אם תביטו סביבכם, תראו כי הכל הופך למחובר יותר. הדברים הבסיסיים שאנו מבצעים ביום יום אם זה לכבות את האור, להפעיל את מכונת הכביסה או אפילו להאזין למוזיקה במערכת הסטריאו בבית, עובר להיות חכם יותר. לטכנולוגיות הללו המחברות את המוצרים שלנו לרשת קוראים Internet of things, או בעברית – “האינטרנט של הדברים”, וזה כבר לא רק סיסמה אלא מוצרים של ממש. כזה הוא Switcher (סוויצ'ר), מפסק חכם לדוד החשמלי (בויילר) המאפשר שליטה מלאה גם כשאתם לא בבית.

סוויצ'ר היא מעין קופסה, לא קטנה כל כך אך בעיצוב מודרני אשר יושבת במקום המפסק של הדוד. כלומר המפסק האדום והבולט מוחלף בסוויצ'ר, אשר לדברי החברה, מותאם לכל סוגי הלחצנים והשקעים וניתן להתקין אותה בכל צורה (לאורך או לרוחב). כדי לחברה לקיר, נדרש חשמלאי מוסמך (עדיף), לא משהו מורכב מידי אך כן נדרש ידע (וזהירות) בהתעסקות עם חשמל.

עדכון: בדקנו גם את Switcher V2 עם מסך המגע

ההגדרה הראשונית לא מסובכת, ובשלב הראשון נדרש להוריד את האפליקציה (אנדרואיד או iOS), לבחור בהגדרת מכשיר חדש, ליצור משתמש וללחוץ 5 שניות על הכפתור הקטן בקדמתו עם נורית ה-LED הכחולה. משם, כל שנותר הוא לקבוע את תצורת ההתקנה, להגדיר סיסמת קישוריות ה-WiFi שלנו ויצאנו לעבודה.

"תפעיל לי את הדוד"

לאחר ההגדרה הראשונית, הסוויצ'ר מוכן לפעולה. כל שצריך הוא להיכנס לאפליקציה, ובהנחה שכבר הגדרנו את שם המשתמש והסיסמה בשלב הקודם, אנחנו מוכנים לעבודה. במסך הראשי  מוצג לנו עיגול עם הזמנים (שנתות). ניתן להפעיל את עד שעה מראש, לכוון לזמן מדויק ברמת הדקות או ללחוץ על הכפתור המרכזי כדי להפעיל ולכבות באופן ידני. אם נתבונן על הסוויצ'ר שבקיר נראה כי כל רבע שעה מיוצגת בנורית, כך כאשר שכל ארבעת הנוריות מופעלות, זה אומר כי הפעלנו את הדוד למשך שעה, וככל שהזמן מתקצר הנוריות נכבות עד כיבוי מלא. עדות נוספת לכך שהדוד הופעל הוא קליק קטן של הממסר הנשמע מהסוויצ'ר, זאת בהנחה ואתם בבית.

קרא עוד:  לוג'יטק השיקה מצלמת רשת ליוצרי תוכן

עוד באפליקציה ישנו מסך ההיסטוריה, המאפשר לצפות בדקדקנות מתי הופעל הדוד לאחרונה וכמה זמן בכל פעם. כך ניתן גם להבין כמה זמן בממוצע אנו צריכים להפעיל את הדוד כדי לזכות למספיק מים חמים. לדוגמה ניתן לראות כי ב-20.06 הדוד הופעל בשעה 10:20 למשך חמש דקות, וכך הלאה על ציר הזמן. מי מבני הבית שינסה לרמות לא יצליח והתירוץ של "מה פתאום! לא הפעלתי את הדוד!" כאן כבר לא יעבוד.

