יוטיוב (YouTube), אתר שיתוף סרטוני הוידאו הפופולרי מבית גוגל (Google), הכריז על מדיניות חדשה: אפשרות התגובה תחת סרטים בהם מככבים קטינים תחסם. זהו צעד חסר תקדים בו נוקטת החברה בעקבות פרסומים על רשתות להפצת תוכן פדופילי, שפעלו באמצעות העלאת קישורים כתגובות לסרטוני וידאו בהם מככבים ילדים.

חשיפה זו גרמה ליוטיוב נזק רב שכן מפרסמים גדולים, בהם נסטלה (Nestle), דיסני (Disney) וחברת המשחקים אפיק גיימס (Epic Games), הכריזו כי יחדלו מרכישת פרסומות באתר. עם זאת, החסימה הגורפת של תגובות בעשרות מיליוני סרטונים, ללא הבחנה בין אלו שבהם באמת מתרחשת פעילות פדופילית ובין ערוצי תוכן תמימים, צפויה לגרום למנהלי אותם ערוצים הפסד כספי (שכן התגובות הן אחד האמצעים האפקטיביים להפצת התכנים), ועל כן כבר מעוררת ביקורת מצד יוצרי התוכן על מה שנתפס בעיניהם כמעין ״ענישה קולקטיבית״. גם נטישת המפרסמים מסכנת, כמובן, את רווחי הערוצים המובילים.

בנוסף לחסימת התגובות, מבטיחים ביוטיוב להגביר את מאמצי הפיקוח על ערוצים המסכנים צופים צעירים, בהם ערוצים המפרסמים ״סרטוני אתגר״ למיניהם״ כמו כן, טוענת החברה כי היא נמצאת על סף סיום פיתוחה של מערכת אפקטיבית יותר לסינון תגובות אוטומטי, המסוגלת לזהות ולמחוק פי 2 יותר תגובות פוגעניות מהאלגוריתם הקיים, שכאמור לא הצליח להתמודד עם רשתות הפדופיליה שפעלו מתחת לרדאר של גוגל במשך חודשים.

וידאו: החשיפה של Matt Watson