אחת מברירות המחדל הוותיקות והמובנות מאליהן בעולם התקשורת היא ההעדפה לגלישה בב-WiFi כל עוד רשת אלחוטית זו זמינה, ולבצע מעבר לרשת סלולרית רק כאשר קליטת ה-WiFi אובדת. אך לפי דוח חדש של חברת אופן-סינל (OpenSignal), המודדת את מהירות הגלישה ברשתות תקשורת ברחבי העולם, העיקרון הזה עומד לאבד את הרלוונטיות.

בשלושת החודשים שבין תחילת אוגוסט לתחילת נובמבר, 2018, אספה החברה מעל 63 מיליארד מדידות מהירות מכ-8 מיליון טלפונים חכמים ברחבי העולם, והסיקה מהן כי ב-33 מדינות – כ-40% ממספר המדינות בהן בוצעו מדידות – הגלישה באמצות רשת סלולרית מהירה כיום יותר מאשר הגלישה באמצעות WiFi. לדברי איאן פוג, סגן נשיא לניתוח נתונים בחברה, המספר הזה יגדל עוד יותר ככל שרשתות הדור הרביעי תשתפרנה ורשתות הדור החמישי תצטרפנה למשוואה החל מהשנה הבאה.

פוג מדגיש כי לא מדובר במגמה ששייכת למדינות העולם השלישי, בהן התשתית הקווית רעועה וכלל לא מגיעה אל חלקים מהאוכלוסייה, אלא גם במדינות בהן הרשתות מפותחות מאוד, וגם במדינות בהן יש עדיין לרוב כמעט רק 3G, אך בכל זאת איכות ה-WiFi הממוצעת גרועה. כך בין 33 המדינות בהן הגלישה הסלולרית מהירה יותר נמצאות, לצד מיאנמר, איראן, טורקיה, בוליביה, מצרים, מקסיקו, פקיסטן גם אוסטרליה, אוסטריה, צרפת ועוד מספר מדינות אירופיות. באוסטרליה אף נרשם ההפרש הגדול ביותר במהירות בין הרשתות – 13 מגה-ביט/לשנייה יותר על גבי רשתות סלולר לעומת רשתות קוויות. אחריה לבנון, קטאר, עומאן, יוון וצ'כיה, שגם בהן ההפרש גבוה מ-10 מגה-ביט/לשנייה.

קרא עוד:  זיכרון חדש של ווסטרן דיגיטל בתקן UFS 3.1 יהפוך את הטלפונים למהירים יותר

ומה קורה בישראל?

בארץ מתקיים מצב מעניין: מצד אחד, מהירות ההורדה ברשת הקווית בארץ גבוהה בממוצע ביותר מ-14 מגה-ביט/לשנייה מאשר ברשת הסלולרית, ומצד שני, מהירות ההעלאה ברשתות הסלולריות גבוהה מזו של הרשתות הקוויות בישראל בכל הבדיקות. רק ב-6 מדינות נוספות מתקיים מצב כזה, ואף אחת מהן אינה מדינה מפותחת: אינדונזיה, ארגנטינה, סרי-לנקה, פרגוואי, פרו וצ'ילה. בנוסף, מעניין לציין כי ישראל היא המדינה המפותחת עם ביצועי הדור הרביעי הנמוכים ביותר מלבד הונג-קונג, עם מהירות הורדה ממוצעת של פחות מ-20 מגה-ביט/לשנייה.

מסקנתה של אופן-סיגנל היא כי משתמשים צפויים להסתמך יותר ויותר על רשתות הסלולר ופחות על הרשת הביתית – אך למרות זאת, חשוב להמשיך לפתח גם אותה, משום שבתוך בניינים ובאזורים עמוסים רשת הסלולר תתקשה לעמוד בעומס. בכל אופן, החברה קוראת ליצרניות הטלפונים ומערכות ההפעלה הסלולריות לחשוב מחדש על ההעדפה האוטומטית ל-WiFi, ואולי לאפשר למכשיר לבצע בחינה של המהירות בכל אחת מהרשתות בכל כמה שניות כדי להחליט באיזו מהן עדיף להשתמש.