אט אט רוב שירותי הטלוויזיה עוברים להזרמה דרך האינטרנט, וגם חברת יס (Yes) קפצה על ההזדמנות כדי להחליף את תשתית הלוויין היקרה והמוגבלת שלה. החברה השיקה את יס פלוס (+Yes), מערכת שידורים המובילה את כל שידורי הטלוויזיה הרב ערוצית שלה אל המנויים דרך הרשת במקום הצלחת, ועם עוד כמה תוספות מודרניות כנדרש לפי צו השעה.

מתחילים מהבסיס

מכיוון שכל התוכן נצרך דרך האינטרנט, חסל סדר הממירים הענקיים והמיושנים שיושבים בדרך קבע צמוד לטלוויזיה. כעת אפשר להסתפק במזרים מדיה עצמאי עם אפליקציה מותאמת. יס מציעה נכון לעכשיו רק את Apple TV 4K. ההתקנה הייתה קלה ומהירה: כל מה שנדרש הוא Apple ID להגדרת המכשיר. אם יש ללקוח גם מכשיר iPhone, אפשר לצמצם את זמן ההגדרה למינימום – פשוט מצמדים אותו ל-Apple TV והחשבון מוגדר במהירות. לצורך חיבור לשירות +Yes לראשונה צריך להוריד את האפליקציה מ-AppStore ולהזין את מספר תעוזת הזהות והטלפון עמם בוצעה ההרשמה לשירות.

ביס דורשים רשת התומכת במהירות של 40 מגה-ביט/לשנייה לפחות. בבדיקה שלנו השתמשנו בחיבור רשת קווית כאשר בדיקת מהירות הראתה קצב העברת נתונים של 430 מגה-ביט/לשנייה. בנוסף, את ההתקנה הראשונית ביצע טכנאי של החברה.

ממשק: Bang Bang

המנויים הנוכחיים של יס לא יזהו את הממשק של +Yes. הוא הותאם לשימוש ב-Apple TV והשלט שלו. במבט ראשון זה נראה שביס אימצו את עיצוב הממשק של סטינגTV וביססו עליו את העיצוב החדש בתוספת כמה ליטושים המשדרגים את חווית השימוש.

הדבר שבלט מיד עם תחילת השימוש היה ללא ספק מהירות התגובה. המעבר בין הלשוניות או בין הערוצים והצגת התוכן התבצעו במהירות מרשימה , יותר מכל ממשק מתחרה. גם אם אתם מאלו שממעטים כבר לזפזף בין הערוצים, אנחנו בטוחים שאתם לא ממש אוהבים לחכות לעליית הערוץ או טעינת התוכן.

מאפיין נוסף ומעניין בממשק של +Yes הוא תצוגה חיה של הערוץ. לדוגמה, אם צופים בחדשות וממתינים שמשחק כדורסל המשודר בערוץ אחר יתחיל, פשוט אפשר לנווט לאותו ערוץ בממשק בחלק התחתון של המסך, להמתין על קוביית הערוץ ולצפות בתוכן המשודר. לחיצה על המסך המוקטן תשאיר אותו בתמונה. לחיצה חוזרת תסגור אותו. לחלופין אפשר להחליק עם השלט מטה כדי לסגור את הממשק או לזוז שמאלה/ימינה כדי לעבור לערוצים אחרים. התמונה החיה מוצגת גם כשמנווטים בין הערוצים בממשק המלא של השירות.

יס שאבה חלק מהרעיונות בממשק משירותים אחרים כדוגמת נטפליקס (Netflix): אפשרות לדלג על פתיח של פרקים בסדרה ומעבר אוטומטי לפרק הבא או הצגת הזמן הנותר עד לסיום הפרק. מאוד אהבנו גם שמוצגת השעה בה תסתיים הצפייה, כך שאפשר לחפש אחר תוכן שיסתיים בדיוק כשרוצים לצאת מהבית.

באופן כללי הממשק מזמין מאוד ומציג תנועה של תוכן כמעט כל הזמן: קדימונים מופעלים באופן מידי כשעומדים על תמונת סרט, ההצעות המשתנות בתחתית העמוד של סדרה או סרט תחת הכותרת 'צופים צפו גם' וחושפות את המשתמשים לתכנים לא מוכרים בשירות, וכיו"ב. בתחתית כל דף סדרה מוצג מידע מורחב על השחקנים המשתתפים, ולחיצה על כל אחד מהם תציג את כל התכנים הזמינים בשירות בהשתתפות אותו שחקן.

