בשנה שעברה, כשלנובו (Lenovo) הכריזה על YOGA Tab Pro 2, אותו סקרנו בהרחבה ב-TGspot, היה ברור שמדובר בטאבלט הכי ייחודי של השנה. השילוב הראשוני אי פעם של מקרן בגוף המכשיר, גודל המסך הייחודי שעמד על 13.3 אינץ', רזולוציה של 2K ורמקולים איכותיים בעלי עוצמה רבה במיוחד סימנו אותו מייד כטאבלט הטוב של השנה, או לפחות הכי מיוחד. הגיוס של אשטון קוצ'ר לצוות התכנון, מעבר לקידום המכירות של המוצר, היה עוד נדבך מאוד מוצלח של החברה. מספרים אפילו שהמקרן זה רעיון שלו.

שנה אחרי, כשתורו של ה-YOGA Tab Pro 3 הלך והתקדם בתור ההכרזות, הסקרנות של חובבי הטאבלטים הייתה רבה. איך חוזרים על סיפור ההצלחה, בעיקר שכל כך הרבה תנאים השתנו? שוק הטאבלטים כבר ממש לא מה שהיה, אם אי פעם הוא היה, וצריך להציע טאבלט מאוד טוב כדי לתפוס כותרות. בגדול, אי אפשר לחדש שוב עם עצם העובדה של שילוב מקרן, כי כבר היה מכשיר לפניו שמציע 'בונוס' שכזה, וכנראה שגם קוצ'ר לא ממש נמצא כבר בסביבה – מכירים הרבה גברים סטרייטים שהיו נשארים בסביבה אם מילה קוניס הייתה בסביבה שלהם?

ולמעשה כבר בימים לפני ההכרזה עצמה הופתענו. כלומר, עוד לא ממש ידענו הרבה על המכשיר כשהתחילו הפרטים הראשונים לדלוף, אבל דבר אחד היה ברור: לנובו נוטשת את הגודל הענק לטובת גודל הרבה יותר סטנדרטי, אחד הכי סטנדרטיים שיש: 10.1 אינץ'. חשבנו אפילו שמדובר בהליכה אחורה במידה מסוימת כי גודל המסך, לא פחות מהמקרן, היה אחד הנקודות החזקות של ה-Pro 2, ואם ככזה הוא היה לחוויית מדיה 'מטלטלת', אז מסך בגודל 10.1 אינץ' יכול להיות יותר טוב?

כמובן שעלו שאלות ו/או תהיות לגבי ביצועים, בעיקר לגבי זמן העבודה שהוא אחד הדברים הכי חשובים לדידנו בטאבלט עם מקרן, וכמובן שעניין אותנו מאוד ההיבט של חוויית השימוש, כמו בכל טאבלט ובפרט בטאבלט מעין זה, ובסופו של דבר השאלה התגבשה למשהו בסגנון של: אז זה צעד אחד קדימה או צעד אחד אחורה?

דברים שרואים מיד

מיד כשפותחים את הקופסה מבחינים בהבדלים משמעותיים לעומת הדור הקודם של ה-YOGA Tab Pro. כן, גודל המסך, נכון, אבל לזה כבר התייחסנו לעיל ולכן לא התכוונו להבדל הזה בנקודת הזמן הנוכחית. מה שהתכוונו אליו הוא שבעת שחיפשנו את המקרן בקצה הציר, המקום בו היה ממוקם בשנה שעברה, מצאנו כפתור גדול שדומה לכפתור ההפעלה/כיבוי של הטאבלט, אבל קצת יותר קטן ממנו. מדובר בכפתור ההפעלה/כיבוי של המקרן שהועבר, ורק מאוחר יותר הבנו כמה זה מוסיף לחוויה, אל מרכז הציר פחות או יותר כשהוא מופנה אחורה, כלומר ישר מהמכשיר והלאה. הוא נראה יותר קטן, והשימוש בחריר ריבועי שמזכיר כל מקרן DLP תקני מוסיף להרגשה שבתוך הטאבלט יש מקרן מקצועי – ובעצם, למה לא?

על שינוי נוסף לומדים בפעם הראשונה כשפותחים את הרגלית/מעמד. אין הרגשה של ארבעה מצבי עבודה, כלומר שהרגלית זזה ממצב למצב מוגדרים מראש: תליה (כן החור נשאר), החזקה, מעמד ועמידה. הפעם הרגלית זזה על הציר עד פתיחה מלאה ב-180 מעלות באופן חלק לחלוטין, ואפשר להשתמש בכל זווית שרוצים בלי כל הרגשה של עצירה בדרך שאומרת: "היי, שקלו מצב". בכל מקרה, כמו ב-Tab 2 Pro, כדי לשחרר את הרגלית צריך ללחוץ על כפתור נעילה/שחרור מאחור. אי אפשר לפספס.

