Teclast M16
בקצרה
למרות המקלדת הרחבה ומשטח העכבר הרחב, Teclast M16 לא יכול להחליף את המחשב הנייד. כן יש לו את כל התנאים לכך, אבל השילוב עם העברית ובפרט חוסר התמיכה של מערכת האנדרואיד ליישומים שולחניים לא מאפשר חווית שימוש טובה בטאבלט.
אהבנו
מסך גדול
חיי סוללה ארוכים
מצוין למולטימידה
מערכת נקייה מתוספות
פחות אהבנו
מקלדת לא שימושית
ממשק משתמש בסיסי
7.5
מחיר מומלץ

אנדרואיד (Android), כמערכת הפעלה, לא יכולה לשמש בלי התאמות מיוחדות למחשבים וזה כבר דבר ידוע. עם זאת, חברות שונות עדיין מנסות פה ושם להביא את חוויית השימוש במקלדת ועכבר גם לאנדרואיד, וביניהן אפשר למנות את סמסונג (Samsung) שמציעה טאבלטים שונים עם כיסוי מקלדת ו-Galaxy Tab S6 הוא דוגמה מצוינת לכך. גם טקלאסט (Teclast), יצרנית טאבלטים וותיקה, מנסה לעשות זאת שוב עם Teclast M16 – טאבלט אנדרואיד 2-ב-1 שהופך למחשב עם תקשורת סלולרית.

הפתעה באריזה

כבר סקרנו בעבר מוצרים של טקלאסט ואפשר לראות שהיא מתאמצת, באופן מסוים, לנסות ללכת בנתיב שמשאירים אחריהם המותגים הגדולים. זה בא ליד ביטוי כבר באריזה שנראית גדולה ומאוד מסודרת, ומכילה את כל הנלווים בקופסאות קטנות שכל אחת נמצאת במיקום מדויק.

למרות כי M16 נמכר עם מקלדת באריזה באופן מובנה, היא מגיעה באריזה נפרדת ומשמשת ככיסוי אותו קל להוסיף ולהסיר במידת הצורך. היא גם משמשת כרגלית להשענת הטאבלט כשהוא מונח על שולחן העובדה, ממש בדומה לכיסוי 'החכם' של ה-iPad.

הפתעה חיכתה לנו דווקא מכיוון הטאבלט עצמו. מה שחיכה לנו באריזה היה אמנם Teclast M16, אבל המראה שלו נראה לנו מוזר והוא היה שונה ממה שציפינו לראות. חזרנו לווידאו הרשמי של החברה כדי לגלות כי אכן מדובר בהבדלים לא קטנים, ובמיוחד במסגרת עבה באופן משמעותי לעומת זו ששולבה בתמונות ההדמיה של החברה. חבל שמגלים לפעמים שזו שיטה שעדיין מקובלת אצל חלק מהיצרניות הסיניות גם ב-2020.

ובכל זאת, עדיין מדובר בטאבלט מסקרן המציג מסך בגודל של 11.6 אינץ' מסוג LCD IPS ברזולוציית Full HD וביחס של 16:9. זהו גודלו של מחשב נייד קטן, וכשמצרפים אליו את המקלדת שעליה נרחיב בהמשך – הוא אכן נראה ככזה.

עיצוב נאה עם מפרט חזק, יחסית

Teclast M16 הוא טאבלט שמנסה להראות כי לא מדובר במוצר זול ופשוט. זה מתחיל בעיצוב – אם לא לוקחים בחשבון את עניין ההטעיה בעובי המסגרת – וממשיך לחומרה שבהחלט יכולה לספק את המשתמש הממוצע.

הגימור שלו נראה יוקרתי זאת בזכות מעטפת אלומיניום נאה בצבע שחור. סביב המסגרת ממוקמים שלל החיבורים והכפתורים כמו חריץ הסים לתקשורת סלולרית דור 4, מקום לכרטיס זיכרון microSD בנפח של עד 128 גיגה-בייט, חיבור USB-C לטעינה והעברת נתונים, חיבור 3.5 מ"מ לאוזניות ויש גם חיבור microHDMI לחיבור למסך חיצוני חיצוני.

זה גם לא טאבלט קל. ממש לא. M16 שוקל 727 גרם נטו ללא המקלדת וזה כמעט כפול מטאבלטים בגודלו. הסיבה לכך היא כנראה הסוללה המגיעה בקיבולת גדולה במיוחד של 7,500 מילי-אמפר/שעה, ומספיקה לכ-6 עד 7 שעות שימוש רצופות. שמנו לב גם כי נקודת האיזון שלו היא בחלק התחתון, כלומר המשקל לא מפוזר באופן אחיד. כי הסיבה לכך, כנראה, היא כדי להבטיח שהוא יישב יציב בעת שמשתמשים בכיסוי המקלדת ולא ייפול אחורה.

