אחד מהיתרונות של מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) הוא האפשרות להתקין במכשירים גרסאות מותאמות אישית של מערכת ההפעלה שפותחו על-ידי מפתחים חובבים. הקלות בה ניתן לצרוב גרסאות אלו במכשירי סמסונג (Samsung) השונים הפכו אותם ליקירי קהילת חובבי האנדרואיד. חלק מהמפתחים מתבססים על רומים שמגיעים עם המכשירים מהמפעילות, רומים אשר תורגמו ועברו התאמות על ידי המשווקת המקומית ומפיצים זאת מחדש ברום מותאם שעבר התאמות נוספות.

ביום א' השבוע הופיע בפורום iAndroid פרסום של המפתח firefds בו הוא מודיע על הפסקת פיתוח 'רומים' אשר כוללים את ממשק הטאצ'וויז של סמסונג. עד כה נהג המפתח לבצע התאמות אישיות של גרסאות רום עבור מכשיר ה-Galaxy S3 ואף הוסיף תרגום עברי, יישור ממשק לימין ועוד תוספות. לדברי המפתח, בסאני אומרים כי גם רום אשר מבוסס על ממשק אנגלי שתורגם לעברית מכיל בכל זאת קוד של היבואנית אשר מוגן על-ידי זכויות יוצרים. החברה מלינה כי גרסאות לא רשמיות, כמו זו של המפתח, מוצאות את דרכן אל חנויות פרטיות אשר מוכרות את המכשיר בייבוא מקביל, ומציעות אותו למכירה עם עברית מלאה.  בנוסף, לרוב החנויות גם מציעות את המכשירים במחיר נמוך מזה של סאני ובתנאי אחריות דומים ובכך מייתרות את היתרון שיש לרכישה דרך היבואן הרשמי.

בסאני בחרו שלא לתבוע אלא רק לדרוש מהמפתח מלחדול באופן מיידי להציע להורדה גרסאות אשר כוללת את ממשק הטצ'וויז והעברית פרי פיתוחם, למעשה אם ירצה המפתח עדיין יכול להציע להורדה גרסאות רום אשר מבוססות על גרסה נקייה של אנדרואיד ללא הממשק שעבר את ההתאמות של סאני או לפתח בעצמו את העברית. קהילת חובבי האנדרואיד לא נשארה אדישה ובדף הפייסבוק הרשמי של החברה ניתן למצוא מספר תגובות המביעות את מורת רוחם של המשתמשים לגבי ההחלטה.

קרא עוד:  אופו שוב מפתיעה: השיקה את Reno2 עם מצלמת סנפיר כריש

כרוניקה ידועה מראש
למעשה אין זו הפעם הראשונה שסאני דורשת ממפתחים חובבים להפסיק להפיץ את הרום שלהם, שכן הדבר קרה בעבר בתקופת ה-Galaxy S, וגם ב-S2. גרסאות רום של המפתח "פיילוט איקס" היו בסכנה לאחר שהציע גרסאות מתורגמות של מערכת ההפעלה וממשק הטאצ'וויז. במקרה של פיילוט איקס הסתיים הסיפור "ברוח טובה" כאשר החברה הבהירה כי היא אינה תובעת את המפתח עצמו אלא את היבואנית 'גו מובייל' שלטענתה צורבת על גבי המכשירים שהיא מוכרת גרסאות מוגנות בזכויות יוצרים.

תגובות
המפתח כתב בתגובה בפורום: "סאני טוענים שיש בכל הרומים של סמסונג, לא קשור אם יש תפריטים בעברית או אין תפריטים בעברית, קוד שלהם. הרומים שאני מפרסם בחינם בשביל הקהילה הישראלית מגיעים לידי חנויות פרטיות שמייבאות מכשירים בייבוא מקביל והם צורבים עליהם את הרומים שלי.
לקוחות מגיעים לחנויות הפרטיות וקונים מכשירים במחירים נמוכים בהרבה ממה שסאני מוכרת בעברית מלאה עם כביכול קוד בזכויות יוצרים של סאני. סאני פנו אלי ודיברנו. לא הוגשה שום תביעה. הם רק הזהירו שאני פוגע בזכויות יוצרים שלהם ע"י זה שאני גונב את הקוד שלהם שנמצא ברומים של סמסונג ואם אני לא אפסיק העניין יעבור לערכאות משפטיות."

בסאני אמרו ל-TGspot כי הם דווקא בעד הקהילה, אולם הגרסה שעליה התבסס firefds מפרה זכויות יוצרים: " גרסת מערכת ההפעלה המותאמת למכשירי סמסונג ומשווקת על ידי סאני תקשורת, הינה פרי עבודתה ופיתוחה הבלעדי. סאני תקשורת מעמידה משאבים רבים לטובת פיתוח גרסאות, התאמתן, אישורן, תוך ביצוע בקרת איכות קפדנית."

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.