בתחילת החודש חשפה מיקרוסופט (Microsoft) כי היא עובדת על גרסה חדשה של Windows 10 למכשירים מתקפלים, תחת השם Windows 10X. אמנם החברה לא סיפקה כמעט אף פרקט נוסף אודות המערכת מלבד כוונתה להשיק אותה בעוד כמעט שנה, אך בסוף השבוע נחשף אתר של החברה שיועד למפתחים וחשף פרטים חדשים רבים.

ראשית, בניגוד למה שנאמר באירוע, נראה שהמערכת לא תיועד אך ורק עבור מכשירים מתקפלים – או, לחילופין, שהממשק שלה הוא ניסוי כלים לקראת שינוי הממשק של Windows 10 למחשבים. למסקנה הזו ניתן להגיע מכך שבאתר, שתיאר את ממשק המערכת, הוזכר כי סרגל המשימות (הפס התחתון במחשבים) החדש מיועד "לצדפות (כלומר מחשבים ניידים רגילים) ומתקפלים".

ממשק מותאם למסכים הקטנים

סרגל המשימות החדש ב-Windows 10X יהיה מינימליסטי יותר מהנוכחי, ויכלול כפתורי ניווט קבועים שכוללים את מה שאנחנו מכירים כתפריט התחל, אפליקציות אחרונות ופעולות מהירות כמו שינוי הגדרות הקישוריות, רמת הבהירות ועוצמת השמע. החברה ציינה כי המחשבים הסרגל ייושר לשמאל (או לימין בממשק העברי), בעוד במכשירים מתקפלים ותצורות נוספות כגון מחשבי לוח הוא יהיה מיושר לאמצע.

מה שמוכר כיום כתפריט ההתחל, בעל עיצוב האריחים, יוחלף ב-Windows 10X בממשק חדש שמיקרוסופט מתייחסת אליו משגר (לאונצ'ר), בדומה לממשקי מסכי הבית למערכת ההפעלה Android. המשגר יכלול טבלה של אפליקציות ואתרים שהמשתמש יוכל לסדר כרצונו, ביחידים או בקבוצות, על ידי גרירה והשלכה; הסרה של אפליקציה מהמשגר תבצע הסרה שלה מהמערכת; מעל האפליקציות והאתרים תופיע שורת חיפוש שתחפש במקביל באפליקציות ובקבצים של המשתמש וגם ברשת; ומתחת לטבלת האפליקציות תהיה רשימה של קבצים ואפליקציות אחרונים שהותקנו או נפתחו, כדי לקצר את הדרך להגיע אליהם.

קרא עוד:  שאומי הציגה נתב ראשון תומך WiFi 6 עם טווח קליטה עצום

החברה מתכוונת גם לשנות את צורת הפעולה של מסך הנעילה ב-Windows 10X: בניגוד ל-Windows 10 הנוכחית, שבה יש קודם לפתוח את המסך (או המחשב, אם הוא כבוי), ללחוץ על כפתור כלשהוא או לגרור את מסך הנעילה כלפי מעלה כדי לקבל ממשק פתיחה כגון הזנת סיסמא או זיהוי פנים, ב-Windows 10X ממשק הפתיחה יוצג מייד עם הפעלת המסך (כלומר לחיצה על כפתור ההפעלה/כיבוי או הערת המכשיר ממצב שינה). כך תתקצר הדרך לפתיחת המכשירים המתקפלים, שאמורים להיות זמינים לשימוש מיידי יותר מאשר מחשבים מסורתיים.

מה שאפשר להסיק מהדברים הוא כי החברה מתכננת להפיץ את המערכת גם למחשבים ניידים דלי משאבים, ככאלה שיהיו כפתרון זול, או לחלופין עבור מחשבי לוח שונים. לפי דיווחים ברשת, גרסת מפתחים ל-Windows 10X מתוכננת לצאת בתחילת 2020, יחד עם העדכון הגדול הבא ל-Windows 10. הגרסה הסופית, כאמור, מתוכננת לצאת במחצית השנייה של השנה הבאה.