Sony Xperia Z5, ממשיך דרכו של מכשיר ה-Xperia Z3 שהושק בארץ אשתקד ושהשאיר בנו רושם טוב, נחת אצלנו לאחרונה לסקירה מעמיקה. אז איזה רושם ישאיר עלינו 'ילד הסנדוויץ׳' במשפחת מכשירי ה-Xperia?

Same Same But Different

המפרט של דגם האמצע, כלומר ׳הרגיל׳, לא יוצא דופן ביחס למכשירי דגל של יצרניות אחרות שהושקו השנה: יש בו מערכת על שבב (SoC) תוצרת Qualcomm מדגם Snapdragon 810. המערכת כוללת מעבד מתומן-ליבה בארכיטקטורת 64-ביט, זיכרון עבודה (RAM) בנפח 3 ג'יגה-בייט, זיכרון פנימי לאחסון בנפח 16 גיגה-בייט וסוללה שאינה נשלפת בעלת הספק של 2,900mAh.

כדי להתייחס באופן מיידי לפיל שבחדר נציין כי שבבה-Snapdragon 810 אכן מתחמם, אם כי לא בשימוש שוטף. מצאנו כי הטמפרטורות עולות בעיקר בעת הפעלת משחקים תובעניים וצילום ממושך ב-4K. עם זאת, לא מדובר בהתחממות קיצונית בהשוואה למעבדים אחרים. בנוסף, במכשיר ה-Xperia Z5 סוני השכילה למקם את המערכת על שבב בחלקו העליון של המכשיר כך שלא נוצר מצב בו מרגישים כי המכשיר חם מדי למגע כשאוחזים בו.

מבחינת מבחני הביצועים המעבד הגרפי Adreno 430 מריץ את Epic Citadel ב-59.9 תמונות-לשנייה, משיג ניקוד של 51,948 ב-Antutu, גבוה מה-LG G4 וה-OnePlus Two שזכו לניקוד של 48,660 ו-49,764 בהתאמה אך נמוך מה-Samsung Note 5 או ה-LG V10 שזכו לניקוד של 68,186 ו-53,998 בהתאמה.

סוללת ה-2,900mAh, קטנה ב-200mAh בהשוואה לדגם הקודם שהושק בישראל, אך לא מורגש שזמן השימוש התקצר באופן קיצוני ובשימוש אינטנסיבי הכולל: גלישה באינטרנט, צפייה בסרטוני יו-טיוב, עדכון רשתות חברתיות, קצת Hearthstone, שמיעת מוזיקה, צילום ושימוש ב-GPS הגענו לבית בסוף היום כשהסוללה באזור ה-25 אחוז. בבדיקה הסוללה של PCMark, הסוללה הגיע מ-100 ל-20 אחוז תוך 6 שעות ו-52 דקות. נמוך בהשוואה ל-Huawei Mate S וה-Samsung Galaxy Note 5 מגיעים ל-7:49 ו-8:24 שעות, בהתאמה.

Sony Xperia Z5

בהיר ועצבני

בניגוד לדגם הפריומיום, מסך ה-5.2 אינצ׳ים נשאר באבחנה של 1080×1920, דבר המעניק צפיפות-פיקסלים של 428 פיקסלים-לאינץ׳ ועוצמת תאורה מרשימה של 700nis. 

המסך, בעל פאנל ה-IPS LCD וטכנולוגיית ה-Triluminos Display, מפיק צבעים טבעיים והוא נראה מרשים וחד בשימוש יומיומי. משתמשים שאוהבים את הניגודיות המעט מוגזמת של מכשירים בעלי מסך AMOLED ישמחו לגלות כי סוני כללה מצב Super-Vivid המקצין את הצבעים.

בעבר החזקנו בדעה כי מכשירים סלולריים לא באמת זקוקים למסך באבחנה הגבוהה יותר מ-1080P. אך כשסוני הכריזה על ה-Xperia Z5 Premium, מכשיר הטלפון הראשון בעל מסך ה-4K, ציין אחד מבכירי החברה כי תפקידה של צפיפות הפיקסלים הגבוהה במיוחד הוא לספק חווית מציאות מדומה שאין שני לה. את חווית המציאות המדומה ניתן לחוש בעזרת עזרים-נלווים כמו ה-Cardboard של גוגל: קרטון המאפשר ללבוש את מכשיר הטלפון צמוד לפנים והוא מייצר מעין משקפי מציאות מדומה.

ואכן כאשר ניסינו את ה-Xperia Z5 עם משקפיים שכאלו, קיבלנו חוויה פחות טובה בהשוואה לזו שקיבלנו כשבחנו מכשירים עם מסכי 2K, שכן התמונה לא הייתה חדה מספיק. בכל זאת ראוי לציין כי מדובר במקרה קצה שרלוונטי רק לחתך קטן של משתמשים.