דרך אגב, את המקרן אפשר להפעיל גם באמצעות אפליקציה שגם עוזרת לחדד את התמונה המוצגת. עם זאת, יש לציין כבר כעת שכמעט ולא נזקקנו לשינוי החדות של התמונה. בדרך כלל התמונה הייתה מושלמת בכל מרחק כמעט.

Yoga_Tab3_Plus

ועוד דבר או שניים שמתרחשים מסביב

ליד כפתור הנעילה מאחור יש חריץ שמאפשר שילוב של כרטיס סים וגם כרטיס microSD להרחבת זיכרון, כשאפשר להוסיף עד 128 ג'יגה-בייט לנפח האחסון המובנה. מצד שמאל יש יציאת אוזניות בגודל 3.5 מ"מ תקני, ומצד ימין יש את חיבור ה-USB לטעינה וכן את כפתורי השליטה בעוצמת הקול של המכשיר.

מעל לזכוכית המסך יש פס ארוך ומחורר שמסתיר לא פחות מ-4 רמקולים מתוצרת JBL שתומכים בטכנולוגיית Dolby Atmos. באמצע החלק העליון של המסגרת, מקדימה ומאחור, נמצאות המצלמות. זו מקדימה היא עם חיישן 5 מגה-פיקסל ומיקוד קבוע, וזו מאחור בגודל 13 מגה-פיקסל עם מיקוד אוטומטי.

הגוף של המכשיר משלב חלקים ממתכת עם חלקים מפלסטיק, שקצת מורידים בהרגשת היוקרה של המכשיר אבל גם מורידים קצת במשקל, והחלק האחורי שבדרך כלל הוא מקום משכנן של האצבעות, מכוסה ברובו בעור סינטטי שחור ונעים למגע שמוציא כמעט לחלוטין, כמובן, את סימני המגע מהתמונה. אבל רק בחלק הזה. כל השאר החלקים, במיוחד במכשיר שצבוע כולו שחור, נופלים בקטגוריית לוכדי טביעות אצבעות בהיבט הלכלוכי של העניין ולא האבטחתי. שלא יובן שיש בטאבלט חיישן טביעות אצבע. אין.

דברים שרואים מבפנים

אינטל (Intel) אמנם הכריזה על נטישת מעבדי האטום (Atom) מכיוון שהיא אינה יכולה להתמודד, ובעצם כשלה במלחמה, מול החברות שמציעות מעבדים שמבוססים על הקניין הרוחני והטכנולוגיה של ARM. לנובו דווקא הייתה מהחברות שהציעה מכשירים לא מעטים שמבוססים על המעבדים של אינטל, וגם במקרה של ה-YOGA Tab 3 Pro היא הצליחה 'להשחיל' לתוך המארז מעבד שכזה, עוד לפני שאינטל קראה חסל.

המעבד הוא Atom x5-Z8500 מרובע הליבות שפועלות במהירות מרבית של 2.24 ג'יגה-הרץ, אך במהירות בסיסית של 1.44 ג'יגה-הרץ. מדובר במעבד שמהיר יותר באופן משמעותי למדי מהמעבד ששולב ב-Tab 2 Pro – שהיה Atom Z3745 והגיע במהירות טורבו ל-1.86 ג'יגה-הרץ, ובמהירותו האיטית ביותר הגיע ל-1.33 ג'יגה-הרץ. עם זאת, גם הפעם לא הוסיפה לנובו לחבילה שבב גרפי חיצוני והסתפקה בשבב שמשולב במעבד, והוא יחסית איטי עם מהירות בסיסית של 200 הרץ ומהירות טורבו של 600 הרץ, למרות ששוב מדובר בשיפור שנתי.

חבילת הסיוע עומדת על 2 ג'יגה-בייט זיכרון LPDDR3 במהירות 1,600 ג'יגה-הרץ ו-32 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון מובנה שניתן, כאמור לעיל, להרחבה.

מסך ה-IPS בגודל 10.1 אינץ' הוא ביחס היבט של 16:10. הוא מציע, כפי שהזכרנו בקצרה בהתחלה, רזולוציה של 2K, או 2560×1600 פיקסלים, עם צפיפות נמוכה יחסית של 299 פיקסלים לאינץ'.

