אנחנו חיים בעידן טכנולוגי המשתנה בכל רגע. אפשר לראות את זה כמובן בתחום הסלולר שמסוקר כאן באתר כבר יותר מעשור, אבל כנראה שהשינוי המהותי ביותר הוא דווקא מה שקורה בתחום האחסון. כונני SSD מהירים במיוחד, מעבר לכך שהם כובשים את השוק הצרכני, כובשים כיום גם את שוק האחסון הארגוני. נדמה שברגע שחושבים שיש איזו התיישרות, ורגיעה, מגיע עוד התקן שמעלה קצת את הרף ולפעמים אפילו יותר.

אבל עד כמה יש התקדמות, ועד כמה היא מהירה? לפני פחות משנה סקרנו את כונן האחסון XPG SX8000 של ADATA, ולאחרונה קיבלנו הזדמנות לבדוק את הדגם החדש שמכונה XPG SX8200. האם בתקופה קצרה יחסית  אפשר באמת לחדש? זה בדיוק מה שיצאנו לבדוק.

אותו הגודל, יותר ביצועים

אין צורך להרחיב מדוע שוק המחשוב עבר להתקני אחסון מבוססי זיכרונות פלאש, או בשפה הטכנית – SSD ולכן גם לא מפתיע למצוא היום התקני אחסון קטנים בנפחים גדולים. XPG SX8200 הוא הדור השני בסדרת כונני הגיימרים של החברה וכמו קודמו גם הוא מצויד בממשק החיבור המהיר M.2 NVMe. ממשק זה מחליף אט אט את חיבור ה-SATA הוותיק והמוגבל, ולפחות ברמה הביתית, גם עוזר לספק ביצועים חסרי תקדים.

המבנה של XPG SX8200 זהה לשל קודמו. אורכו 80 מ"מ ורוחבו 22 מ"מ בלבד. הוא מתחבר ללוח המחשב באמצעות חריץ M.2 NVMe ייעודי. את החריץ הזה כבר אפשר למצוא כיום ברוב לוחות האם החדשים, במיוחד אלו שהושקו במהלך השנה האחרונה. הוא הופך בבטחה לתקן החדש.

קרא עוד:  סמסונג רוצה 1,000 דולרים על הכרומבוק החדש שלה

ברמה הטכנית, XPG SX8200 מבוסס על הדור השני של טכנולוגיית 'שכבות הזיכרון' המכונה 3D NAND. רכיבי זיכרון אלה, מסוג NAND MLC, מעט יותר מהירים בהשוואה לדור הראשון של הזיכרונות מהם יוצר SX8000. הבקר הוא Motion SM2260G. הדגם הקטן בסדרת SX8200 הוא בנפח של 256 גיגה-בייט, בהשוואה ל-128 גיגה-בייט של SX8000, וכן יש כוננים בנפחים של 480 ו-960 גיגה-בייט.

אנחנו קיבלנו לסקירה את הדגם בנפח 480 גיגה-בייט. על הנייר הוא מבטיח שיפור ניכר בביצועים בהשוואה לדור הקודם. הוא מציע ביצועי קריאה סדרתית (Sequential Read) של 3,000 מגה-בייט בשניה ו-1,700 מגה-בייט בשניה בכתיבה סדרתית (Sequential Write), וזאת בהשוואה ל-2,400 מגה-בייט בקריאה ו-1,100 מגה-בייט בכתיבה לדגם SX8000 בנפח 512 גיגה-בייט. גם כשבוחנים את נתוני מהירות הפלט/קלט, מגלים שיפור משמעותי. הכונן החדש מבטיח עד ל-310 אלף פעולות IO/בשנייה לקריאה ועד 280 אלף פעולות IO/בשנייה לכתיבה – יותר מכפול בהשוואה לדגם הקודם.

בדיקה בפועל

אז מהם ההבדלים בפועל ב-SX8200 החדש? הנתונים הרשמיים מראים כאמור על שיפור ניכר למדי בביצועים, אבל כבר יותר מפעם אחת ראינו הבדלים. את הבדיקות ביצענו באמצעות מספר יישומים מוכרים, וחזרנו על אותן הבדיקות שבוצעו גם בפעם שעברה במטרה לערוך השוואה מדויקת ככל האפשר.

תחילה בדקנו כמה זמן לוקח להעתיק קובץ בנפח 20 גיגה-בייט, הגדול מנפח זיכרון העבודה (RAM) שבמחשב הבדיקה. לשם כך השתמשנו בתוכנת HD Tune 5.70. מבחינת זמנים, לקח לכונן לכתוב את הקובץ ב-13 שניות, כ-5 שניות פחות מאשר הדור הקודם. בבדיקה של קריאת קובץ הפעולה נמשכה כ-8 שניות, שנייה אחת פחות מזו של הכונן מהשנה שעברה.

קרא עוד:  הורידו עכשיו: עדכון האנדרואיד 9 הגיע ל-Mi Box S

הבדיקה הנוספת נערכה באמצעות היישום CrystalDiskMark 6.0, וזאת כדי לבחון האם SX8200 אכן מספק את הביצועים המובטחים. מהבדיקה נראה כי ADATA עומדת בהבטחות הללו, כאשר בבדיקה הרציפה בקובץ של 4K, התקבלה מהירות כתיבה מקבילית של כמעט 2,900 מגה-בייט/לשנייה ואילו בכתיבה קיבלנו מעט יותר מ-1,700 מגה-בייט/לשנייה. ביצענו בדיקה נוספת בתוכנת ATTO, בה הצלחנו להגיע למהירות קריאה של מעל 3,000 מגה-בייט בשניה, אולם גודל הקובץ הנדרש במקרה שלה הוא יותר מ-1 מגה-בייט.

הבדיקה השלישית והאחרונה שביצענו היא מהירות העתקה של קובץ בנפח 20 גיגה-בייט באופן סדרתי. מדובר בבדיקה 'מציאותית', כלומר, כזו שמשקפת בפועל את השימוש בכונן עבור רוב המשתמשים. אחרי שכתבנו את הקובץ, ביצענו שכפול נוסף, כלומר העתקנו את הקובץ בחזרה לכונן וזו פעולה שבה מתבצעת גם קריאה וגם כתיבה יחד. מהירות העתקה בממוצע עמדה על כ-800 מגה-בייט/לשנייה.

השורה התחתונה

אז כן, מתברר שב-8 חודשים אפשר לחדש ו-SX8200 של ADATA מצליח להביא יותר ביצועים ובאותם מחירים. והבדיקות שערכנו אכן מוכיחות את זה. הוא עדיין לא מהכוננים הכי מהירים בשוק, אבל הוא בהחלט מתקרב עם מספרים נאים שיכולים לספק את הגיימר הממוצע ויותר מכך.

הכונן טרם הגיע לישראל ומחירו מעבר לים מתחיל ב-109.99 דולרים בתוספת דמי משלוח לנפח ה-256 גיגה-בייט, שהם כ-390 שקלים, או 219.99 דולרים לדגם 480 גיגה-בייט בדומה לזה שבדקנו כאן אצלנו.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.