כפי שציינו, המסך נהנה מעוצמת בהירות של 700nis, בהיר במיוחד וניתן להשתמש במכשיר בקלות גם בחוץ, אך מצאנו כי חיישן התאורה, זה המודד את עוצמת האור בחוץ, מעט ׳עצבני׳ ומזהה באופן שגוי כי הסביבה חשוכה יותר. כך לדוגמא, לא פעם הפלאש פועל כאשר אין באמת צורך בו. בנוסף, אנו ביטלנו את אפשרות הבהירות הדינאמית של המסך, שכן זו הייתה מנמיכה את הבהירות גם כשמואר בחוץ. לא ראינו תלונות שכאלה מסוקרים אחרים ויתכן כי מדובר בבעיה נקודתית במכשיר שברשותנו או שמדובר בבעיית תוכנה שסוני תפתור עם עדכוני התוכנה העתידיים.

קרא עוד:  גוגל מבטיחה תמיכה טובה יותר באוזניות ללא חוטים ב-Android Q

גינונים של עיצוב

השפה העיצובית המונוליטית חוזרת גם הפעם: Xperia Z5 ניחן בעיצוב ריבועי עם קצוות מעוגלים, בחזית צבע שחור עמוק ואילו בצידו האחורי צבע שחור מעושן עם זכוכית שבחלקה העליון-שמאלי ממוקמת המצלמה והמבזק. עוד נמצא מאחור, במרכז הזכוכית, את הלוגו של סוני ולוגו ה-Xperia בתחתית.

Sony Xperia Z5 side logo

המכשיר בעל מימדים של 146×72 מ"מ ובעובי של 7.3, מה שהופך אותו לזהה בגודלו למכשיר ה-Xperia Z3 וכל זאת בעטיפה חסינה למים ולאבק בתקן IP68. עם זאת בסוני הפסיקו להמליץ לקחת את המכשיר שלהם לשחייה.

המסך עדיין מוקף במסגרת עבה, כזו שמסתירה זוג של רמקולים סטריאופוניים קדמיים, מצלמה קדמית וחיישן תאורה. בעוד יצרניות אחרות מצליחות להיפטר מהשוליים כמעט לגמרי, אנחנו תוהים מדוע בסוני לא מגלחים מעט מהשוליים הצידיים לטובת הצרת המכשיר או הגדלת שטח התצוגה.

זוג הרמקוליים שממוקמים בחזית הטלפון חזקים באופן מפתיע, אך לא עוצמתיים כמו הרקוליים הקדמיים של מכשיר ה-HTC One M9, אפקט הסטריאו שהם מספקים מרשים ומורגש והצליל הבוקע מהם יחסית מלא למעט צלילי 'באס' נמוכים חלשים יחסית, אך עדיין מרשימים ביחס לרמקולים מוסתרים של מכשיר טלפון.

את חיפויי הזכוכית מקיפה רצועת מתכת בגוון מט. בחלקה העליון מחבר האוזניות ובתחתון חיבור המיקרו-USB שאינו מוגן על-ידי חיפוי. בצידה הימיני כפתור ההפעלה עם החיישן לקריאת טביעות אצבע, כפתור אשר מוטמע לראשונה במכשירי סוני, ותחתיו כפתורי עוצמת השמע. בחלקו הימיני-התחתון של המכשיר אפשר למצוא את כפתור הצילום הדו-שלבי. הצד השמאלי נטול כפתורים לחלוטין ובחלקו העליון ניתן למצוא את הפתח של מגירת כרטיס הנאנו-סים וכרטיס זיכרון ה-microSD, בחלק השמאלי התחתון ניתן למצוא את החריטה של לוגו ה-Xperia.

כיאה לסוני, החיישן לקריאת טביעות האצבע ממוקם באופן גאוני יחדיו עם כפתור ההפעלה בדיוק במיקום בו מונחת האגודל באופן טבעי כאשר מחזיקים את המכשיר ביד ימין או האצבע המורה אם מחזיקים את המכשיר ביד שמאל. להשתמש בחיישן הוא לא פחות מתענוג ולמעשה כדי להדליק את המכשיר ולפתוח אותו מנעילה נדרשת רק לחיצה אחת עם האצבע והמכשיר מוכן לשימוש. מפאת עוביו של המכשיר, כפתור הנעילה מעט צר, ולכן סורק בכל פעם חלק קטן של טביעת האצבע אך מצאנו כי אם בתהליך 'הלימוד' סורקים את האצבע ממספר רב של זוויות מתקבלות תוצאות משביעות רצון. בבדיקה שלנו לא נתקלנו במקרים בהם המכשיר סירב להיפתח מנעילה.

המיקום של כפתורי עוצמת השמע מרגיש מעט מוזר ולוקח זמן להתרגל אליו, אך נראה כי זהו המיקום הכי טוב שסוני יכלו למקם אותם, שכן במיקום גבוה יותר כדי להגיע הייתה נדרשת מתיחה של היד במקום לחיצה עם הבוהן.

צילום

תחום הצילום תמיד היה תחום חזק במכשירי Xperia ועם ה-Z5 אין זה שונה. ביום ובתנאי תאורה סבירים מצלמת ה-23 מגה-פיקסלים מפיקה תמונות יפהפיות. כפתור הצילום הייעודי, זה המאפשר לשגר במהירות את יישום המצלמה בכל מצב, נוח כתמיד ואנחנו עדיין לא מבינים כיצד יצרני מכשירים אחרים לא כוללים כזה במכשיר שלהם.