Teclast M16 משתמש במעבד Helio X27 של מדיה-טק (MediaTek) הכולל בתוכו 10 ליבות עיבוד בתדר מרבי של 2.6 גיגה-הרץ לצד השבב הגרפי Mali-T880. יש גם 4 גיגה-בייט זיכרון עבודה ו-128 גיגה-בייט לאחסון פנימי, וזה לא מעט.

הוא מציע תמיכה בתקשורת אלחוטית בתקן WiFi 802.11ac בתדר כפול של 2.4/5 גיגה-הרץ והסים המובנה תומך ברשתות דור 3 ודור 4 בישראל. כך מי שמעוניין לקחת את הטאבלט ולא להיות תלוי בתקשורת האלחוטית יכול להשתמש בסים מקומי.

למרות כי מדובר במעבד מעט ישן, עדיין הוא מספק ביצועים לא רעים ששווים בערך לאלו שמציע ה-Snapdragon 660 של המתחרה קוואלקום (Qualcom). בבדיקה שלנו ביישום Antutu לבדיקת הביצועים הוא קיבל 135,018 נקודות. מבחינת המשתמש זה אומר כי הוא בהחלט מסוגל לספק פתרון למשימות יומיומית כמו גלישה ברשת או הצגת סרטים והזרמת וידאו.

מערכת האנדרואיד שמוצאים בטאבלט היא בגרסה 8.0, ללא תוספות או ממשק מותאם. אין כאן גם אפליקציות צד ג' וטקלאסט אף השתמשה בגרסאות הבסיסיות ביותר שהמערכת מספקת כמו ממשק הודעות, מוזיקה ומצלמה מיושנים.

חוויה משרדית? לא ממש

המנה העיקרית שמציע Teclast M16 היא המקלדת איתה הוא מגיע. מדובר למעשה בכיסוי נתיק המתחבר בקלות, כך שהטאבלט יכול לשמש כמחשב לעת הצורך. הטאבלט מתחבר למקומו באמצעות צימוד מגנטי ו-5 נקודות מגע האחראיות לתקשורת למקלדת. על פניו נראה כי המנגנון עמיד וקל לשימוש ולא נתקלנו במקרים בה המקלדת לא זוהתה.

פריסת המקשים היא בתצורה מלאה, כלומר QWERTY, והם בולטים מעט מעל המשטח בדומה למקשי מקלדת במחשבים ניידים ומספקים תחושת הקלדה נוחה. יש גם שורת מקשי קיצורי עליונה המציעה גישה מהירה לשינוי בהירות המסך, כפתורי העתק הדבק מאוד שימושיים, כפתורי מולטימדיה וגישה לדפדפן ולדואר.

בחלק התחתון של המקלדת נמצא גם משטח שליטה לעכבר. הוא מתפקד כמו במחשבים הניידים ומגיב מהר. אפשר אפילו להשתמש במחוות כמו החלקה של שתי אצבעות מעלה או מטה לגלילה ושימוש בכפתורי העכבר במקום במסך המגע.

כאשר עובדים על שולחן, אפשר לסובב את החלק החיצוני של הכיסוי כדי שישמש כרגלית עליה הטאבלט יישען בזווית של 45 מעלות. זה נוח לשימוש בעת הקלדה או צפייה בווידאו, אך מצב זה מיועד רק לשימוש על שולחן. אם חשקה נפשכם להניח את הטאבלט על הברכיים תגלו מהר מאוד שהוא נופל לאחור ולא מסוגל לייצב את המסך במקומו.

כאשר סוגרים את הכיסוי מסך הטאבלט כבה באופן מיידי, וההפך: בוא נדלק לבד ומהר יחסית כאשר פותחים את הכיסוי.

חווית ההקלדה הייתה סבירה. חלק מהסקירה הזו שאתם קוראים כעת נכתבה עם המקלדת, אבל יש כמה דברים שקצת הפריעו לנו. במהלך ההקלדה יצא לנו לא פעם לגעת בטעות במשטח העכבר או בכפתורי HOME ו-END הסמוכים למקש הרווח, כך שקפצנו לשורות לא נכונות וזה די מרגיז.

מלבד זאת, הבעיה שלנו דוברי העברית היא כפולה: אין אותיות חרוטות בעברית על המקלדת ומעבר שפות לא עובד כמו שצריך במערכת. על הבעיה הראשון התגברנו בהקלדה עיוורת (או שימוש במדבקות למי שצריך), על הבעיה השנייה מצאנו כי אפשר להחליף שפות על ידי התקנת שתי מקלדות וירטואליות (Gboard ו-SwiftKey) ושימוש בכפתור על המסך להחלפה. ניסינו שילוב של כפתורים במקלדת לפי ההסברים הכתובים במערכת אך זה לא ממש עבד.

