אתם עולים לאוטובוס, מעבירים את הרב-קו ומתיישבים בכסא הפנוי. מבט קצר סביבכם מגלה כיצד מעדיפים הנוסעים האחרים לבלות את הנסיעה ואין ספק שהפתרון המועדף הוא בהייה במסך הקטן של הטלפון החכם. אם גם אתם בחרתם בבילוי הפופולרי, יתכן שאתם מקנאים במעט האנשים שעוד בוחרים לפתוח את העיתון הגדול וללמוד ממנו על הנעשה בעולם. העיתון אמנם לא מציג עבורכם בדיוק את התכנים שמעניינים אתכם. הוא גם לא עדכני כמו הטלפון החכם, אבל הוא גדול, נוח לקריאה והאפשרות לקפל ולגלגל אותו מאפשרת לנו לקחת אותו למקומות רבים ולצרוך את המידע בדיוק בתנוחה שאנחנו אוהבים.

אם נאמר לכם שבקרוב המסך, זה המוכר לנו כל כך מהטלפונים החכמים וממחשבי הלוח, יהפוך לגמיש ממש כמו נייר עיתון – יתכן שתסתכלו עלינו בביטול. כבר שנים רבות שחברות האלקטרוניקה בטוחות שעוד רגע הן משלבות תצוגה גמישה במכשיריהן ומכריזות על עידן חדש בתחום האלקטרוניקה הבידורית. שוב שיפור בחיישן המצלמה? עוד פעם מסך מקצה לקצה בעל אבחנה גבוהה במיוחד? תשכחו כל מה שידעתם על טלפונים חכמים כי הדבר הגדול הבא יהיה שילוב של מסך גמיש. אולי אפילו מתקפל לגמרי.

מתי זה עומד לקרום עור וגידים? נחסוך לכם את הקריאה הארוכה ונודה באמת: גם אנחנו לא באמת יודעים. אבל ריכוז הדיווחים האחרונים עושה רושם שאולי הפעם זה קרוב מתמיד. כך, למשל, על פי הדיווחים, ייראה מכשיר מתקפל מבית סמסונג. חברת LG כבר רשמה פטנט על מכשיר מתקפל משלה, ויצרניות סיניות רבות כבר מצטרפות למירוץ. אלו, למשל, הפטנטים שהגישה Oppo לאחרונה.

כדי שטלפון חכם יצליח להתקפל, דרושה גם תנועה של הרכיבים הפנימיים שבו, ומערכת מסועפת של צירים וכבלים גמישים צריכה להשתלב במערך האלקטרוניקה המסובך שבתוך המכשיר. כך או כך, אין ספק שהאתגר הגדול מצוי דווקא במסך, שכן הוא אמור להציג תמונה אחידה, ובה בעת לשמש גם מסך מגע שיצליח לקלוט במדויק את המחוות שלנו כדי להפעיל תכונות שונות במכשיר הנשלט.

קרא עוד:  שאומי, ויוו ואופו משתפות פעולה ליצירת שירות העברת קבצים בין מכשירי החברות

החזון הוותיק: משרד ללא נייר

המסע לקראת המסך הגמיש החל בשנת 1974, אז החלו לפתח בחברת Xerox PARC נייר אלקטרוני, מעין מסך פלסטי הדומה לדף-נייר, במטרה לייצר קונספט חדש של משרדים שלא משתמשים בנייר. קשיים רבים עמדו בדרך, וחברות שונות ניסו לייצר טכנולוגיות דומות.

הטכנולוגיה התפתחה, ופינתה את מקומה להמצאת המאה ה-21 – הטלפון החכם – שעד מהרה התברר, כי הוא, אולי יותר מכל, זקוק למסך הגמיש. רק בשנת 2011, לאחר שיתוף פעולה בין אוניברסיטת קווינס שבקנדה לבין אוניברסיטת אריזונה, הוצג ה-PaperPhone: הטלפון החכם הראשון בעל המסך הגמיש. באמצעות חמישה חיישנים שבקצוות המסך ניתן היה לכופף את קצוות המסך, וכך לשלוט במכשיר.

