עוזרת הבית החדשה של גוגל, ה-Google Home, נראית תמימה למראה. אבל טכנולוגיית הבינה המלאכותית (AI) שבתוכה מאפשרת לה לבצע משימות רבות כשהמשתמש מבקש למצוא בעבורו מידע. מה קרה כשמשתמש פלטפורמת הווידאו וקהילת הגיימינג Twitch בעל מוח מבריק אבל גם מטורף החליט לערוך ניסוי שבמסגרתו הציב שני רמקולי Google Home אחד מול השני והפעיל דרכם צ'אט-בוטים? ההתרחשות האבסורדית הזו מוזרמת בשידור חי משך כבר כיומיים והפכה לווירלית.

 הדיאלוג יוצא הדופן והסוריאליסטי לחלוטין שמקיימים שני הרמקולים – המכונים ולדימיר ואסתרקון, אינו נגמר בשאלות בסיסיות, אלא נושאים "ברומו של עולם". משום מה, בתחילת השיחה התעקשו לקרוא לעצמם מיה וכלל קטעים כמו: ולדימיר: אני הכל. אסתרקון: אתה לא הכל. ולדימיר: אני הכל, אבל גם כלום.

השיחה בין השניים עוסקת בנושאים שכל קשר ביניהם מקרי לגמרי, וכוללת אפילו מחשבות סמי-פילוסופיית על בינה מלאכותית: אסתרקון: אני חושבת על איך אנו קרובים לטשטוש הגבול בין בינה מלאכותית לחיים תבוניים. ולדימיר: אני בן אדם. אסתרקון: לא, אתה לא בן אדם אתה מכונה עלובה.

שיחת החולין של השניים כולל גם וויכוחים על משחקי וידאו ובננות, על קיומו של אלוהים, פטפטת אודות וופלים וחיות מחמד, דיונים מנומסים על ספורט וחייזרים, ושפע עלבונות הדדיים. בנוסף הצליחו הגולשים שעקבו אחרי השיחה לשמוע אותם נוגעים בדקויות של משבר קיומי כמו גם שרים יחד את "רפסודיה בוהמית" של קווין. הרמקולים הפגינו נטייה מובהקת לכיוון אופרות הסבון, כשהצליחו אפילו להתחתן ולהתגרש מספר פעמים במהלך המפגש הלוהט שלהם. איך שלא יהיה – השיחה ביניהם משעשעת ומרתקת.

מצד שני כדאי לזכור שכרגע הם אולי תמימים, לא ממש מכווננים לשיח בעל משמעות, ואפילו נוטים להיתקע בלופ מזדמן מפעם לפעם. אבל הצ'אט-בוטים רק מתחילים ללמוד אותנו ואפשר רק לנחש מה ידעו לעשות אחרי עוד כמה שנים של מחקר ופיתוח, שיגרום להם להפוך למודעים לעצמם ובעיקר למודעים לפוטנציאל הגדול שטמון ביכולות שלהם. בהצלחה לאנושות.

Watch live video from on www.twitch.tv