אבל המקלדת היא לא הבעיה המרכזית של Teclast M16 בהיבט השימוש המשרדי. גם בטאבלטים, ממשק מערכת האנדרואיד מותאמת לשימוש עם אפליקציה בודדת. אין לה שולחן עבודה עם ריבוי חלונות או גרירתם לסידור נוח כמו במערכת הפעלה שולחנית. היא בעיקר מותאמת לשימוש במגע ולא ידידותית למקלדת ועכבר.

כן, אפשר לפצל את המסך לשני חלקים. זה כשלעצמו נחמד כשצפינו במסך אחד בסדרה האהובה עלינו ובצד השני המשכנו לכתוב את הסקירה הזו או סתם גלשנו באינטרנט. אבל זה לא ממש פתרון מובנה לשימוש שולחני.

למי שזקוק לפתרון של הקלדת מסמכים ואולי שליטה מדויקת יותר עם העכבר, אז המקלדת של Teclast M16 בהחלט מספיקה. מי שמצפה לחוויה שולחנית מלאה לא ימצא את זה בטאבלט אנדרואיד של היום.

חווית מולטימדיה

אז אם נשים את המקלדת בצד, נקבל טאבלט שהוא דווקא מצוין לשימוש במולטימדיה. יש לו מסך גדול, רמקולים סטריאופוניים בחלק העליון ויכולת לנגן וידאו גם ב-4K לצד זוג מצלמות.

בחנו את Teclast M16 במספר מצבים שונים. ניגנו וידאו בהזרמה באיכות 1080p Blu-ray דרך תקשורת ה-WiFi בקובץ mkv שגודלו 11 גיגה-בייט והוא הצליח להתמודד ללא כל בעיה. צפינו גם בוידאו באיכות 4K דרך YouTube בדפדפן הכרום וגם כאן לא נתקלנו בכל בעיה.

מסך ה-11.6 אינץ' הציג צבעים טובים ובהירות גבוהה. הוא גדול מאוד ביחס מקובל של 16:9, כך שהוא אופטימלי לצפייה בווידאו. התלונה העיקרית שלנו היא לגבי זוויות הצפייה היחסית קהות: בעת התבוננות מהצד איכות התמונה ירדה.

לטאבלט יש גם זוג מצלמות: האחת מאחור בעלת חיישן 8 מגה-פיקסל עם מבזק לד בודד והשנייה מקדימה מעל המסך. בעוד השימוש במצלמות בטאבלט הוא לא ממש נפוץ, אלה מספקות איכות סבירה למי שצריך לתעד ולצלם תמונות.

חיי סוללה ארוכים

המסכים הגדולים של הטאבלטים הם הזללנים הכי גדולים של הסוללה. אבל נראה כי במקרה של Teclast M16, משקלו הגדול לפחות הופך ליתרון בתחום. צפינו בוידאו במשך 3 שעות ועדיין נותרו בקרבו ל-50% סוללה. גם כשהשארנו אותו פועל במהלך מספר ימים ללא שימוש ורק מחובר ל-WiFi הוא החסיר מספר אחוזים בודדים בלבד.

מדובר בסוללה גדולה. כפי שהזכרנו בהתחלה היא בקיבולת של 7,500 מילי-אמפר/שעה – אולי מבין הגדולות בתחום. הטעינה היא בחיבור USB-C, אולם אין תמיכה בטעינה מהירה כך שלוקח כשעתיים וחצי לסיים מחזור טעינה מלא.

השורה התחתונה

למרות המקלדת הרחבה ומשטח העכבר הרחב, Teclast M16 לא יכול להחליף את המחשב הנייד. כן יש לו את כל התנאים לכך, אבל השילוב עם העברית ובפרט חוסר התמיכה של מערכת האנדרואיד ליישומים שולחניים לא מאפשר חווית שימוש טובה בטאבלט.

כשלעצמו, מדובר בטאבלט עם נתונים לא רעים המספק מסך גדול במיוחד לצד ביצועים טובים, תמיכה בתקשורת סלולרית וחיי סוללה ארוכים. זה כשלעצמו היה יכול לספק אותנו בלי היומרנות של המקלדת שלטעמנו היא מיותרת ואינה שמישה כמעט כלל.

Teclast M16 נמכר במחיר של 199.99 דולרים באתר Banggood שמהם קיבלנו אותו לסקירה. כ-700 שקלים לפני מיסים.