אבל מעבר לשליטה מרחוק, החשוב ביכולת של הסוויצ'ר טמון דווקא בקביעת הפעלה אוטומטית לפי הצורך. כך לדוגמה, ניתן להגדיר כי כל יום כאשר אנו חוזרים מחדר הכושר, נפעיל את הדוד למשך חצי שעה קצת לפני שנחזור הביתה. או אולי, נחליט כי אחרי יציאה ביום חמישי, נרצה להפעיל את הדוד בשעות הלילה, גם כן באופן אוטמטי. לבעלי דירות בבניינים רבי קומות הדבר חשוב עוד יותר, שכן לרוב אין ברשותם קולטי שמש, כך שהפעלה של הדוד באופן יומי הוא דבר שבשגרה, מה שסוויצ'ר יכול בהחלט להקל על המלאכה. יש לציין כי הגדרות אלה נשמרות בסוויצ'ר וגם במקרה של ניתוק התקשורת הדוד ימשיך לפעול.

שאר ההגדרות באפליקציה מאפשרות לקבוע כיבוי אוטומטי של הדוד לאחר זמן מוגדר מראש, כאשר ברירת המחדל היא שעה. זה נועד כדי למנוע מצב של שכחה בהפעלת הדוד, גם אם הדלקנו אותו באופן ידני. כן חסרה לנו האפשרות לנהל מספר משתמשים, כך ניתן לזהות במדויק מי מהמשתמשים בבית הפעיל את הדוד ומתי.

Switcher-dud

גם בהפעלה ידנית

הפעלת הדוד החשמלי לא מחייבת להשתמש דרך האפליקציה, שכן חלק מהמאפיינים הקיימים בה ניתן לבצע אותם באופן ידני. על קופסת הסוויצ'ר ממוקם, בדומה לאיור במסך הראשי באפליקציה הכפתור המרכזי, ולחיצה עליו תפעיל את הדוד בהתאם למגבלץ הזמן המקסימלי הכתובה באפליקציה. לחיצה ארוכה יותר תגרום לטיימר להתחיל לעבוד, כאשר ידלקו נורות השנתות (של רבע שעה) עד לחיצה ארוכה עוד יותר להשלמה של שעה שלמה. כך למעשה אין צורך בשימוש של האפליקציה כאשר אנחנו בבית.

קרא עוד:  סמסונג ו-LG עשויות להציג מסך חיצוני נייד שיוכל להתחבר לטלפונים

בדקנו את הסוויצ'ר במספר מצבים, כולל כאשר ישנה הפסקת חשמל. דבר ראשון שהבחנו הוא כי לאפליקציה לוקח מספר דקות לזהות כי אין תקשורת, וזה ככל הנראה נובע מכך שהתקשורת של הסוויצ'ר מתבצע מול שרתי החברה, והעברת המידע לא מתבצעת באופן מיידי. דבר נוסף שצריך לזכור הוא כי השליטה לא מתבצעת ישירות עם הסוויצ'ר, אלא עוברת דרך שרתי החברה. כלומר אם במקרה של תקלה או חלילה סגירה של השירות, הסוויצ'ר לא יוכל לפעול עוד מרחוק. גם מי שחושש מפרטיות צריך לזכור כי השירות עובר דרך רשת האינטרנט, לא משהו שצריך לדאוג ממנו שחלילה ידעו כי הפעלנו את הדוד, אבל עוד נדבח לדעת קצת יותר על החיים הפרטיים שלנו.

לסיכום, מדובר בפתרון פשוט, קל, חסכוני בחשמל והכי חשוב – נוח לניהול ושליטה בדוד החשמלי. כבר לא צריך לזכור להפעיל מראש או להתווכח עם בני הבית מי הדליק ומתי. סוויצ'ר גם מציג עיצוב נאה ואלגנטי, אם כי הוא מעט בולט לטעמנו והיה נחמד אם תהיה לו גרסה המוטמעת בתוך הקיר. לאפליקציה ולתוכנה המפעילה אותו יש עוד דברים שאפשר וכדאי לשפר כמו ניהול משתמשים מתקדם ויכולות נוספות, אך בסה"כ מדובר במוצר שעושה את העבודה כפי שהובטח.

מחירו עומד על 395 שקל באתר היצרן.