בנוסף להכרזה של אפל (Apple) על האייפון 5 (iPhone 5) ביום רביעי האחרון, החברה הכריזה גם על זמינות מערכת ההפעלה החדשה שלה, ה-iOS 6. המערכת, כזכור, הוצגה כבר בעבר למפתחים בכנס WWDC והיא תהיה זמינה להורדה למגוון מכשירי אפל הנתמכים החל מה-19 בספטמבר. חלק מהתכונות החדשות אף הוצגו על האייפון 5 באירוע ההשקה של החברה בסן פרנסיסקו. ביניהן שירות המפות החדש של אפל שמספק אלטרנטיבה לזה של גוגל לאחר שהחברה מקופרטינו החליטה לזנוח אותו. עוד הוצגה גרסה חדשה של סירי. העוזרת האישית כעת מסוגלת לספק תוצאות של משחקי ספורט, חוות דעת וביקורות על מסעדות וסרטים ואף לשריין מקום אליהם ולרכוש כרטיסים, למצוא נקודות עניין לפי המיקום שלכם ולעדכן אתכם במתרחש ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר. אך האם כל אלו ועוד פיצ'רים רבים במערכת החדשה יפעלו בכל מקום ברחבי הגלובוס? כנראה שלא. אפל פרסמה רשימה רשמית באתר שלה המפרטת אילו מהתכונות החדשות יהיו זמינות בכל מדינה ברחבי העולם, וכך מתברר כי לא כל התכונות יפעלו בישראל. ומי יעבוד? הרשימה בהמשך.

מפות – נתחיל עם החדשות הטובות. שירות המפות החדש של אפל יפעל כמעט במלואו בישראל ויכלול הצגת מפות סטנדרטית, תצוגת לווין, הוראות הגעה ליעדים, Turn-by-Turn Navigation: ניווט הצעד אחר צעד הקולי שיקח אתכם עד למחוז חפצכם וחיפושים מקומיים באזור המיקום שלכם אחר נקודות עניין שונות אך לא יכלול הצגת ביקורות לבתי עסק מקומיים ותמונות. פיצ'ר הצגת מבנים בתלת מימד לא יפעל בשלב זה בישראל וכך גם התראות על מצב התנועה ופקקים.

קרא עוד:  טרם הוכרז וכבר מוצע למכירה: Mi 9 Lite - הגרסה האירופאית של Mi CC9

Siri – העוזרת האישית של אפל תפעל במתכונת די מצומצמת בישראל ועם לא מעט הגבלות. היא לא תוכל להציג תוצאות משחקי ספורט, מידע וביקורות על מסעדות, שריון מקומות במסעדות, מידע וביקורות על סרטים ומועדי הקרנות של סרטים. לפי אפל, אפילו החיפוש הכללי, האינטגרציה עם טוויטר ופייסבוק והתכתיב הקולי לא יעבדו. אך אנו משערים שהם דווקא כן יעבדו והסיבה שישראל נעדרה מרשימת התמיכה בתכונות אלו הן בגלל בעיות השפה, שכן סירי עדיין לא מסוגלת לקבל קלט קולי בעברית. אך יתכן מאד שבשפה האנגלית אפשריות אלו יעבדו.

iTunes Store – התמיכה באייטיונס נשארת מוגבלת כרגיל בישראל. כמו בדורות קודמים של מערכת ההפעלה וחנות האייטיונס. התמיכה היחידה היא בהורדת יישומים מחנות ה-App Store. לא ניתן יהיה לרכוש או לשכור מוזיקה, סרטים ותוכניות טלוויזיה.

אז תמיכה בפיצ'רים ובתכונות החדשות של מערכת ההפעלה החדשה של אפל תלויות בעיקר במיקום הגאוגרפי שלכם ובישראל חלק מכובד מהן לא יפעל, לפחות לעת עתה. האם זה יגרום למשתמשים לשקול מחדש את רכישת האייפון 5? כנראה שלא.