיד, לפתח אותו ולשווק אותו לציבור. אם אתה רוצה לקבל על זה כסף – אסור לך כי אז הרסת את הרעיון. אתה כן יכול להיות "נותן שירות" שעל זה אתה כן יכול לקחת כי זה שירות שהוא מחוץ לקונטקסט של הקוד אלא שירות שמסופק לבן אדם.

  אבל עזבו חוקים, אני לא רואה את סמסונג העולמית לוקחת פה צד אז הם די מתבכיינים.

 • סאני עובדים עליכם בעיניים

  סמסונג מפרסמים את כל הקוד של הטלפונים והטלבטים, כולל הממשק שלהם ב- Samsung Open Source Release Center (OSRC)
  סמסונג כותבים בפרוש באתר שלהם
  Samsung Open Source Release Center (OSRC) is an open channel to download or request any Open Source Codes used in our products. You can also post any questions and share your idea on this website.
  http://opensource.samsung.com/reception/receptionSub.do?method=about

  יתרה מזאת בסעיף Terms and conditions כתוב:

  Source Codes
  We may, in our discretion, make available to you various source codes (“Codes”) for download from this Website (“Download Service”) at no charge. You may obtain information on how to install software by sending an email to [email protected] within a period of three years after our last shipment of the product. By using the Source Code and/or the Download Service, you expressly assume all risk and liability associated with and/or caused by the same and complying with all applicable user agreements that accompany each Source Code. To the extent any of the Source Codes are licensed under public licenses such as the GNU General Public License and/or GNU Lesser General Public License, such licenses can be found in each of the files containing the Source Codes. Samsung provides the Source Codes and the Downloading Service “as is” without representation or warranty of any kind and all such warranties, express or implied, are hereby disclaimed, including, without limitation, warranties of merchantability, fitness for a particular purpose accuracy, completeness, currency, availability, title, or non-infringement. You acknowledge that Samsung is not obligated to provide and does not provide any support or assistance with respect to the Source Codes or the Download Service. The Downloading Service shall not affect nor extend any warranty or disclaimer which Samsung makes in each of Samsung’s products in which the Source Code (or object/executable code based thereon) is incorporated

  כלומר הם מצינים במפורש שכל הקוד שהם מפרסמים (הכולל את ממשק המשתמש שלהם), מופץ כקוד פתוח-מה שמוכיח שלטענות של סאני אין שום בסיס.
  מי שהולך לפגישה עם סאני – שיבקש מהם להציג מסמך רשמי של סמסנוג המוכיח את טענתם ש-". מעטפת הממשק של סמסונג או כל יצרן אחר שמפתח הינה קוד מוגן שאסור להעברה ושינוי (דוגמת TouchWiz)" ובמיוחד איך זה שסמסונג מפרסמים בעצמם את כל הקוד של הטלפון כולל מעטפת הממשק, כקוד פתוח.

 • שגיא

  עד כמה שידוע לי, אם מדובר בקוד פתוח, אז אין שום אילה לתביעת זכויות יוצרים. עובדה שלא שמענו על תביעה דומה נגד שום מפתח רום עצמאי של אנדרויד בשום מקום אחר בעולם.

  • מפתח

   ברור…סאני המציאו קישוקש ומנסים להפחיד ע"י מצג שווא, מפתחים ישראלים שאין להם כסף לעורכי דין…
   מצד שני, הם רודפים אחרי הרוח מכיון שיש רומים כמו לדוגמא RESSURECTION REMIX או WANAM הכוללים תמיכה מלאה בעברית,המפתח הראשון מטורקיה והשני ממרוקו ואותם סאני כלל לא מנסה להפחיד, כי הם יצחקו עליה…ה
   חנויות הפרטיות מזמן צורבים גם את הרומים האלו, ככה שגם בקרב הזה סאני הפסידו ואין להם סיכוי להצליח למכור לאורך זמן את מוצרי סמסונג במחירים המופקעים שלהם.

 • סתיו

  מקווה שהעצומה וכל הפעילות הזו תעזור

 • חסוי

  בוא נקווה שהם ישתפו פעולה עם המפתחים ונוכל להרוויח כולנו!

  • TDC

   לא רוצה כבר שהם יעבדו איתם לא רוצים אותם ביכלל
   שיעבירו את היבוא והפיתוח לחברה אחרת