בקצרה
הכונן Black NVMe SN750 של ווסטרן-דיגיטל נועד למי שמחפש אחר ביצועים גבוהים ואמינות יותר מהסטנדרט. אמנם ביצועיו מצליחים להתקרב לאלה של Evo 970 Pro של סמסונג (Samsung), אבל זה לא מטרתם. הדגם שבדקנו אצלנו אכן מספק את ההבטחות, אולם עם כוכבית – מהירות הכתיבה משתנה בהתאם לגודל הקובץ.
אהבנו
ביצועים מהירים
כמות כתיבות גבוהה
פחות אהבנו
בקבצים גדולים הביצועים יורדים

כונן ה-SSD החדש של ווסטרן-דיגיטל (Western Digital) מסדרת WD Black NVMe SN750 מכוון לשוק הגיימינג ולמי שמחפש יותר ביצועים. זהו הדור השלישי לסדרת הכוננים הזו, המגיע אחרי סדרת SN700 שהושקה בשנה שעברה, כך שמדובר אמנם בשדרוג קל אך עם נפחים ומפרטים מעט שונים שנועדו להתחרות בקצה הגבוה יותר של השוק.

מפרט, תחילה

הכוננים בסדרת WD Black SN750 הם למעשה כרטיסים בתצורת M.2 מסוג 2280 – וזה אומר שהם בגודל של 22×80 מ"מ ושהם מתחברים למחשב באמצעות ערוץ PCIe x4, כך שמי שמעוניין באחד מדגמים אלה נדרש לוודא כי לוח האם של המחשב אכן תומך בתצורה זו.

רכיבי הזיכרון בסדרת SN750 הם מסוג 3D Nand ב-64 שכבות TLC. הם מוצעים בנפח של 250 ו-500 גיגה-בייט, או 1 ו-2 טרה-בייט לכל היותר, כאשר בכל דגם יש זיכרון מטמון מסוג DRAM בכפולות של 256 מגה-בייט. הבקר שמשולב בכוננים הללו הוא תוצרת סנדיסק (SanDisk), חברת הבת של ווסטרן-דיגיטל, ובחלק מהדגמים מציעה החברה גם גוף קירור פאסיבי.

ביצועי הסדרה משתנים מאוד בין הדגמים. לכונן בנפח 250 גיגה-בייט שהגיע לבדיקה יש את הביצועים הנמוכים ביותר, באופן יחסי כמובן. על הנייר, הוא מסוגל להגיע עד למהירות של 3,100 מגה-בייט/לשנייה בקריאה סדרתית (Sequential Read) ולמהירות של 1,600 מגה-בייט/לשנייה בכתיבה סדרתית (Sequential Write). הדגם המהיר ביותר בסדרה הוא זה שמציע נפח של 1 טרה-בייט אשר מסוגל לספק עד מהירויות של עד 3,470/3,000 מגה-בייט/לשנייה בהתאמה. בנתוני מהירות הפלט/קלט (IOPS), כונן הבסיס מציע עד 220 אלף IO/בשנייה לקריאה ועד 180 אלף פעולות IO/בשנייה בכתיבה. למרות כי הנתונים של שאר הכוננים בסדרה כפולים, בזכות השימוש במספר רכיבי NAND, עדיין מדובר בביצועים גבוהים יחסית.

נצלול לבדיקה

אז איך מתפקד WD Black SN750 בנפח 256 גיגה-בייט בהשוואה להבטחות? ביצענו מספר בדיקות באמצעות מספר כלים מוכרים בסביבת מחשב ממוצעת – Windows 10 Pro 17763 עם מעבד AMD Ryzen 7 1700 וזיכרון 16 גיגה-בייט. כל בדיקה הורצה לפחות פעמיים, כדי לוודא כי התוצאות אכן נכונות.

תחילה ביצענו בדיקה פשוטה של העתקת קובץ בנפח 20 גיגה-בייט, הגדול מנפח זיכרון העבודה (RAM) המקומי שבמחשב הבדיקה. מהירות ההעתקה, או הכתיבה, הייתה 42 שניות ואילו מהירות הקריאה נמשכה כ-8 שניות. אלו ביצועים נמוכים בהשוואה למספרים שקיבלנו עם הכונן ADATA XPG SX8200, אשר הצליח לכתוב את אותו הקובץ בפרק זמן של 13 שניות.

