ויקיפדיה ישראל לוגו

ב-9 ביולי 2003, בשעה 13:00 שעון ישראל כתב רותם דן, את הערך הראשון בוויקיפדיה הישראלית -"מתמטיקה". קצת יותר מ-16 שנים אחרי, בסוף השבוע קבע משתמש בשם 'ביקורת' ציון דרך חדש שכתב והעלה את הערך העברי ה-250,000 של האנציקלופדיה המקוונת החופשית "מחוזות משנה של בלארוס".

"מחוזות משנה של בלארוס (ברבים: ראיוני, וביחיד: ראיון) הם יחידות החלוקה המנהלית ברמה השנייה, בחלוקה המנהלית של בלארוס. מחוזות בלארוס מחולקים למחוזות משנה, ובסך הכל מחולקת בלארוס כולה ל-118 מחוזות משנה", קובע הערך היבש והמאוד שגרתי, וזה נעשה בכוונה תחילה.

"בכוונת מכוון הערך ה-250,000 הוא ערך אפור וטכני. בפעם הקודמת היה הערך העגול ערך מומלץ וחשוב. בחרתי לתת פנים לערכים האפורים, שאין להם בדרך כלל יחסי ציבור אבל חשוב שיהיו באנציקלופדיה שרוצה להקיף הכל", הסביר המשתמש מדוע בחר בערך המסוים הזה.

לקח לוויקיפידה הישראלית כשש וחצי שנים להגיע לערך ה-100,000 שלה, כך שהקצב בקפיצה הנוכחית נשמר פחות או יותר: 9 וחצי שנים לעוד 150,000 ערכים. מאז הקמתו התבצעו באתר הישראלי 26,231,777 עריכות, ובממוצע נכתבים בכל יום בוויקיפדיה המקומית 53 ערכים חדשים.

ויקיפדיה בעברית מדורגת במקום ה-26 בכמות הערכים מבין 264 ויקיפדיות בשפות השונות. באופן טבעי למדי השפה המובילה היא אנגלית עם 5.9 מיליון ערכים ואחריה בצמרת מוצאים את הגרסה הגרמנית עם 2.3 מיליון, ואז הגרסה הספרדית עם 1.5 מיליון ערכים. ביחס למספר דוברי השפה העברית, הקהילה היא מהגדולות והחזקות בעולם, ומדורגת במקום הראשון לאחר ויקיפדיה באנגלית במספר העריכות לעומת מספר הערכים.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.