לכל חברה שמכבדת את עצמה יש כיום, בנוסף למכשיר הדגל, גם גרסה מוקטנת שלו למעוניינים בסמארטפון אך לא יכולים להרשות לעצמם ומוכנים להתפשר על ביצועים. סוני, כאחת הבולטות בשוק יצרניות האנדרואיד, לא רוצה להשאיר ל-HTC או לסמסונג את כל הכיף ומהמרת על מכשיר משלה – Xperia Z1 Compact. מבחינת הגודל המכשיר אכן מוקטן, אך מבחינת ביצועים מדובר כאן במכשיר שלא היה מבייש את הגדולים. וגם במחיר.

קטן בגוף של גדולים
כבר בשימוש הראשוני מרגישים כי מדובר במכשיר יוקרתי בגימור גבוה. המכשיר מיוצר כולו במקשה אחת ולא ניתן לפתיחה לשם הוצאת הסוללה ולמעשה, הוא זכה לאותו העיצוב המוכר של אחיו הגדול. בדופן ימין של המכשיר נמצאים כפתורי עוצמת השמע, כפתור הנעילה וכפתור המצלמה. כפתור המצלמה מאפשר חצי לחיצה לצורך שימוש בהתמקדות ולחיצה מלאה ללכידת התמונה. יתרון נוסף לכפתור היא האפשר לגשת למצלמה בכל מצב על ידי לחיצה ארוכה שתפעיל את יישום המצלמה. בדופן שמאל של המכשיר ניתן למצוא את המחברים השונים: מיקום לכרטיס ה-SIM, כרטיס זיכרון וטעינה, ואף חיבור ייעודי לתחנת עגינה. בחלקו התחתון נמצא את המיקרופון והרמקול כאשר בחלק העליון ישנו חיבור לאזניות 3.5 מ"מ. בגב המכשיר מצלמת המכשיר ונורית ההבזק.

Sony-Xperia-Z1-Compact-John-Karakatsanis

בקדמת המכשיר מסך בגודל של 4.3 אינץ', אפרכסת, מצלמה קדמית, חיישנים והמון (אבל המון) מקום מבוזבז. כפי שהתלוננו גם בסקירת ה-Xperia Z1, סוני נחשבת לבזבזנית של מקום בשטח המסך וכך יוצא כי למרות שהמסך קטן יחסית ההרגשה כי אנו אוחזים במכשיר של 5 אינץ', במיוחד לאור העובדה כי אין כפתורים פיזיים והם חלק ממשק המשתמש. כך או כך, המכשיר מרגיש נוח ויוקרתי ביד, וניתן להגיע כמעט לכל מקום במסך גם בעת אחיזה ביד אחת.

נציין גם שהמכשיר עמיד במים (בעומק של מטר אחד לזמן של 30 דקות) ואבק, אך הזכוכיות (במיוחד זו האחורית) נוטות להישרט. כפתורי המכשיר טובים ונותנים תחושת פידבק טובה, אם כי לעיתים לחיצה מלאה על כפתור המצלמה היא משימה קשה, דבר שגורם לרעידות, והצילומים בהתאם. עוד בעיה ששמנו לב היא שכפתור הנעילה מונח בצידו של המכשיר ואין כל דרך לשחרר את המכשיר מנעילה פרט אליו, דבר שיוצר בעיה בעת שימוש במכשיר כשהוא מונח על שולחן או על משטח ישר, אז צריך להרים מעט את המכשיר וללחוץ עליו. המחברים והכניסות השונות מוגנים על ידי מכסים על מנת לאפשר הגנה מירבית ממים ואבק, אם כי חיבור האזניות והמחבר הייעודי לתחנת עגינה חשופים וללא כל מכסה.

Sony-Xperia-Z1-Compact-John-Karakatsanis-4

מסך המכשיר בגודל של 4.3 אינץ' כאשר חלק קטן ממנו תפוס על ידי מקשי המערכת: מקש בית, מימינו מקש "חזור" ומשמאלו מקש ריבוי המשימות. הרזולוציה אמנם אינה גבוהה (720×1280), אך יחד עם העובדה שמדובר במסך לא גדול – צפיפות הפיקסלים טובה ומתקבלת תמונה חדה וברורה. אמנם מקשי המערכת נמצאים שם תמיד, אך בעת צפייה בסרט או בזמן משחק הם נעלמים וניתנים להצגה על ידי החלקה מלמעלה למטהמימין לשמאל, מה שנותן לנו תצוגת 4.3 אינץ' מלאה. צפייה בסרטים או משחקים במכשיר הם דברים שהופכים לתענוג צרוף בזכות המסך האיכותי, אם כי לאחדים הוא בהחלט עלול להיות קטן מידי. הצבעים ברורים מאוד גם בבהירות לא מלאה, אך מתחת לאור שמש ישיר קשה מאוד לעבוד עם המכשיר. ניתן לשנות את בהירות המסך, את איזון הצבע הלבן, את גודל הגופן ועוד הגדרות נוספות. נוכל למצוא כאן גם את מצב הכפפה, שמאפשר שימוש במסך המגע גם בעת חבישת כפפות, ואת טכנולוגית ה-X-Reality של סוני המשפרת את איכות התמונה והוידאו.

