הנה עוד שנה חלפה לה ועוד משחק בסדרת Call of Duty נוחת. זהו לא עוד סתם משחק בסדרה, אלא הראשון שיוצא, בין היתר, לקונסולות הדור הבא. באחד הכנסים בהם דיברו המפתחים על המשחק, הם ציינו כי יכלו לקרוא למשחק Call of Duty: Modern Warfare 4 ולהמשיך את העלילה המרתקת מ-2011, אך בחרו שלא. הם בחרו להתחיל מחדש בדור הקונסולות הבא, אך לשמור את הנוסחה המוכרת והאהובה. אמנם לא יצא לנו לשחק עדיין ב-PlayStation 4 או ב-Xbox One, אך גם גרסאות הדור הנוכחי בהן שחקנו מעולות בפני עצמן. אחרי הכל, אם יש משהו שלמדנו היטב מדור הקונסולות הנוכחי הוא שלא הכוח, הטכנולוגיה או הגרפיקה קובעים את איכות המשחק, אלא המשחקיות והמשיכה שיש בו – ואת זה יש בשפע בכל אחד ממשחקי Call of Duty.

Chapter 1:  The Boy Who Lived – סיפור חדש לגמרי
Call of Duty: Ghosts מתחיל סיפור חדש לגמרי, שמוצג בצורה ברורה בסצנת הפתיחה: קבוצה של 60 חיילים מהצבא האמריקני נדרשו להגן על בית חולים אזרחי מפני גלים של מאות אוייבים. הם הצליחו במשימתם במשך שלושה ימים, אך לאחר מכן החלו להיחלש. מתוך 60 האנשים שהיו בהתחלה, נשארו רק 14. מבלי לוותר על הקרב הם תפסו עמדות מתחת לגופות של החברים שלהם, וחיכו להזדמנות. בעודם מחכים, הדם של חבריהם נטף עליהם ויחד עם החול שכיסה את פניהם, הוא שינה אותם. כשהאוייב החל להתקרב לבית החולים, יצאו ארבעה עשר החיילים הנותרים מתוך החול, ונתנו את הכל בקרב האחרון. הם היו מוסווים והשתמשו בנשקים מושתקים, מה שנתן להם יתרון על פני האוייב. כשאזל הנשק, הם נלחמו בסכינים, וכשנגמרו הסכינים הם נלחמו בידיים. בסוף המערכה נשאר רק שריד אחד מהצד של האוייב, ובשל יכולות הקבוצה בעת שימוש בטקטיקת התגנבות, הם כונו ״רוחות״ (Ghosts). בסוף סצנת הפתיחה, מתברר שהקול שספר את הסיפור הוא דמות בשם אליאס שמספר את הסיפור לבנו. אנחנו משחקים את לוגן, אחד מבניו של אליאס ואחיו של האש (Hesh). מבלי שנספיק לעכל את מה שקורה, רעידת אדמה תפקוד את עולם המשחק ונמצא עצמנו רצים מבלי לדעת לאן. הסיפור הפעם שונה במקצת מהסיפור בשאר המשחקים. מבלי לחשוף הרבה פרטים, אחת הדמויות מנסה לצוד את הרוחות, ויש לה סיבה טובה וסיכויים גבוהים להצליח, כי היה הייתה אחת מהם.

הסיפור של Ghosts, בניגוד לשאר המשחקים, לא כבד מידי. אין פה הרבה דמויות, אין הרבה מזימות ושמות שצריך לזכור. גם שחקנים בעלי יכולת אנגלית בינונית יצליחו להבין את הסיפור, ואף להיכנס לעומקו. במהלך הסיפור נגלה עוד ועוד פרטים על הדמויות, אשר יגרמו לנו, אולי, להזדהות עם חלקן, זאת לעומת הסיפורים במשחקי הסדרה הקודמים, במיוחד זה של Modern Warfare, היו קשים להבנה לעיתים ומתסכלים.

במהלך המשחק נשחק במגוון של זירות קרב שונות, חלקן פתוחות יותר וחלקן פחות, חלקן טקטיות יותר וחלקן פחות, אך הפעם נזכה לראות כמה זירות משחק חדשות לגמרי. נצלול אל מתחת למים וננהל שם קרב יריות של ממש, וכמו כן בחלל. בשני המקרים, גם במים וגם בחלל, ניהול הקרב הוא הרבה יותר קשה וטקטי, כיוון שלא תמיד יש מקומות מסתור שקל להגיע אליהם, וגם ניתן להזיז את הדמות לששה כיוונים שונים ולא רק לארבעה (ימינה, שמאלה, קדימה ואחורה). לעיתים נמצא אוייבים מעלינו ומתחתינו, דבר הדורש תשומת לב רבה וריכוז מירבי. מעבר לאלו החדשים, נמצא עצמנו בכמה מצבים מוכרים, כגון על מכונת ירי ברכב שטח, ובמסוק. לא פעם נוכל להשתמש בעזרה אווירית, בה גם נוכל לשלוט, ואף בכלב שלנו, ריילי, לצורך התקפה ואסיפת מידע.

