קשה לנו לשים את האצבע מתי זה בדיוק התחיל, אבל נראה כי כיום כמעט לכל מוצרי החומרה המיועדים לגיימרים יש מאפיין משותף: תאורת RGB צבעונית. אם אתם מאלה שבעד זה או נגד, אי אפשר להתכחש לקיום המגמה שמגיעה כעת לתחום נוסף: כוננים ניידים.

HD770G, של יצרנית מוצרי המחשוב ADATA, הוא הראשון אותו השיקה עם תאורה צבעונית. מדובר בכונן חיצוני נייד המיועד באופן יעודי לגיימרים וזה לא רק בגין התאורה הצבעונית – יש לו עוד מספר מאפיינים המייחדים אותו מקצת לעומת כוננים ניידים אחרים.

קשוח מבחוץ

HD770G הוא אולי כונן נייד, אבל לא ממש קטן ממדים, לפחות אם משווים אותו לכונני ה-SSD הניידים שסקרנו כאן לאחרונה כמו ה-SD600Q של ADATA עצמה. הסיבה לכך כי מדובר בכונן מכני בגודל 2.5 אינץ’ אשר עטוף בלא מעט שכבות הגנה שונות – לא פחות מ-4 שכבות אם סופרים במדויק: מעטפת סיליקון עם פסים אדומים או שחורים, קופסת פלסטיק ועוד שני משככי זעזועים פנימיים המוצמדים לדיסק. כל אלה נועדו כדי לשמור על המידע בכונן בזמן ניודו ממקום למקום אבל גם כדי להגן עליו בעת הגרועה מכל – בנפילה חזקה.

זו הסיבה שגורמת ל-HD770G להיות קצת עבה יותר מאשר כונני 2.5 אינץ' רגילים, אבל כאמור מצד שני הוא אכן חסין ללא מעט פגיעות חיצוניות: החל מנפילה מגובה של 1.2 מטר, לא משנה באיזה כיוון הוא ייפול ויפגע, וכלה בנפילה למים. אהבנו לגלות כי יש כיסוי אטום לחיבור ה-USB הנסגר ונפתח כדלת קטנה, אם כי אנחנו מתקשים לדמות מצב בו יש סיבה להשאיר כונן סמוך למים.

לפי היצרנית, כל ההגנות הללו נועדו כדי לאפשר לגיימרים לאחסן את המשחקים שלהם בבטחה, בין אם מדובר במשחקים ל-PC או בשימוש כשהתקן הרחבת זיכרון אחסון עבור קונסולות משחק כגון Xbox One ו-PlayStation 4. זו גם אולי הסיבה מדוע הוא מגיע בנפחים גבוהים של 1 או 2 טרה-בייט.

בולט שבשטח

העיצוב של HD770G הזכיר לנו דגם אחר של החברה, ה-HD680 אותו סקרנו לאחרונה, אבל הוא מציע מראה מלוטש יותר בקווים חדים ומעניינים יותר לטעמנו. עם זאת חסרה האפשרות לאחסן את כבל ה-USB סביב הכונן, כך שיש לשאת אותו בנפרד.

ההבדל העיקרי ברמת העיצוב של HD770G לעומת כוננים אחרים הוא ללא ספק אורגן האורות שכלול הוא מתחיל לפעול באופן מיידי עם חיבור הכונן למחבר USB במחשב או בקונסולה, כשאז הוא מציג שני פסי תאורה באפקט צבע המשנה את גווניו מרגע נתון לרגע שאחריו. פסי התאורה יוצרים משולש שבמרכזו התאורה גולשת יותר לטקסטורה רחבה של משולשים הפזורים במרכזו.

התאורה ללא ספק מרהיבה וגורמת לכונן לבלוט בכל מקום. אם הוא מונח בצמוד לקונסולה, ומחובר אליה, גם שהיא כבויה הוא ממשיך להאיר בכל צבעי הקשת. זו גם אחת הסיבות לזכייתו בפרס העיצוב ב-Computex 2019. רק חבל שאין אפשרות לכבות את התאורה למי שזה מפריע לו.

יוצאים לעבוד

בסופו של דבר, התאורה אמנם חיננית, אבל היא לא ממש משנה לאופן העבודה של הכונן. כדי לבחון את HD770G חיברנו אותו למחשב האישי בחיבור USB 3.2 Gen 1 כדי לבדוק את מהירות הביצועים המקסימליים שלו.

כדי לקבל נתוני אמת ביצענו בדיקות העתקה ממנו (קריאה) ואליו (כתיבה): בהעתקת קובץ בנפח של 3 גיגה-בייט, קיבלנו מהירות של 130 מגה-בייט/לשנייה. לעומת זאת בכתיבה של אותו הקובץ התקבלה מהירות מעט נמוכה יותר של 110 מגה-בייט/לשנייה. בכל הבדיקות שלנו המהירות נותרה יציבה.

ADATA מציעה להורדה את HDDtoGo, יישום המותאם למחשב חלונות המספק מספר כלים שונים. בין היתר הוא מאפשר להחיל הצפנה ברמה של 256 ביט על הקבצים, גיבוי וסנכרון תיקיות וקבצים במחשב, דחיסת מידע לחסכון במקום וגם אפשרות לגלישה פרטית וסנכרון מועדפים בדפדפן.

השורה התחתונה

ADATA HD770H הוא דיסק קשיח נייד עם כמה פלוסים חשובים מאוד למוצר שכזה כמו הגנות כנגד נפילה או רטיבות. העיצוב שלו נאה להניח על השולחן או לצד הקונסולה ותוספת התאורה מספקת לו בולטות בשטח. היא כמובן לא באמת עושה מעבר לכך, אבל הוא מיועד לגיימרים שחובבים זאת כך שהוא ייחודי למדי בנוף.

מחירו של הכונן לא יקר והוא עומד על 59.99 דולרים לדגם ה-1 טרה-בייט (כ-210 שקלים) או 79.99 דולרים לדגם ה-2 טרה-בייט.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.