הניווט בין התכנים בממשק מתבסס על סרגל ניווט עליון במסך הראשי של האפליקציה ובסרגל תחתון לניווט בין  הערוצים השונים כאשר צופים באחד מהם. הסרגל העליון מציג נושאים שונים וביניהם לשוניות הערוצים וגישה לסדרות וסרטים. מעבר לאלו יש ארבע לשוניות נוספות. הלשונית הראשונה מספקת גישה ל-+Yes, שהוא מעין אזור אישי המרכז את כל התכנים בהם הפסיק הצופה לצפות באמצע, ערוצים ותכנים מועדפים שסומנו ככאלו, תכנים שצופים בהם הרבה וכן הצעות לתכנים חדשים. אהבנו מאוד שהממשק מציע לצפייה גם פרקים חדשים בסדרה שכבר נצפתה, כאשר הפרקים החדשים מוצגים באזור 'המשך צפייה'.

הלשונית השנייה היא 'אוספים' המציעה תכנים לצפייה לפי אוספים שנקבעו על ידי שחקנים ומובילי דעת קהל לצד אוספים בנושאים קבועים וכן אוספי 'איפה תפסנו אותך' כדוגמת 'ערב בנות', 'דייט עם אמא', ו-'ערב בנים'. את הלשונית השלישית מקדישה יס לתכנים הדוקומנטריים.

הלשונית הרביעית מוקדשת כולה לילדים ומאפשרת להציג תוכן לשתי קבוצות גיל, כאשר העיצוב מודגש יותר על תמונות ודמויות ופחות צלמיות ומספרי ערוצים. הממשק מאפשר גם להגביל את זמן הצפייה בערוצים, לחסום לגמרי את החזרה לתכנים הרגילים או לאפשר לצאת מהממשק עם פתירת תרגיל פשוט בחשבון.

מלבד כל אלה, ממשק החיפוש מסוגל להציג במהירות את התוצאות תוך כדי הקלדה לפי קטגוריות כדוגמת סדרות וסרטים, אוספים, ערוצים וילדים, דבר המקל מאוד על מציאת התכנים.

סרגל הניווט התחתון מוצג אך ורק כאשר צופים בערוצים הלינאריים. הוא בנוי משתי רצועות פעילות – האחת רצועת ערוצים והשנייה רצועת התוכניות המאפשרת לדעת אלו תוכניות ישודרו בעתיד או לצפות בתוכניות שכבר שודרו בעזרת החלקה ימינה או שמאלה על השלט. מעל רצועת התוכניות קיימת רצועה המציגה את התאריך בו מוצגת התוכנית, וחבל שלא ניתן לנווט דרכה במקום להחליק הרבה על השלט רק כדי להגיע לתאריך מסוים. לחיצה ארוכה על משטח המגע בשלט תפתח תפריט משני המאפשר להגדיר תזכורת לשידור התוכנית, להוסיף את הכותר למועדפים, להתחיל מחדש או לראות פרטים נוספים על התוכנית.

במהלך הבדיקה נתקלנו במספר תקלות שהפריעו לנו בשימוש, וייתכן שזה נובע מכך שהשתמשנו בגרסת בטה. למשל, המעבר האוטומטי בין ערוצי הסדרות מתבצע לפעמים עוד לפני שפרק נגמר, אך זה ניתן לביטול בהגדרות. כמו כן לעתים הממשק לא אפשר לקפוץ לפרקים נוספים בצפייה דרך ה-VOD, למרות שהם היו קיימים.

איכות תמונה – אל תצפו במשחק יחד עם השכנים

בהשוואה מול שירותי הטלוויזיה המקומיים +Yes מספק לדעתנו את איכות התמונה הטובה ביותר. לכל אורך הבדיקות שלנו התמונה הייתה חלקה עם צבעים טובים ללא פיקסול, קפיאת תמונה או שיבושים כלשהם, כולל בשידורי ספורט באבחנה 4K.

עם זאת, בתחילת השימוש נתקלנו מדי פעם באיכות ירודה במעבר בין ערוצים או בתחילת צפייה בסדרה או סרט ב-VOD, אך זה הסתדר לאחר שניות אחדות. בעיה זו מופיעה מידי פעם, אבל מכיוון שהתיקון מתבצע במהירות, זה לא ממש מפריע לצפייה.

אך נראה כי בעיה מרכזית אחת בכל זאת נותרה: הזמן עד להצגת התמונה לשידור בפועל ("דיליי"). חשבנו כי ביס יוכלו להתמודד עם הבעיה, אולם המצב לא כך ואף חמור יותר ממה שחשבנו. בהשוואה בין שידורי יס בלוויין לבין שידורי +Yes, הפרש הזמנים הגיע לעד כ-40 שניות מרגע הצגת התמונה בלוויין ועד להצגתה בשירות האינטרנטי. בהשוואה של שידורי הלוויין לבין שידורי סלקום TV (דרך הממיר) או Partnet TV דרך ממשק השולחני במחשב ההשהיה הייתה קטנה יותר והגיעה ל-20 ו-10 שניות בהתאמה.

