תמונה: Shutterstock

מי קבע שמשולש בתוך עיגול יסמל עבורנו את תחילת הניגון של סרטון או רצועה מוזיקלית? מי החליט שמשמעותו של הריבוע היא עצירת הניגון? יצאנו למסע בעקבות הסמלים שכולנו מכירים משלט הטלוויזיה, מלחצני המכשירים השונים ומן האייקונים במחשב. ביררנו את משמעותם וכיצד הם הפכו לסימן מוסכם שרבים מכירים.

היזהרו מ-USB

הבקיאים במיתולוגיה היוונית ודאי ימצאו דמיון בין האייקון של תקן USB 1.0 לבין קלשונו של פוסידון – הטריידנט. קלשונים דומים היו גם לנפטון ולשיווה (אחד האלים החשובים בהינדואיזם), כך שיתכן שההשראה לצורה המוכרת הגיעה בכלל משם.

הקלשון הוא נשקם הבלעדי של האלים הללו ומבטא את הכוח שלהם. נראה שהצורות הגיאומטריות השונות, הנמצאות בשלושת קצוות האייקון, מסמלות את הכוח של תקן ה-USB שבאמצעות חיבור אחד סטנדרטי ניתן לחבר מגוון רחב של התקנים שונים.

בלוטות', הוד מלכותו

במאה העשירית לספירה שלט על דנמרק, ועל חלקים מנורווגיה, המלך האראלד הראשון שהיה מכונה בפי רבים המלך כחול-השן. האראלד הראשון איחד שבטים רבים תחת ממלכה אחת, ממש כפי שמנסה לאחד תקן הבלוטות' כמה פרוטוקולי תקשורת לתקן אחד.

מקור הסמל מבטא שילוב גרפי של 2 אותיות מכתב קדום המסמלות את ראשי התיבות של שמו של האראלד הראשון.

האם השטרודל היה טעים מאז ומעולם?

הסימן @, שפירושו "ב-", הוא ותיק מאוד ויש הטוענים שהיה בשימוש עוד בימי הביניים, כשנזירים שהיו מעתיקים ספרים ניסו להקל על עצמם בהעתקת מילים פופולריות. המילה הלטינית ad חזרה על עצמה שוב ושוב וכדי לחסוך בדיו, בנייר וכדי להקל על מלאכת העתקה החליטו הנזירים על הקיצור @ שגם קצר, גם חסכוני וגם מאפשר שלא להרים את הנוצה מהפפירוס בעת כתיבתו.

בשנת 1971, ממציא הדואר האלקטרוני חיפש סימן שיפריד את שם המשתמש מהדומיין וכך זכה ה-@ לעדנה מחודשת. משה לוביאנקר, מהנדס מחשבים ישראלי, העניק לסימן את השם שטרודל כשלימד בקורס מחשבים אותו עברו אנשי IBM. לדבריו, הזכיר הסימן את צורתו של בצק עוגת התפוחים המוכרת, מה שגרם להברקה רגעית להפוך לאש בשדה קוצים. לימים חידשה האקדמיה ללשון עברית את המילה כרוכית כחלופה עברית למילה שטרודל.

הפעילו את הדמיון

עולם האלקטרוניקה מבוסס על השפה הבינארית המורכבת מהספרות '1' ו-'0'. לפי ההיגיון, '1' מסמל מעבר של זרם ומשמעותו של ה-'0' היא שאין זרם, ממש כפי שמתפקד מתג ההפעלה במכשירים אלקטרוניים. בעקבות כך, בשנת 1973 טבעה הנציבות הבינלאומית לאלקטרוניקה את סמל ההפעלה המוכר לנו עד היום.

אמנם בתחילה הוא סימן את מצב ההמתנה (Standby), אך מאוחר יותר התקבע הסמל, המורכב משילוב הספרות '0' ו-'1', כסימן המבטא הפעלה או כיבוי.

Related image

מישהו יכול לחבר אותי לרשת?

את הסמל הזה כנראה ראיתם על הראוטר הביתי והוא מסמל לרוב חיבור אתרנט – רשת מחשבים מקומית. מי שהגה את רעיון האתרנט הוא רוברט מטקלף בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת. מאוחר יותר, השתמש דיוויד היל מ-IBM בשרטוטים של מטקלף וראה בהם השראה לטביעת הסימן המוסכם המוכר לנו עד היום.

בסמל נראים כמה מלבנים המחוברים ביניהם באמצעות כמה קווים. כל מלבן מייצג מחשב המחובר לרשת המקומית.

Image result for ethernet logo

שימו Play

סביר להניח שהילדים של היום לא יזהו בקלות את טייפ הקלטות שהיה כה נפוץ במחצית השנייה של המאה הקודמת. בעת לחיצה על כפתור נגינת המוזיקה החל לרוץ הסרט מגנטי של הקלטת משמאל לימין. המידע שהיה שמור על הסרט החל להתנגן ברשמקול להנאת המאזינים.

המשולש הפונה ימינה נותר הסימן המוסכם של ניגון סרט או שיר, למרות שכבר שנים רבות אין סרט מגנטי שזז ממקום למקום בתוך נגני המוזיקה שלנו. על בסיס אותו עיקרון ישמשו כפתורי הדילוג קדימה ואחורה, זוג משולשים הפונים ימינה ושמאלה, בהתאמה.

Related image

גם לסטיב ג'ובס נמאס מתפוחים

משתמשי מקינטוש הוותיקים ודאי יזהו מיד את הסמל הבא, הלא הוא כפתור הפקודה (Command) במקלדות של אפל. כשנדרשו לעצב את הכפתור ואת התפריטים הקשורים אליו, פנו לסטיב ג'ובס וביקשו לכלול בעיצוב הכפתור את לוגו החברה – התפוח הנגוס.

ג'ובס הרגיש כי משתמשים בלוגו התפוח בצורה מופרזת, ועל כן הורה למעצבת סוזן קייר למצוא תחליף. היא מצאה את הסמל הזה, הריבוע בעל הקצוות המעוגלים, כסמל רשמי של מקומות תיירותיים ותרבותיים במדינות מסויימות. לאחר שרבים מעמיתיה אהבו את הסמל, בחרה לשלב אותו בצורה רשמית גם במקלדות החברה. מאוחר יותר נוסף הכיתוב Command לכפתור הפקודה.

Image result for command button macbook

זהירות, חשמל (סטטי)

אם אנו רגילים להיזהר ממגע עם מוליכי חשמל חשופים, בשל סכנת התחשמלות, חשוב שנדע גם לשמור על רכיבי האלקטרוניקה מסכנת ההתחשמלות. כן, קראתם נכון. רכיבים רבים על מעגלים אלקטרוניים מסוגלים להתמודד עם המשימות להן יועדו, אך לעיתים חשמל סטטי שנפרק מגוף האדם עלול להוציא אותם מפעולה.

המודעות לנושא עלתה בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת, אז מעגלים אלקטרוניים רבים יצאו מכלל שימוש אחרי שטופלו על ידי טכנאים. ממחקר שנערך בנושא הבינו כי הטכנאים לא היו מודעים לסכנת החשמל הסטטי והוסכם כי יש לקבוע סימן מוסכם המזהיר מפני הסכנה במעגלים או במוצרים הרגישים.

Image result for electrostatic warning

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.