יצרניות הכוננים מנסות לאחרונה יותר ויותר לקרוץ לשוק הגיימינג עם הצעות מיוחדות ומסוימות של כוננים. גם ווסטרן-דיגיטל (Western Digital) הצטרפה לאחרונה לחגיגה עם סדרה חדשה של כוננים – WD_Black P10 Game Drive. כוננים אלו מציעים נפח אחסון גדול במארז מוקשח ונייד עם ביצועים גבוהים, והשאלה הנשאלת כמובן במה בדיוק הוא תורם ושונה מכוננים חיצוניים אחרים.

ככונן קשיח נייד, ווסטרן-דיגיטל מייעדת את WD_Black P10 לנשיאה קלה ממקום למקום. בהיבט המסוים הזה היא יכולה לרשום V: עם מידות קטנות יחסית של 118×88 מ"מ, עובי של 13-21 מ"מ (תלוי בדגם) ומשקל של 140 גרם, ניתן לשאת את הכונן בתיק או אפילו בכיס המכנס מבלי לתפוס יותר מיד מקום.

אולי בגלל שהוא מיועד לגיימרים, ווסטרן-דיגיטל העניקה ל-WD_Black מראה מחוספס ותעשייתי. עיצוב זה מקנה תחושה של מוצר עמיד וקשיח. החיפוי מיוצר בפלסטיק עם חלק עליון ממתכת שנועדה לשמש כגוף קירור פסיבי, ולעיצוב כולו יש מקרם המזכיר קצת מכולת משא. זה גם נועד לספק לו הגנה מסוימת כנגד נפילות, דבר חשוב כשמדובר בכונן אותו מעוניינים לשאת ממקום למקום ועוד יותר כשמדובר בכונן מכני ולא ב-SSD. עם זאת, הוא אינו בעל תקן עמידות כלשהו כמו מים או זעזועים בדומה לכונני גיימרים אחרים, וחבל שכך.

WD_Black P10 מגיע בנפחים של 2, 4 או 5 טרה-בייט. מדובר בנפחים גדולים המתאימים לגיימרים המחפשים מקום נוסף לאחסון משחקים או גיבוי ואחסון קבצים, בין אם הוא מחובר למחשב האישי או לקונסולת Xbox One ו-PlayStation 4 לצורך הרחבת מקום האחסון הקטן ממילא.

קרא עוד:  שאומי הציגה נתב ראשון תומך WiFi 6 עם טווח קליטה עצום

הדגם שבדקנו היה בנפח 2 טרה-בייט. הוא מגיע עם חיבור USB בודד בחלקו האחורי מסוג microUSB B התומך בתקן USB 3.2 Gen 1, כשלצידו נורית בקרה המציגה חיווי כאשר הכונן מחובר. היינו מעדיפים כי חיבור ה-USB הוותיק היה מוחלף ב-Type-C כדי לייתר את הצורך לשאת כבל נוסף מלבד זה של הטלפון הנייד או המחשב.

החיבור של WD_Black P10 למחשב Windows 10 מתבצע במהירות. אין צורך להגדיר דבר והוא זוהה באופן מיידי לאחר החיבור כאשר נוספה אות כונן חדש. בעת חיבור לקונסולת משחק, Xbox One S לצורך הבדיקה, נדרש לאתחל אותו (Format) בהתאם לאופי השימוש הרצוי – אחסון משחקים או אחסון מדיה: הוא לא יכול לשמש לשניהם בו זמנית. מלבד זאת, יש להדגיש כי בארץ מוצעת גם מהדורת Game Drive for Xbox, כך שיש להעדיף דגם זה למי שמתכוון להשתמש בו בקונסולת ה-Xbox.

ביצועים

WD_Black P10 ככונן מכני אינו מסוגל אמנם לספק ביצועים של SSD, אבל הנתונים שלו לא רעים ובהחלט מספיקים לשימוש עם קונסולת המשחק. הוא מציע מהירות הקריאה וכתיבה של עד 140 מגה-בייט/לשנייה, שזה אומר כ-80 שניות להעברת קובץ של 10 גיגה-בייט.

לצורך הבדיקה, חיברנו את הכונן ליציאת USB 3.2 במחשב מבוסס Windows 10 והשתמשו בקובץ בנפח 4 גיגה-בייט. בבדיקת העתקה, מהירות הכתיבה הממוצעת הייתה של 130 מגה-בייט לשנייה וכשהעברנו קובץ מהכונן למחשב בכונן SSD מקומי, (כלומר קריאה) הייתה המהירות 136 מגה-בייט/לשנייה. לעיתים התקבלו נתונים מעט יותר גבוהים כפי שרואים בצילום המסך בהמשך, אולם ייתכן כי זה מתרחש כאשר יש שימוש בזיכרון המטמון של המחשב. מדובר במספרים די קרובים ליכולת הכונן שפרסמה החברה. 

בבדיקה עם תוכנת Crystal Disk Mark לקובץ בנפח של 2 טרה-בייט, התקבל נתון דומה בבדיקה סדרתית של 134 מגה-בייט לשניה בקריאה ו-129 מגה-בייט לכתיבה בשניה. שוב, נתונים דומים למפרט המוצהר של הכונן אך אינו שונה בהרבה מכוננים מכאניים אחרים הנמכרים בשוק.

בשורה התחתונה

אין ספק שהעיצוב של ה Black P10 של ווסטרן-דיגיטל הוא ייחודי בנוף הכוננים הניידים, וככזה שימשוך תשומת לב לכל מי שיתקל בו. הוא מתאים לגיימרים שרוצים לגבות את המשחקים מהקונסולות וגם לאלה שרוצים לגבות קבצי מדיה ולנייד אותם ממקום למקום, כאשר הביצועים שלו טובים ביחס לכונן מכאני כמובן ובדומה לכוננים אחרים בשוק.

קרא עוד:  כמה זיכרון נדרש כדי לפתוח 6,000 לשוניות בדפדפן הכרום? יותר ממה שחשבתם

עם זאת הוא אינו עמיד בפני נפילות או זעזועים, לפחות לא כחלק מהצהרת היצרן, כך שיש לשים לב שחלילה לא יקבל מכות בעת ניודו ממקום למקום.

כאמור, WD Black P10 מגיע בנפחים של 2, 4 ו 5 טרה-בייט כאשר המחירים מתחילים ב-479 שקלים, ומגיעים עד 799 שקלים לכונן בנפח 5 טרה-בייט. דגם Game Drive 5TB for Xbox מוצע ב-859 שקלים וכן נמכרים גם דגמים בנפחים גבוהים יותר של 8 ו-12 טרה-בייט ב-1,099 ו-1,699 שקלים בהתאמה.