עולים שלב – גראפיקה וסאונד
זהו המקום להזכיר כי שחקנו בדור הקונסולות הנוכחי (PlayStation 3) וכי טרם יצא לנו לנסות את המשחק על קונסולות הדור הבא, אך גם כאן המשחק לא נופל מקודמיו ומציג גראפיקה מרהיבה ברוב הפעמים, כולל אפקטים מרהיבים בתאורה (שמש שחודרת מבעל לעלי העצים, או משתקפת על פני המים), עיירות ויערות ריאליסטיים בכל פרט ופרט, ואנימציות טובות. כמובן שבהשוואה לדור הבא, הדור הנוכחי נראה קצת פחות טוב אך בהחלט מספק.

סרטון המשווה בין הדור הבא לדור הנוכחי:

גם מבחינת סאונד הכל נשמע אמין ומציאותי. החל מפיצוצים, דרך נביחות ועד לדיבורים בקשר – הכל נעשה במקצועיות יתר. אין ספק כי שירים של גדולי הזמרים והלהקות של אמריקה הפכו לחלק בלתי נפרד מסדרת Call of Duty, במיוחד בשנים האחרונות. בין אם מדובר בלהקת המאטל האמריקנית Avenged Sevenfold שהוציאה סינגל במיוחד עבור Black Ops 2 (נקרא Carry On, מחיר: $1.29) או בראפר Eminem,  ששירו Till I Collapse ליווה את Call of Duty: Modern Warfare 2, המוזיקה עטורת הפרסים הפכה לחלק בלתי נדלה ממשחקי הסדרה בשנים האחרונות, והמשחק השנתי לא שונה. אמנם העלילה חדשה לגמריי, אך אמינם (Eminem) חוזר הפעם ללוות את המשחק עם שירו "Survival" מתוך אלבומו האחרון.

זומבים? לא הפעם
אחרי שסיימנו את הקמפיין, ורגע לפני שקופצים למולטי פלייר, בוודאי נחפש את מצב ה-Spec Ops או הזומבים. לא נמצא אף אחד מהם, אבל נמצא אחד חדש, הכירו את Extinction. הוא יותר מזכיר את מצב הזומבים, בו נוכל לשחק עם חבר (על מסך מפוצל או ברשת) ונצטרך לשרוד ולהתקדם נגד גלים של מפלצות. ישנן כמה סוגים של מפלצות, וכלל שנתקדם יהיה קשה יותר להשמיד אותן. ניתן גם לרכוש נשקים ויכולות במהלך המשחק, מבלי לעצור אותו, מה שהופך אותו לזורם וקליל יותר. מי שאהב את מצב הזומבים ב-Call of Duty: Black Ops בוודאי ימצא את אותה הנאה כאן, אך אלו שלא אהבו ימצאו את מצב המשחק הזה משעמם ומחזורי אחרי כמה פעמים. בכל פעם שנפסיד, המשחק לא נותן דרבון להמשיך, או בגישה הישראלית המצוייה: "נראה לך שנשחק שוב? עד שהגענו לכאן!". כך או כך, מדובר בתוספת נחמדה שיכולה בקלות להוסיף עוד כמה שעות של הנאה, בתלות בשחקן ובחבר שמשחקים איתו.

גולת הכותרת: המולטיפלייר
אפתח בוידוי: הדבר הראשון שעשיתי כשקבלתי את המשחק היה לגשת למצב המולטיפלייר. למעשה, זו לא הפעם הראשונה (ולא משחק ה-Call of Duty הראשון) שאני עושה את זה. אין ספק שגולת הכותרת של כל משחקי ה-Call of Duty, למרות עלילה מרתקת ככל שתהיה, היא ריבוי משתתפים. בכל שנה המפות משתנות, הנשקים והעזרים משתנים, והמשחק הופך לחדש לגמריי, אם כי הנוסחא המקורית והממכרת עדיין נשמרת. לאלו שציפו לשינוי מן הקצה לקצה צפוייה אכזבה: זהו משחק Call of Duty ולא Battlefield, ולכן המפות קטנות, אין כלי רכב, והמשחק אינטנסיבי ומהיר – תהרוג או שתיהרג. כבר מהרגע הראשון כל הנשקים וכל התוספים פתוחים לשחקן, אך נצטרך להשיק נקודות כדי לקנות אותם. מנגנון זה עדיף מאשר זה שבמשחקים הקודמים, שם היינו צריכים להגיע לרמה מסויימת על מנת לקבל אפשרות להשתמש בנשק כזה או אחר. ב-Ghosts ניתן לקנות כל אחד מהנשקים כבר אחרי כמה משחקים, אך יש לחשוב היטב כיצד לנצל את נקודות הקנייה, כיוון שניתן לרכוש בעזרתם כל דבר – נשקים, אביזרים לנשק, עזרים (Perks) ופרסים על הריגות ברצף (KillSreak). מה שאהבתי במיוחד במשחק הוא שהוסיפו מצבי משחק רבים ומהנים, כאשר בשנים האחרונות לא ממש ראינו שינוי דראסטי במצבי המשחק השונים המוצעים לשחקן. הנה כמה דוגמאות למצבי משחק חדשים:

Blitz – במצב זה, על כל אחד מן הקבוצות להגיע למקום מסויים בבסיס של האוייב על מנת לצבור נקודה. בכל פעם שנגיע למקום בבסיס של האוייב אליה צריך להגיע, הקבוצה שלנו תקבל נקודה ונוחזר באופן אוטומטי לבסיס שלנו על מנת שנוכל להגיע שוב לבסיס של האוייב. המשחק תלוי במחשבה ושיתוף פעולה קצת יותר מבכל מצב אחר, כאשר יש לתכנן מראש מהם חברי הקבוצה שישארו בבסיס וימנעו מהאוייב להגיע אליו, ומי מחברי הקבוצה יצאו לבסיס האוייב כדי להשיג נקודות. קבוצה שלא תתכנן – תפסיד, אך אין מה לדאוג, זה Call of Duty, אף אחד לא מתכנן פה כלום ולכן הסיכויים של שתי הקבוצות לנצח דיי שווים.

call_of_duty_ghosts

Cranked – במצב זה מתחלקים לשתי קבוצות ועל כל קבוצה להרוג את חיילי הקבוצה השנייה – עם טוויסט. בכל פעם שנהרוג, נקבל חצי דקה להשיג הריגה נוספת. אם הטיימר יסיים לספור ולא הצלחנו להשיג עוד הריגה – נתפוצץ. אל דאגה, המשחק מקל עלינו להשיג הריגות נוספות על ידי כך שמצ'פר אותנו בכל הריגה בתזוזה מהירה יותר וכו'. אין ספק שבמחינת אסטרטגיה, מצב המשחק הזה שונה לגמריי מ-Blitz, ואין כל צורך לחשוב פה. הוא כמו Team Deathmatch רק הרבה יותר מהיר.

Hunted – מתחלקים לשתי קבוצות, וכל אחד מתחיל עם אקדח פשוט. במהלך המשחק יופיעו מסוקים שישליכו חבילות במקומות אקראיים במפה. בכל אחת מן החבילות יש מספר מוגבל של נשקים, גם הם ארקאיים. יש לחשוב ולתכנן קדימה, שכן כל ריצה אל עבר חבילה מפתה עלולה להגמר במוות. החזק שורד – משחקי הרעב כבר הזכרנו?

Infected – כל שחקן לעצמו. כל אחד מהמשתתפים מתחיל עם שאטגן, וכל אחד שנהרג הופך לזומבי עם סכין. האחרון ששורד – מנצח. אין טקטיקה, נסו לשרוד את זה.

מוכנים לדור הבא

אם כן, Call of Duty: Ghosts מוכן לדור הבא. הגראפיקה השתפרה במעבר לקונסולות החזקות יותר, הסיפור מתחיל מדף חדש, רענן ומושך הרבה יותר, וריבוי המשתתפים עבר שיפור יסודי עד כדי הפיכתו לממכר עוד יותר (אני מודה, גם אני לא חשבתי שזה אפשרי). אם אתם מעריצים של Battlefield ומחפשים סיבה טובה לעבור ל-Call of Duty, הרי שלא תמצאו אותה כאן, אך אם אתם מעריצים ותיקים של Call of Duty שרק רוצים עוד – הרי ש-Call of Duty: Ghosts נוצר במיוחד עבורכם. כמו בכל השקה של קונסולה חדשה, משחקי ההשקה חלשים ולוקח למפתחים כמה חודשים טובים, ולעיתים גם כמה שנים, ללמוד את הקונסולות ולפתח משחקים שיוציאו מהן את המירב. Call of Duty: Ghosts לא עושה את זה, אבל בתוך גל של משחקי השקה בינוניים, הוא המשחק שכולם חיכו לו.

המשחק נבחן בגרסאת ה-PlayStation 3 וזמין גם ל-PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, Wii U ולמחשב האישי, תודה לאבישי לרנר על שסייע בהכנת הכתבה.