בשנים האחרונות עשה שוק הצילום כמה צעדים משמעותיים לעתיד, שכללו הצגת חיישני צילום זעירים בעלי איכויות גבוהות עבור סמארטפונים וטאבלטים, חיישנים בעלי תאורה אחורית לצילום טוב יותר בחושך ולאחרונה גם מצלמה סלולרית ראשונה בעלת מייצב תמונה מכני בסמארטפון ה-Lumia 920 של נוקיה. אך עד כה נאלצנו תמיד לתת למצלמות להתמקד לפני הצילום, תהליך שלקח בין מספר שניות לפני כמה שנים לקצת פחות משניה במכשירי הדגל של ימינו.

בשנה הבאה מתכוונת טושיבה לחסוך לנו גם את ההמתנה למיקוד, תוך כדי הכנסת תכונות חדשות ומסעירות למדי ליכולות הצילום של המכשירים החכמים. לפי העיתון היפני אסהי שימבון, החברה פיתחה שבב צילום חדש לסמארטפונים ולטאבלטים הכולל מנגנון לשליטה על המיקוד לאחר הצילום. השבב, שגודלו הנוכחי סנטימטר מעוקב, כולל חיישן בגודל 5×7 מ"מ, שלפניו מורכבות 500,000 עדשות זעירות בקוטר 0.03 מ"מ כל אחת. העדשות מופנות קלות לכיוונים שונים, בדומה למבנה העין של חרקים, וכך הן מאפשרות לחיישן לשמור תמונה הכוללת למעשה מספר תמונות בעלות מיקוד שונה.

שימוש בחיישן מרובה העדשות של טושיבה מאפשר, קודם כל, צילום תמונה ללא צורך בביצוע מיקוד, שכן היא לוכדת את כל המיקודים האפשריים בצילום ומאפשרת לשלוט עליהם לאחר הצילום בעזרת תוכנה נלווית. בנוסף ניתן גם ליצור תמונה בה כל החלקים ממוקדים, ע"י שילוב של חלקי התמונות הממוקדות השונות. אך הדבר המסעיר ביותר הוא שבזכות העדשות הרבות ניתן גם לבנות מיפוי תלת-מימדי של הסביבה המצולמת ואף לאמוד באופן אמין את המרחקים בין עצמים שונים בצילום. כך אפשר ליצור תמונות תלת-מימדיות או לבודד עצם מסוים בתמונה תוך העלמה אוטומטית של הרקע סביבו.

קרא עוד:  חוויה קולנועית: משחק מציאות מדומה המבוסס על סרט "המוסד" ומחשבי Lenovo Legion

כבר כיום ניתן להשיג ב-400 דולר את מצלמת Lytro, המציעה גם היא טכנולוגיה גומה לצילום תמונות בעלות מיקוד משתנה בעזרת שימוש בשכבות רבות של עדשות. ההבדל הוא שבעוד גודלה של ה-Lytro הוא 4.1×4.1×11.2 ס"מ, גודלו של השבב של טושיבה הוא 1x1x1 ס"מ בלבד והוא מאפשר גם צילום וידאו. עם זאת, נציין כי הוא עדיין בשלב ניסיוני ולא צפוי להגיע למכשירים לפני סוף 2013.