המספרים הללו גרמו לנו לתהות במיוחד לאור העובדה שבבדיקה הבאה, באמצעות ATTO Disk Benchmark עבור קובץ בנפח 1 גיגה-בייט, כן התקרבנו מאוד לנתונים שהובטחו בידי החברה, גם אם הם היו מעט נמוכים יותר – בסך הכל הכונן סיפק מהירות קריאה מרבית של 2.86 גיגה-בייט/לשנייה ו-1.5 גיגה-בייט/לשנייה בכתיבה, זאת בגודל קובץ של 1 מגה-בייט ויותר.

כדי לנסות להבין לעומק מדוע הנתונים לא אחידים, ביצענו בדיקה נופסת גם עם תוכנת HD Tune כדי לאמוד את מהירות הכתיבה לאורך זמן. פה גילינו כי אמנם הכונן WD Black SN750 בדגם ה-256 גיגה-בייט מבטיח 1,600 מגה-בייט/לשנייה, אך הוא לא מצליח לספק את הנתון הזה לאורך זמן. בגרף ניתן לראות כי אחרי כ-2 גיגה-בייט, מהירות הכתיבה יורדת ל-500 מגה-בייט/לשנייה בממוצע.

גם בבדיקה של AS SSD Benchmark ראינו את ההבדלים. בעוד שבדיקה עם קובץ בנפח של 1 טרה-בייט סיפקה ביצועים נאים ועמדה בהבטחה של היצרנית, בקובץ בנפח 10 טרה-בייט מהירות הכתיבה צנחה שוב. הסיבה לכך יכולה לנבוע מזיכרון מטמון קטן יחסית, לפחות בדגם הזה של הסדרה וכפי שגם קורה אצל המתחרה Evo 970 בעל נפח זה. בבדיקה שלנו בביקורות באתרים בחו"ל, לא דווחה ירידה בביצועים בדגמים אחרים.

השאלה האם זה צריך להשפיע על ביצועי המחשב? כנראה שלא, שכן רוב העבודה במחשב, בין אם זה במשחקים, כתיבה וקריאה של מערכת ההפעלה ועוד, נעשית מול קבצים בנפחים קטנים. עם זאת בשימוש בקבצים גדולים כמו העתקה או טעינת משחקים, ביצועי הכתיבה ירדו וזה נתון שחשוב לדעת אותו.

מצב משחקים

התוכנה SSD Dashboard, הזמינה עבור Windows, מספקת מבט כולל על מצב הכונן, נפח האחסון הפנוי, טמפרטורת העבודה ואורך החיים הנותר. בתוכנה אפשר לעדכן גרסת קושחה, למחוק את הכונן, לבצע גיבוי ולקבל פרטים נוספים על המערכת.

בתוכנה יש גם אפשרות להפעיל 'מצב משחקים' (Gaming Mode). במצב זה, הכונן מבטל כל ניסיון לחסוך באנרגיה והוא משתמש בזרם המרבי הניתן שלא לאבד מהביצועים וזמן תגובה במהלך משחק. אפשרות זו מעט מסוכנת שכן היא עלולה לחמם את הכונן יתר על המידה, כך שאנו לא ממליצים לעשות זאת אם לא רוכשים את הכונן עם גוף קירור פסיבי.

השורה התחתונה

הכונן מהסדרה ה-'שחורה' של ווסטרן-דיגיטל נועד למי שמחפש אחר ביצועים גבוהים ואמינות יותר מהסטנדרט. אמנם ביצועי סדרת WD Black NVMe SN750 מצליחים להתקרב לאלה של Evo 970 Pro של סמסונג (Samsung), אבל זה לא מטרתם. הדגם שבדקנו אצלנו אכן מספק את ההבטחות, אולם עם כוכבית – מהירות הכתיבה משתנה בהתאם לגודל הקובץ. על פניו מהירות הכתיבה מספקת את הביצועים המרביים, וכנראה שהדבר לא יורגש אצל רוב המשתמשים.

מצד שני צריך לזכור כי במחיר של 399 שקלים, הוא נותן תמורה סבירה בהחלט נאה שאינה אופיינית לכוננים ברמות הביצועים שלו.