Mi Pad, מה שהתחיל כחיקוי של iPad Mini, הפך לאחת ההצלחות הגדולות של שאומי (Xiaomi) בשוק הטאבלטים העולמי. עכשיו מגיע כבר זמנו של הדור השלישי, Mi Pad 3, אותו משיקה החברה כשנה וחצי לאחר קודמו. מבחינה חיצונית נדמה כי כמעט דבר לא השתנה. אז מה גרם לנו לקבוע כי מדובר בטאבלט המדיה האטרקטיבי ביותר שאפשר למצוא כיום?

אל תתקן את מה שלא שבור

כן, קשה למצוא הבדלים חיצוניים בין Mi Pad 3 ל-Mi Pad 2. אפילו במידות, ברמת המילימטר הם זהים. עוביו של המכשיר 7 מ"מ בלבד ומשקלו 328 גרם, ונו, הוא שוקל 5 גרם יותר מקודמו. הבדל שובר שיאים, ללא ספק. הגב מחופה באלומיניום מחוספס והכפתורים נותרו בדופן שמאל כמו גם שקע הטעינה מסוג USB C בחלק התחתון.

אפילו המסך הוא ללא שינוי. הגודל נותר 7.9 אינץ', כששוב מדובר במסך רטינה (Retina) ברזולוציה נאה של 2048×1536 פיקסלים, בצפיפות של 326 פיקסלים לאינץ'. מעבר לרזולוציה הגבוהה, חוויית הצפייה פשוט נהדרת, כולל זוויות צפייה יוצאות מן הכלל, בהירות גבוהה וצבעים נעימים מאוד, גם אם קצת רכים. היחס של המסך הוא 4:3, לא סטנדרטי בהקשר של טלפונים אבל בטאבלטים זה איכשהו נסלח, לנוכח נוחות אחיזה וצפייה טובה יותר.

בעלי יד סבירה ומעלה יכולים להחזיק את המכשיר ביד אחת, אך לתפעול צריך שתי ידיים. ועדיין, מדובר בטאבלט שנוח מאוד לשימוש, לעבודה ובוודאי שלמשחקים.

מה בכל זאת השתנה ב-Mi Pad 3? המעבד. שאומי בחרה להחליף את המעבד של אינטל (Intel) בדור הקודם ב-MT8176 של מדיה-טק (MediaTek), שמציע שש ליבות: שתיים שמבוססות על Cortex-A72, שמגיעות למהירות מרבית של 2.1 ג'יגה-הרץ, וארבע שמבוססות על Cortex-A53. מלבד זאת, זיכרון העבודה הוכפל מ-2 ל-4 ג'יגה-בייט ואילו האפשרות לרכוש את המכשיר עם זיכרון עבודה של 16 ג'יגה-בייט נזנחה. מעתה הוא זמין אך ורק עם 64 ג'יגה-בייט.

אנדרואיד משופר

ממשק המערכת של החברה, MIUI 8, היא אולי הדוגמה לאיך יצרנית מכשירים מתאימה את החומרה לתוכנה. כפי שכבר הכרנו בדגמיה הקודמים, שאומי מקפידה על אופטימיזציה מיטבית של המערכת לחומרה שהיא מריצה, דבר שלא רק משפיע על אופן העבודה המהיר של המערכת אלא גם על חיי סוללה ארוכים.

הממשק ב-Mi Pad 3 מתבסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד 7.0 (Android 7.0), אבל זו כמעט שלא מורגשת כאן. יש מספר שיפורים בממשק והוא קצת יותר נוח לשימוש מקודמו. כך, לדוגמה, בעת שנמצאים במסך הבית הראשי, גרירה ימינה מציגה מסך שמרכז בתוכו חמישה דברים שבהם בדרך כלל יש שימוש רב: לוח שנה, מחשבון, רשימת פתקים, נגן מוזיקה ושעון שכולל גם אפשרות לכוון התראות. מעבר לכך, כברירת מחדל, מופיע בצד המסך כפתור שמכונה 'כדור מהיר', והוא מאפשר לבצע כמה פעולות במהירות, כמו חזרה לעמוד הבית או לכידת תמונת מסך. את כל הפעולות הללו ניתן להגדיר באופן עצמאי בהגדרות המכשיר, כולל את ההתנהגות של 'הכדור המהיר' במהלך פעולות שונות. כשמתרגלים, אפשר אפילו לכבות את כפתורי הניווט הראשיים, שהופכים לחסרי שימוש.

מגירת האפליקציות לא קיימת כאן, ודווקא בטאבלט זה לטעמנו יתרון, כך שהכל פרוס על מסך הבית לגישה מהירה ודרך ידידותית במיוחד לילדים ומבוגרים. העברית, המגיעה מובנית במערכת, פועלת היטב והמערכת כשלעצמה לא עמוסה באפליקציות מיותרות או 'שאריות' של יישומים סיניים.

סוללה משופרת

עוד שינוי שצמח במכשיר הנוכחי, על אף שמשקלו כמעט שלא השתנה, הוא הסוללה, שמציעה כעת נפח עבודה של 6,600 מילי-אמפר לשעה. כיצד זה בא לידי ביטוי? במבחן הזמן של PC Mark הגיע Mi Pad 3 לזמן מרשים ביותר של 10:04 שעות עבודה – וזאת כשהוא פועל ללא הפסקה כשגם רכיב ה-Wi-Fi פעיל, כדי לאפשר את בדיקות הקישוריות לרשת. בבדיקה 'רגילה' של המכשיר, בבהירות גבוהה ובשימושים רגילים, כולל מדי פעם הפסקות לכמה שעות, הצלחנו להוציא מהמכשיר כמעט יומיים של עבודה ללא טעינה באמצע.

מבחינת ביצועים, Mi Pad 3 עבד בצורה חלקה, אם כי במשחקים כבדים הגרפיקה מעט גמגמה. במבחן Antutu קיבלנו 81,606 נקודות  ובמבחן Epic Citadel נחצה קו ה-60 פריימים לשנייה וזאת למרות הרזולוציה הגבוהה יחסית. מדובר בתוצאה טובה מזו של ה-Yoga Tab 3 Pro המרשים, שהגיע ל-75,749 נקודות.

השורה התחתונה

בסך הכול, ה-Mi Pad 3 מציע תמורה יפה לכסף, כל עוד הצרכים הם בעיקר שימושי מדיה בעיקר וכל עוד מקבלים את העובדה שאי אפשר להרחיב את זיכרון האחסון בכרטיס חיצוני. מחירו 239.90 דולר באתר GearBest ממנו קיבלנו את המוצר לסקירה, שהם כ-850 שקל לפני מיסים.

עדכון: המוצר אזל בחלק מהחנויות. קישורים נוספים ל-Banggood, AliExpress.

עדכון 2: יצא דגם חדש, Mi Pad 4