ממשק משתמש
Sony-Xperia-Z1-Compact-John-Karakatsanis-watter-testכשרק יצא מהקופסה היה המכשיר על גרסה 4.3, אך מיד הציע, כמובטח, עדכון לגרסה 4.4.2, הגרסה העדכנית ביותר, ביחד עם ממשק המשתמש הצבעוני של החברה. ניתן להוסיף עד 7 מסכי בית ושלל ווידג'טים שונים, להחליף תמונות רקע ואף להשתמש בערכות נושא. במכשיר נמצאות מספר יישומים של סוני, כגון נגן ה-Walkman, יחד עם יישומי גוגל כגון YouTube ודפדפן ה-Chrome, שהוא דפדפן ברירת המחדל. בתפריט הראשי נמצא את כל היישומים שלנו, כאשר ניתן לגרור את המסך שמאלה ולהציג אפשרויות נוספות כגון חיפוש יישומים, מחיקת יישומים, סדר ההצגה שלהם (ידני, לפי אותיות, וכו') וקישורים לחנויות ה-Google Play וה-Sony Select לצורך הורדת יישומים נוספים. נציין לשבח את העברית המובנית במערכת על הממשק של סוני, זו ברורה ותקנית ומיושרת לימין, אם כי עדיין ישנם עוד תיקונים. כך לדוגמה, בעת ניגון מוזיקה בנגן המובנה, ציר הזמן של השיר מתחיל בצד ימין ומסתיים בצד שמאל, הפוך מכל מכשיר ולא משנה באיזה שפה הוא – דבר שלוקח זמן להתרגל אליו, אך לא אמור להרוס את החוויה. זו רק דוגמה אחת לכמה וכמה מקומות במערכת בהם מצאנו כי התרגום לעברית הוא פשוט שיקוף (מראה), מה שלא תמיד עובד ויכול להשאיר את המשתמש מבולבול.

מסך הנעילה של המכשיר נעים לעין ומינימליסטי לחלוטין, כאשר הוא מציג שעון בלבד אותו ניתן להחליק ימינה ושמאלה כדי להוסיף ווידג'טים נוספים. בתחתית מסך הנעילה של המכשיר מוצג לוגו המצלמה אותו ניתן להחליק למעלה על מנת לפתוח את המצלמה ולתפוס את הרגע.

חזק בביצועים
למכשיר מעבד Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 מרובע ליבה בתדר של 2.2GHz, וזיכרון עבודה (RAM) של 2GB, מדובר כאמור בשבב של מכשירי דגל, ולא של מכשירי "מיני". מבדיקות שערכנו, המכשיר מנגן סרטונים באיכות גבוהה בלי בעיה, אך לא עבד כראוי כאשר העמסנו עליו משחקים עטורי גרפיקה. במשחקים כדוגמת 2048 או Flappy Bird המכשיר עובד בלי בעיה, אך התקיעות מתחילות במשחקים כבדים יותר, כמו Asphalt 8, שם המשחק עובד בצורה טובה (אם כי לא מושלמת) ונוטה מעט לדלג על פריימים לעיתים או כאשר יש עומס גרפי.

בבדיקות ביצועים (באנצ'מארק) שעשינו למכשיר, הוא הציג תוצאות מפתיעות מאוד, כאשר הוצב בראש הטבלה לצד ה-Galaxy Note 3 ואף עקף במעט את ה-LG G2 ובהפרש יחסית את ה-Galaxy S4 של סמסונג. בבדיקה שנערכה ביישום AnTuTu המכשיר הציג תוצאה קרובה ל-35,000 נקודות. בשימוש יומיומי רגיל (שלא כולל משחקים כבדים או סרטים באיכות של קולנוע), המכשיר עובד בצורה שוטפת, כיפית וחלקה.