מערכת ההפעלה היא אנדרואיד 5.1 נקייה כמעט לחלוטין עם מעט תופסת של אפליקציות מבית מדרשה של לנובו עצמה. הטאבלט מציע גם תמיכה בבלוטות' 4.0, ב-GPS וב-A-GPS ובערימת החיישנים המקובלת והדי בסיסית. לסוללה נתייחס, כהרגלנו, בפסקת המבחנים.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro projector 2

על YOGA Tab 3 Pro ועל שימושיות

הדור הנוכחי של הילדים שלנו, כפי שאומרים, נולד עם מסכי מגע ביד. הם לא זקוקים להדרכה כלשהי, בדרך כלל, כדי להסתדר עם דברים חדשים. אז אחרי שבדקנו, מימשנו, צפינו, ראינו וסובבנו לכל הכיוונים את הטאבלט. נתנו אותו לשליטה בלעדית לכמה ימים לידיה של ילדה בת שהתקרבה אז לגיל עשר.

היא כבר נתקלה בשנה שעברה ב-Tab 2 Pro כך שעצם העובדה שיש מקרן לא ממש הפתיעה אותה, אבל זה מאוד ריגש ושימח אותה ומיד הציף אותה בזיכרונות טובים מהבדיקה הקודמת. זוכרים שכתבנו לפני כן על הרגלית/מעמד שנעה בצורה חופשית לחלוטין כך שאפשר לעצור אותה בכל נקודה בקלות רבה? עד מהרה הבנו עד כמה זה חשוב בעצם. הילדה נכנסה לחדרה, כיבתה את כל האורות ומיקמה את הטאבלט ליד הדלת כך שהוא הקרין אל עבר קיר שיש בו חלון, באופן שהיא תוכל לשכב בנוחות במיטה שלה. היא פשוט הזיזה את הרגלית כך ששטח ההקרנה יתאים בדיוק לשטח הפנוי של הקיר תוך שהיא ממש מנצלת את המילימטרים האחרונים.

כשהסוללה התחילה להשמיע נאקות התאמצות יתר, ומכיוון שהשקע החשמלי היה בקיר האנכי, היא העבירה את הטאבלט לשם ותוך כמה שניות מצאה שוב את הזווית שתספק את התמונה הגדולה ביותר האפשרית.

אז נכון שכמה שיותר רחוק 'זורקים' את התמונה היא גדולה יותר מבחינת אינצ'ים, אבל הילדה לא ספרה אינצ'ים היא ספרה שימושיות מרבית במרחב ועשתה זאת בקלות, כמו שהיא למדה בקלות להפעיל קודם כל את האפליקציה שהיא רוצה ואז להפעיל את המקרן, ונכון, בקלות בלי שהייתה זקוקה לעזרה. הכפתור הפיזי הגדול בצד הציר של הטאבלט בהחלט עזר. גודל התמונה המרבי שניתן להקרין, דרך אגב, הוא 70 אינץ', וזה נאה ביותר.

המשקל של המכשיר עומד על 665 גרם, אבל משום מה שיש הרגשה שהוא שוקל אפילו יותר. אנחנו בטוחים שהמשקל הכולל היה הסיבה, או לפחות אחת הסיבות, שבלנובו החליטו לוותר על מסך 13.3 אינץ'. כעת לפחות יש טאבלט שאפשר להחזיק ביד למרות משקלו, ולמרות שיש הרגשה של מעט חוסר איזון כשמחזיקים אותו בצורה אנכית ביד אחת.

התצוגה, מעבר לרזולוציה שלה, גם מציעה זוויות תצוגה מצוינות. אפשר להביט על התמונה כמעט מהצד לחלוטין, בזווית של 180 מעלות או קצת פחות, ועדיין לא מבחינים בעיוותי צבעים. הצבעים של התצוגה מעט חמים מדי לטעמנו, אפילו בבהירות מלאה. יש בעיה קצת בניגודיות, וזה בולט במיוחד בקצה של הגוונים השחורים/האפורים בסרטים בהם האווירה, איך נאמר, מלנכולית משהו.

הופתענו לטובה דווקא מהצילום, סטילס ווידאו כאחד. אמנם לא מדובר במצלמה, ואנחנו מתייחסים לאחורית, שיכולה להתמודד עם מה שיש כיום בשוק הסלולאר להציע, אבל התוצאות היו יותר מסבירות במהלך שעות השמש, עם שעתוק צבעים נכון ועם גרעיניות שמורגשת רק כשמגדילים את התמונה כמעט עד הסוף. הבעיה היא שאין תמיכה היקפית בדמות מבזקים ואלמנטים ייחודיים, כך שהאיכות בצילום בתאורה פחות טוב צוללת. גם אפליקציית הצילום לא מציעה יותר מדי מעבר למינימום.