לא חסר תוכן

בדומה לשירות הלוויני ב-+Yes יש מעל 100 ערוצים לינאריים: ערוצי הסרטים, סדרות, סגנון חיים, ספורט וערוצים ממדינת שונות. קיימים גם כל הערוצים הנוספים בתשלום כמו ערוצי הספורט של צ'רלטון, סדרות טורקיות, מבוגרים ועוד. מלבד זאת +Yes מציע גם שירות Catch Up הקיים בשירות הלווייני ואצל חברות אחרות בשוק, המאפשר לצפות בכל התוכן ששודר בכל הערוצים שבועיים אחורה.

ספריית ה-VOD עשירה מאוד וניתן למצוא בה מגוון רב של סדרות כולל סדרות המקור של יס כדוגמת 'האחיות המוצלחות שלי', 'פאודה', 'יס מן', 'השוטר הטוב' ואחרות; סדרות מ-HBO; תוכניות נוספות כמו 'למה נשים רוצחות', 'הויקינגים', 'סיליקון ואלי', 'ריי דונבן' ו-'משפחה מודרנית'; ובנוסף – תוכן רב מהערוצים השונים כמו נשיונל ג'יאוגרפיק, ערוץ הספורט וערוץ ההיסטוריה.

בהיבט של ערוצי הטלוויזיה הישראלים מוצעים תכנים מערוץ כאן 11 עם תוכניות כמו 'המרדף', 'מתיר עגונות' ו-'אנחנו על המפית'. משום מה אין תכנים מערוצי קשת ורשת. אמנם אפשר להשתמש בשירות Catch Up אך הוא מוגבל בתוכן ששודר שבועיים אחורה בלבד. גם תכנים לילדים לא חסרים כלל: ללא יוצא מן הכלל כמעט מצאנו כל תוכנית שחיפשנו עבור הילדים, וזאת מעבר לספרייה ענקית של סרטים מצוירים הכוללת בין השאר סרטים רבים של דיסני, חדשים וקלאסיים כאחד.

ההבדל הגדול בין שירותי יס לשאר חברות המבססות את השידורים שלהן על אינטרנט הוא מגוון הסרטים שכולל סרטים עדכניים כמו 'דמבו' גרסת 2019, 'רפסודיה בוהמית' ו-'"ספיידרמן – ממד העכביש' הנכללים בתשלום החודשי של השירות. נכון לעכשיו, לא קיימים סרטים בתשלום נוסף כמו בסלקום TV ובפרטנר TV, אך לא מן הנמנע שזה יגיע גם לכאן. אחד הדברים שחסרו לנו הוא העדר סרטים וסדרות באבחנת 4K. ביס דאגו למכשיר איכותי תומך אך לא דאגו לתוכן 4K, כזה שיבליט את יס מהמתחרות וייתן עוד תמורה למחיר הגבוה.

שלט Apple TV

בשנים האחרונות התרגלנו לראות מגמה בה השלטים הופכים למינימליים יותר, ולא משנה אם מדובר בטלוויזיות חכמות או במזרימים, והם מתאימים להרגלי צריכת תוכן של היום – פחות ערוצים לינאריים ויותר תוכן לפי דרישה, דבר שגורם למשתמשים להשתמש בפחות מקשים כדי לנווט בתוכן. השלט של Apple TV לוקח את החוויה צעד אחד קדימה: מקשי הניווט הוחלפו במשטח מגע עליו מחליקים במקום כדי לנווט. לקח לנו מספר שעות של שימוש כדי להתרגל אליו. המעבר בין שלט לחצנים לשלט מסוג זה יכולה להיות ארוכה יותר לאלה שפחות טכנולוגיים וממעטים להשתמש במסכי מגע.

השורה התחתונה

יס הצליחה לדעתנו לעשות את המעבר לשידורי טלוויזיה דרך האינטרנט די בהצלחה. הממשק מצוין, הניווט בו מהיר והוא מגיב ישר לכל לחיצה וזה טוב. השירות מציע תוספת ומגוון עשיר מאוד של ערוצים ותכנים לכל הגילאים. תוכן לא חסר וגם מאפיינים מודרניים קיימים כאן. העובדה שזה מגיע עם Apple TV הופכת גם ליתרון נוסף עם גישה לאפליקציות הזרמה שונות כמו נטפליקס (Netflix), ספוטיפיי (Spotify), אמזון פריים (Amazon Prime) ואחרות.

עם זאת, הבעיה הגדולה של +Yes בהשוואה למתחרות טמונה במחיר הגבוה: החל מ-199 שקלים (לשימוש עד שלושה מזרימים) עם מכשיר Apple TV  אחד כאשר המחיר יכול לעלות אם מעוניינים להוסיף חבילת תוכן ו/או לשכור מזרים נוסף.