מולטימדיה
נגן המוזיקה של סוני הוא, ותמיד היה, אחד הנגנים הטובים  בשוק הסמארטפונים. הוא טוב גם לאלו שאוהבים לחבר אזניות ופשוט להאזין למוזיקה ולאלו שאוהבים להתעסק ולשנות. ניתן לשפר את חווית המוזיקה על ידי התאמה אישית של הקול באמצעות ClearAudio+ המשפר באופן אוטומטי את איכות הצליל ובאמצעות מנרמל דינאמי הממזער את ההבדלים בעצמת הקול. שני אלו הן אפשרויות המבצעות פעולה ספציפית בעת הפעלתן, אך ניתן גם לשנות את הצליל על ידי התאמה אישית של האקולייזר או שימוש באחד מהאקולייזרים הרבים הקיימים בנגן: החל מפופ, דרך רוק ועד ג'אז – כל אחד אמור למצוא כאן את האקולייזר שיתאים לו וישפר לו את החוויה.

שלא תטעו – גם מבלי לשנות את ההגדרות המתקדמות, המכשיר מפיק צלילים מעולים ואיכות סאונד טובה מאוד – באזניות. ברמקולים המצב שונה, כאשר האיכות היא טובה אך העצמה חלשה מאוד. גם בעת שיחה נכנסת או שימוש בדיבורית, הרמקול החלש מקשה מוריד מחוויית השיחה או המוזיקה. השירים שבמכשיר ממוינים לפי אמנים, רשימות השמעה, או פשוט רשימה אחת של כל השירים. בעת ניגון השיר הנגן מציג את תמונת האלבום, משנה את צבע הרקע בהתאם לצבע השולט על עטיפת האלבום המוצגת, ומאפשר לעבור קדימה ואחורה על ידי החלקה ימינה או שמאלה. אם נבקש, המכשיר גם יכול להוריד פרטי מוזיקה מהרשת לשירים, ואף להחליף את אלו הקיימים. זה מבטיח לנו תמונות אלבום עדכניות, לצד שמות השירים, האמנים והאלבומים – מה שיכול להקל על סידור השירים במכשיר לפי אותיות. אמנם מדובר כאן בתכונה שעובדת בסך הכל, אך יש בה הרבה בעיות. ראשית, ההורדה החלה ואז נתקלה בבעיה, והיינו צריכים להתחיל אותה מחדש עד שזו הסתיימה כראוי, ואז, גם כאשר היא הסתיימה, נוכחנו לדעת על שמות כפולים של שירים (שם של שיר מופיע פעמיים באותו אלבום, במקום שם של שיר אחר), עטיפות אלבומים לא נכונות ותמונות לא חדות הם רק חלק מהבעיות. יש היום המון אפליקציות צד ג' שמבטיחות לעשות את זה, ועושות את זה לא רע בכלל, אך תכונה שכזו לא מוצאים מובנית בכל מכשיר – רק חבל שהיא לא עובדת כמו שצריך. גם נגן הסרטים של המכשיר הוא בסיסי ביותר, מציג סרטים באיכות טובה ועם סאונד איכותי, כאשר גם שם ניתן לשחק עם הגדרות הצליל והתמונה ולהתאימם לרצון המשתמש.

 

מצלמה
Sony-Xperia-Z1-Compact-John-Karakatsanis-cameraעל הנייר, מצלמת המכשיר היא מצלמה איכותית בעלת 20.7 מגה פיקסלים. 20.7! זה מספר שאפילו מכשירי הדגל הכי חדשים לא מגיעים אליו. אבל, כפי שידוע, כמות הפיקסלים היא לא תמיד קובעת ומבלי לנסות את הצילום בפועל אי אפשר לדעת באמת איכות מה היא. אז ניסינו, והתוצאות טובות. למצלמה הגדרות רבות אותן ניתן לשנות: יחס גובה-רוחב, צילום עצמי, זיהוי חיוך, תצוגה מקדימה, רצץ תמונות באמצעות לחיצה ארוכה, ועוד. גם בעת צילום וידאו ניתן להשתמש באפשרויות הצילום בעצמי וזיהוי החיוך, ואפילו בטכנולוגית SteadyShot לצילום חלק ויציב יותר. ניתן גם לגשת למצלמה מכל מקום במכשיר על ידי לחיצה ארוכה על כפתור המצלמה הפיזי הנמצא בדופן ימין של המכשיר. ניתן להגדיר שבעת לחיצה ארוכה תופעל המצלמה או שתופעל ותתחיל לצלם תמונה, או שתופעל ותתחיל להסריט וידאו. ניתן לתייג מיקום, ללכוד תמונה בנגיעה, ולשנות את היעוד של מקשי עצמת הקול – ביצוע זום, שינוי עצמם הקול או שימוש בצמצם. פרט לכל אלו ניתן גם לשלוט באופן מלא על הפלאש ולהפוך למצלמת הקדמית. יש גם שלל אפקטים שונים כגון מראה, סרט ישן, טשטוש, נוסטלגי ועוד. אחת התכונות הנחמדות והמשעשעות ביותר במצלמה היא אפקט ה-AR, שמאפשר לצלם תמונה או וידאו עם דמויות וירטואליות ומצויירות, כאשר המכשיר נותן הדמיה של ממש כאילו אלו נמצאים בחדר. ניתן, לדוגמא, לבחור אפקט של דינוזאורים, ותוך כמה שניות יצמחו בחדר צמחים, עצים ודינוזאורים יתחילו להסתובב שם. ניתן להתקרב אליהם ממש תוך כדי הזזת הגוף קדימה ולהסתכל עליהם מסביב תוך כדי הסתובבות ממשית סביבם. רק תדאגו שאף אחד לא רואה אתכם, כי לא תאמינו כמה טפשי זה נראה מהצד.