קרא עוד:  וואווי תשיק את Honor 9X גם כ-Pro עם שלוש מצלמות מאחור

עם חיישן המצלמה הנוכחי סוני עשתה חיל: מהירות המיקוד והזמן שעובר בין חצי לחיצה על כפתור הצילום ועד למיקוד בפועל הוא אפסי.

התמונות שצולמו עם מכשיר ה-Xperia Z5 יוצאות חדות, עשירות בפרטים ובצבע המשקף את המציאות, אך כאשר מתמקדים בתמונה ברמה הגבוהה מ-100% ניתן להבחין בטשטוש שנובע כנראה מאלגוריתם דחיסה אגרסיבי מדיי. משום מה, כשמכוונים את המצלמה לרזולוציית 8 מגה-פיקסל, מתקבלות תוצאות משביעות רצון יותר ונראה שבסוני מודעים לעובדה שזו האבחנה שמכוונת כברירת מחדל.

בצילומי לילה המגמה קצת מעורבת: כאשר ישנו מקור אור הצילומים יוצאים משביעי רצון, חוץ מזליגת אור כחלחלה בצידי התמונה. כשמתקרבים ניתן להבחין באלגוריתם החלקת התמונה בפעולה וישנו אובדן של פרטים. בחושך מוחלט נורת הפלאש הבודדת לא שורפת את מושא הצילום, אך היא חלשה באופן יחסי למכשירים בעלי פלאש-לד כפול.

בתחום צילום הווידאו ניתן לצלם בשלל מצבים – Full HD בקצב של 60 או 30 תמונות-לשנייה וכמובן ניתן לצלם ב-4K, דבר שגורם לטלפון להתחמם לא מעט, או וידאו בהילוך איטי אפשרות מכנה Timeshift Video. במסגרת מצב צילום זה המכשיר מצלם וידאו באבחנה של 720P בקצב של 120 תמונות לשנייה דבר המאפשר להוריד את מהירות הניגון לעד 1/8.

יש לציין לטובה את יישום המצלמה של סוני ששודרג במהלך הבדיקה ובגרסה החדשה שלו קיבל עיצוב חדש ונקי יותר, כזה המאפשר לקפוץ באופן מהיר בין מצבים על-ידי החלקה של האצבע על המסך. כמו-תמיד ניתן מאפשר להרחיב את יכולות הצילום השונות כמו: צילום מציאות-רבודה המאפשרת 'לקשט' את המסך בעצמים/יצורים שונים כמו דינוזאורים וכו', מצב תמונה מתפרץ, תמונה בתוך תמונה, טשטוש רקע ועוד, כל זאת על-ידי הורדה של יישומי צילום שונים מחנות ה-Google Play.

ממשק הפעלה בלי שינויים מרחיקי-לכת

ממשק המשתמש של סוני לא עבר מקצה שינויים מרחיקי לכת והוא בעל אותו מראה מוכר, שמזכיר את גרסת 'קיטקט' של אנדרואיד והיינו שמחים למתחית פנים ועיצוב מודרני יותר שיתכתב עם שפת ה-Material Design של גוגל. מערכת ההפעלה כוללת שיפורים כמו מצב ה-Stamina, המאפשר לחסוך בחיי הסוללה, על-ידי צמצום תקשורת הנתונים כאשר המסך כבוי, שינוי עיצוב הממשק עם ערכות נושא שונות, הצגת מיני-יישומים צפים על המסך ויכולת ה-Remote Play המאפשרת להזרים את תצוגת קונסולת ה-PlayStation 4 אל מכשיר הטלפון וכמובן גם סט יישומים של סוני כמו נגן המוזיקה, יישום ה'מה חדש' משמש כבמת מכירה בשירותים השונים של סוני, יישום עריכת הוידאו המאפשר ליצור סרטוני סיכום בדומה ליישום ה-Zoe של HTC ועוד.

השורה התחתונה

נראה שעם כל חידוש בסדרת מכשירי Xperia בסוני בוחרים לשפר תחומים מסויימים במכשיר, אך כמו ליהלום בלתי מלוטש גם ל-Xperia Z5 ישנם כמה פינות גסות: בעיות תוכנה שמעיבות על החוויה, מסגרת סביב המסך שעדיין עבה ובתחום ממשק המשתמש אנו ממתינים לראות כיצד סוני יעדכנו את העיצוב לעבוד אנדרואיד מרשמלו.

אהבנו

  • הריענון העיצובי מצליח עדיין לסובב ראשים.
  • מסך בהיר במיוחד.
  • למרות שהסוללה קטנה, זמן השימוש לא התקצר באופן משמעותי.
  • מיקום חיישן טביעות האצבע הוא לא פחות מגאוני.
  • כפתור הצילום הייעודי והמצלמה עושים חיל.

לא אהבנו

  • ממשק המשתמש מרגיש מיושן.
  • חיישן התאורה לא מכוייל כראוי.
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.