לנובו, לעיתים, מוסיפה מעין ממשק משלה מעל אנדרואיד, אבל בלא במקרה של ה-YOGA Tab 3 Pro. מדובר במערכת הפעלה נקייה כמעט לחלוטין. יש אמנם נגיעות קלות בדמות אפליקציות כמו SHAREit ו-SYNCit, אבל את אלו מוצאים בכל מוצר שיוצא מהחברה. התוספות 'האמיתיות' הן יכולות כמו נקישה כפולה עם האצבע כדי להוציא את הטאבלט ממצב שינה, וזה כמובן לא ייחודי בכלל, שימוש בקול כדי להעיר את המחשב, שימוש בחלונות מרובים – אבל כרגיל רק חלק קטן מהאפליקציות שמגיעות עם הטאבלט, וכן אפליקציות שמאפשרות להשתמש בטאבלט כמסגרת תמונות אלקטרונית (זוכרים?) או כלוח שרבוט.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro projector 3

דברים שרואים במבחנים

נפח הסוללה של ה-YOGA Tab 3 Pro עומד על 10,200 מילי-אמפר/שעה. מרשים, נכון? גם הנתונים שהחברה זה מספקת מרשימים. היא מספרת כי זה אמור להספיק ל-18 שעות שימוש או ל-49 ימי המתנה. במבחן שלנו, שכזכור מבוסס על תרחיש הסוללה של PCmark for Android, הגיע הטאבלט ל-10 שעות ועוד דקה של עבודה וזה זמן מרשים לכל הדעות, ושיפור ניכר למה שהציע ה-Tab 2 Pro שהגיע ל-6:32 שעות. אז נכון שהסוללה גדלה, אבל כנראה שהקטנת המסך מ-13.3 אינץ' ל-10.1 אינץ' עזרה מאוד גם במקרה הזה.

אבל השיפור הוא לא רק בזמן העבודה אלא גם בביצועים. הוא אמנם לא נמצא לדעתנו, בהיבט של הביצועים, בקנה המידה של ה-Tab S2 של סמסונג (Samsung) או ה-iPad Pro של אפל (Apple), אבל הוא הצליח לסגור את הפער, ובכל מקרה להציג שיפורים לכל האורך מול קודמו, החל ב-5,059 נקודות במבחן הביצועים של PCmark מול 4,308 נקודות. זה המשיך עם ציון של 75,749 מול 35,574 נקודות במבחן Antutu ועם שיפור קל בלבד, עקב ההסתפקות בשבב הגרפי המשובץ, במבחן Epic Citadel מ-32.4 ל-33.6 פריימים/לשנייה. גם השיפור ב-3DMark היה די שולי, יחסית, עם עלייה מ-9,364 ל-10,209 נקודות במבחן ה-Unlimited.

אז בשורה התחתונה – רק טוב

זוכרים את השאלה שלנו: צעד אחד קדימה או צעד אחד אחורה? אז ללא ספק צעד יפה קדימה. אין פה מהפכות אלא פשוט יכולת לקחת מה שהיה טוב ולעשות אותו טוב יותר כדי לשפר את השימושיות ואת החוויה שמקבל המשתמש מהמכשיר. אין כמעט החלטה שלנובו קיבלה בעת התכנון של YOGA Tab 3 Pro שאינה נכונה. הקטנת גודל המסך משחקת לטובת המשתמש בכל כיוון אפשרי, בלי לפגוע בחוויית ההקרנה, שעברה שיפור בפני עצמה גם בגלל העוצמה והאיכות שמספקים ארבעת הרמקולים של JBL, אבל בעיקר בגלל ההחלטה המצוינת להזיז את המקרן מהקצה אל אמצע הציר.

בנוסף, ההחלטה להקטין את המסך גם הופכת את הטאבלט לשמיש יותר עבור צרכים 'רגילים', וזאת למרות שיש טיפה משקל עודף – שגם במקרה הזה אפשר לסלוח לאור השילוב של סוללה בנפח ענק. עם ה-Tab 2 Pro השימוש היה בעיקר להקרנה. ברוב התרחישים האחרים בכל פעם שניתן להניח אותו על משטח, עושים זאת. בכל זאת, 13.3 אינץ' זה כבד ולא נוח.

לנובו היא מאחרונות אבירי הטאבלטים, והיחידה מבין החברות הגדולות שממש מתאמצת להתאים טאבלטים לכל גזרה בשוק המצומצם. במקרה של -YOGA Tab 3 Pro היא רצתה טאבלט מדיה ברמה גבוהה ככל האפשר, וזה הצליח לה בגדול. מדובר בפירוש בטאבלט מדיה מצוין, כמובן כל עוד מתייחסים לצריכה ולא ליצירה. אין לו למעשה מתחרים של ממש בנישה שלו.

המחיר יחסית גבוה, כ-2,500 ש"ח, אבל הוא לא מופרז. תחשבו רק כמה עולה מקרן הכי פשוט, ופה כבר מקבלים אותו בתוך המכשיר. מומלץ בחום למי שיכול להרשות לעצמו.

וידאו: Lenovo Yoga Tab 3 Pro