אחרי שסיימנו להתעסק עם ההגדרות וניגשנו לצילום ראינו מצלמה איכותית וטובה. התמונות יצאו טובות וחדות, אם כי המכשיר מתקשה מעט בתמונות בתנאי תאורה ירודים. הפלאש מתאמץ, אבל לא מצליח לכפר על תנאי התאורה, והתמונה יוצאת בהתאם. גם בעת צילום מקרוב (מיקרו) המצלמה מתמקדת היטב על אובייקט בעת לחיצה על המסך, ומצלמת צילום חד וברור. גם צילום הוידאו מניב תוצאות טובות, אם כי אפשר היה למנוע מעט את רעשי הרקע ואת הרעשים במסך בתנאי תאורה ירודים. באופן כללי, המצלמה מספקת תוצאות טובות מאוד והיא ללא ספק אחת ממצלמות הכיס הטובות ביותר בשוק – כל מה שנותר לעשות זה להוציא ולתפוס את הרגע.

      

שיחה ושימוש יומיומי
איכות המכשיר בשיחה היא טובה אך חלשה מאוד, גם ברמקול וגם באפרכסת. במקומות הומי אדם נאלצנו להצמיד את המכשיר לאוזן ממש חזק, לאטום את האוזן השנייה (לא שזה עוזר) וללחוץ לחיצות חוזרות ונשנות על כפתור הווליום העליון, על אף שעצמת הווליום מקסימלית, בתקווה שיציל את המצב.

גם מקלדת המכשיר נוחה מאוד ולא דורשת הרבה זמן הסתגלות. היא מפיקה צלילי הקשה נעימים ואף רטט קל (ניתן לשינוי) ומזכירה בעיצובה את זו של האייפון. ניתן גם להוסיף מקשי נקודה ופסיק וקיצור לסמיילים, אך אם תוסיפו את כל שלושת הקיצורים הנ"ל מובטח כי שהסיכויים שנלחץ בטעות על אחד מהם במקום על מקש הרווח בעת ההקלדה גבוהים במיוחד. המקלדת גם מציעה מילים חלופיות במידה ולא הקלדנו מילה כראוי, או אם הקלדנו מילה עם שגיאות כתיב, אופציה נחמדה וחביבה הפותרת את בעיית המקלדת הצפופה. סוללת המכשיר טובה ומספיקה ליום של שימוש סביר, ואפילו קצת אינטנסיבי, אך אם אתם מאלו שמשחקים משחקים כל היום וצופים בסרטים, כדאי שתציידו במטען.

לסיכום
ה-Xperia Z1 Compact אכן מצליח לספק את הסחורה. כשרואים את גודלו נוטים לחשוב שמדובר במכשיר מיני – מכשיר קטן וחלש שלא מגיע ליכולת של מכשירי הדגל של ימינו, אך לא כך הדבר. מדובר כאן במכשיר מהיר וטוב, המספק ביצועים נאים אל אף גודלו הקטן יותר של המסך ובלי להתפשר. סוגיית המחיר היא אחת הבעיות שלו, שכן במחיר העומד כיום סביב 2,600 שקלים, ניתן לרכוש מכשירים טובים לא פחות. אז כן – הוא קטן, ומתאים למעוניינים בעיקר במכשיר במידות קטנות יותר עם מפרט מתקדם. הוא קטן כדי להיות קומפקטי ולא כדי להיות חלש וזול. אחרי הכל, השם של המכשיר הוא Xperia Z1 Compact, ולא Xperia Z1 Mini.

צילומים: John Karakatsanis cc flickr