בעיירה צרפתית קטנטנה במחוז נורמנדי, שנקראת טוראובר-או-פרש (Tourouvre-au-Perche), נחנך השבוע כביש שנתיב שלם בו הוא סולארי. משמעות הדבר היא שהנתיב יואר באמצעות פנסים שישתמשו באנרגיית השמש שהיא אנרגיה נקייה ומתחדשת שמסייעת לשמירה על איכות הסביבה ועל כדור הארץ, וכן יאפשר בעתיד להטעין כלי רכב חשמליים בזמן שהם עומדים ברמזור או בתחנה וכדומה.

שרת האקולוגיה של צרפת, סגולן רויאל, פתחה ביום רביעי את המסלול באופן רשמי. עלות בניית הכביש הייתה 5 מיליון יורו והוא ישמש כ-2,000 נהגים מדי יום במהלך תקופת מבחן של שנתיים.

נדרשו חמש שנים לפתח ולהתקין את הכביש שאורכו קילומטר. הוא מורכב מ-30,000 מטרים רבועים של פאנלים סולאריים המצופים שרף סיליקון שקוף המאפשר להם להיות עמידים גם תחת ההשפעה של התנועה החולפת.

זהו מפעל ראשון מסוגו, בעיקר משום שהפאנלים עדיין יקרים מדי לצורך ייצור המוני, וכן משום שבינתיים הם פחות יעילים מהלוחות הסולאריים הקונבנציונליים מכיוון שהם מונחים באופן שטוח ולא זוויתי. אבל אם קולאס (Colas), יצרנית הכביש, תצליח להקטין עלויות ולהגדיל את היעילות של האריחים, יתכן שבעתיד הלא רחוק נראה בצרפת נתיבים כאלו לצד כבישיה האחרים, שאורכם מסתכם בכ-1,000 קילומטרים.

וידאו: הכביש הסולארי הראשון

https://www.youtube.com/watch?v=l9e4B8CV77Y