חברת סאני תקשורת, נציגת סמסונג בישראל החלה לתבוע חנויות ואתרים על הפצת גרסאות מערכת האנדרואיד (רום) של מכשיריה השונים, כך מדווח אתר דה-מארקר. הרום העברי הקיים על מכשירי הגלקסי אס והגלקסי אס 2 עבר התאמות ותרגום על ידי סאני תקשורת והתרגום העברית שייך לה וכך לדברי התביעה, חנות גו-מובייל עשתה שימוש בקוד הקנייני שלה במשך תקופה ארוכה ועל כן היא הגישה תביעה בהיקף של מיליון שקלים.

גם מפתחי הרום PilotX הנחשב לפופולרי במיוחד בקרב בעלי מכשיר הגלקסי אס בארץ ובעולם קיבלו מכתב איום בתביעה על שימוש בקוד השייך לסאני וכך גם כנגד אתר הפורומים iAndroid בטענה על הפניית גולשים להורדת רומים עם זכויות יוצרים. מפתחי הרום הודיעו כי הם משהים את פעילותם והורידו את הקישורים להורדת הרומים העדכניים לעת עתה וכך גם האתר הפסיק לפעול.

יש לציין כי חלק מהמכשירים הנמכרים בשוק הפרטי מגיעים עם גרסאות מערכת ההפעלה בעברית מקורם גם בפיתוח פרטי, אך לדברי התביעה ישנם הוכחות כי החנויות השתמשו בקוד השייך לפיתוח שבוצע על ידי סאני.

נושא העברית ייפתר חלקית עם הגעת גרסת האנדרואיד 4.0 של הרום CM9 הבנוי על בסיס הקוד הפתוח. עוד מוקדם לדעת מה יעלה בגורל רום ה-PilotX כאשר העברית של ממשק ה-TouchWIZ עדיין נחשבת כפיתוח שיבוצע כאן בארץ ולא על ידי חברת האם או גוגל.

תגובת סאני: סאני תקשורת, יבואנית ומפיצת סמסונג מובייל בישראל, מברכת ומעודדת מפתחים אשר משתמשים בקוד הפתוח על מנת ליצור תוכנת עברית ותוכנות נוספות. עם זאת, סאני, המעסיקה 40 אנשי פיתוח, מפתחת בעצמה את תוכנת העברית למכשיריה. על כן, החברה מבקשת לשמור על זכויות היוצרים שלה בכל הנוגע לתוכנות שפיתחה. בניגוד לפרסומים, החברה הגישה תביעה נגד go mobile ולא כנגד מפתחי האנדרואיד בישראל.

קרא עוד:  סדרת ה-iPhone 11 החדשה תגיע לישראל מהר מאי פעם

עדכון: מפתח ה-PilotX, קובי פרסם את כי הוא חוזר לפעילות, עדיין לא מלאה לאחר הסרת איום התביעה: " לאחר שיחה ארוכה ברוח טובה, דוידי (מנכ"ל סאני) הודיע והבטיח שאין כל איום תביעה מצד סאני על צוותנו. בנוסף קבענו להפגש בקרוב על מנת שנוכל גם לנסות לשתף פעולה בעתיד הקרוב כדי לתת לקהילה את הרום והתמיכה הטובים ביותר שאנחנו יודעים לתת. החל ממחר האתר חוזר לפעילות, כרגע ללא אפשרות להוריד את הרומים שלנו.
מבטיח לחזור לפעילות מלאה ברגע שנוכל."