זום-אין באמצעות כיפוף המסך

מי שעוד הפתיעה עם אב-טיפוס מעניין היא חברת נוקיה שהציגה, בשנת 2011 גם כן, מכשיר קונפסט המבוסס על מסך OLED צבעוני וגמיש. באמצעות כיפוף של קצוות המכשיר ניתן היה לשלוט עליו, ובאמצעותו הודגם, בין השאר, כיצד ניתן לבצע התרחקות והתקרבות לתמונה המוצגת על המסך באמצעות כיפוף טבעי של קצותיו – פנימה והחוצה.

ראשיתו של ה-Edge

סמסונג ראתה כי טוב והצטרפה למירוץ. בתערוכת CES 2013 הציגה החברה אב-טיפוס של טלפון חכם הכולל צג מעוקל, זאת לאחר שכבר הציגה לעולם בנפרד את מסכיה הגמישים בכמה הזדמנויות. על פי החברה, צידו המעוקל של הצג הסלולרי נועד לאפשר למשתמשים לצפות בהתראות ובהודעות תוך כדי מבט בדפנות המכשיר, מבלי להרים את המכשיר מהשולחן ומבלי להסיר את כיסוי הצג הקדמי. זה, אמנם, לא צג המאפשר למשתמש לעקם אותו, אך עצם גמישותו אפשרה לחברה לייצר באמצעותו את העיקול השימושי לצידי הצג, זה הממשיך עד היום במכשירי הדגל של החברה.

קרא עוד:  וואווי מתקשה עם Mate X המתקפל, והוא לא יגיע בספטמבר

LG שחררה באותה שנה את ה-G-Flex, וניסויים שנערכו בארץ ובעולם הוכיחו כי לא קורה כלום למכשיר שהופעל עליו לחץ אל מול שולחן. כך, אם תשבו על המכשיר בטעות כשהוא נמצא בכיס האחורי שלכם, לא אמור להיגרם נזק כלשהו למכשיר. עם זאת ואם במקרה אתם עדיין מחזיקים מכשיר כזה – אל תנסו את זה בבית.

עוד לא בייצור המוני

חברות הטכנולוגיה הבינו שמדובר בדבר הבא ומדי שנה אחת מענקיות הטכנולוגיה מציגות בתערוכות בעולם את המילה האחרונה שלהן בתחום המסכים הגמישים. כבר הורגלנו לראות אבי-טיפוס של מסכים, אותם ניתן לכופף עד רדיוס כיפוף מסוים, אך מלבד מוצרים בודדים כמו טלוויזיות קעורות, או מכשירים סלולריים בעלי מסכים מעוקלים – עדיין ייצור המוני של מסכים מתקפלים לא קורה.

מדוע? אולי בשל עלויות ייצור, או עקב קשיים לשלב את הטכנולוגיה בייצור המוני. לאחרונה פורסם, שהמכשיר המתקפל של סמסונג יעלה – 1,850 דולרים. כפי שכבר הזכרנו, ייצור מכשיר מתקפל לא תלוי רק במסך גמיש, כי אם גם במערך שלם שיש לפתח ובמרכזו סוללה שגם היא צריכה להתאים עצמה לחלקים נעים וגמישים.

כאמור, עם ריבוי הפרסומים האחרונים בנושא, נראה שאנחנו קרובים מאוד ליום שבו נראה מכשירים מתקפלים, ואם נתייחס שוב לדיווח האחרון על המכשיר המתקפל של סמסונג, יתכן שזה יקרה בקרוב – אולי אפילו בחודש פברואר 2019.

חברת BOE הציגה לאחרונה מסך בעובי 0.66 מ"מ שמסוגל להיפתח ולהיסגר כ-100,000 פעמים. גם אפל, הנחשבת כחברה הקובעת מדיניות בכל הקשור לשילוב טכנולוגיות חדשות, עוסקת, כנראה, בפיתוח מסך גמיש. בית ההשקעות מריל לינץ׳ מעריך, כי החברה תסיים את הפיתוח עד שנת 2020.

אין ספק שלפנינו עידן חדש ומרתק בעולם הטלפונים החכמים.