לא הרבה אחרי ה-Xperia Z, סוני הביאה לעולם את ממשיכו החדש בעל מצלמה מרשימה. זהו ה-Xperia Z1, האחרון מבית סוני שמציג מספר שיפורים בהשוואה לקודמו. עם Snapdragon 800, מסך Full HD ומצלמה 20.7 מגה פיקסל, יש לה בהחלט מה להציע. בדקנו.

מבט מסביב
כאשר אחזנו בו בפעם הראשונה הרגשנו כמה הוא גדול, ולא בגלל מסך ה-5 אינץ’ שלו. בניגוד למתחרות, המסגרת של ה-Xperia Z1 עבה באופן משמעותי ממכשירים אחרים, מה שיוצר תחושה כאילו מדובר במכשיר גדול מימדים. בדומה לדגם הקודם, הכפתורים הוטמעו כחלק מהממשק ולמרות זאת, בתחתית המסך ישנו כס”מ וחצי ריקים. יחד עם משקל של 170 גרם ומסגרת עבה עם הרבה "שטח מת", הוא נותן תחושה של מכשיר גדול, גדול מידי שלא לצורך.

עיצוב ה-OmniBalance של הדור הקודם חוזר גם כאן, והמוטיב המוכר מה-Xperia Z נראה מצוין, בפרט שסוני השכילו לעדן את קצוות המכשיר ולעגל את הפינות וגם להוסיף חריץ להרחבת זיכרון, למרות היותו חסין למים. למעשה, זה ההבדל העיקרי בעיצוב בין שני הדורות כך שנשארנו עם מסך הזכוכית בגבו שאינו עמיד לשריטות ומגנט לטביעות אצבע ומיקום כפתורים זהה: כך נמצא את כפתור הכיבוי וההדלקה בדופן ימין (שמעט קטן לדעתנו) ובשל היכולת שלו לעמידות למים ישנם מכסים על שאר החיבורים כמו חריץ הסים בדופן ימין וכרטיס הזיכרון ויציאת ה-microUSB בדופן שמאל הממוקמת בחלק העליון של המכשיר, פחות נוח לדעתנו מאשר מיקומו הטבעי לחיבור המטען בחלק התחתון אבל בהחלט עדיף על פני מיקומו של הרמקול בדגם הקודם אשר עבר לפאה התחתונה. בתור הרמקול העליון מתחבאת לה נורית LED קטנה להתרעות.

תפעול
בדור המכשירים האחרון סוני החליפה את ממשק המשתמש שלה למשהו יותר פשוט ובסיסי. תמיד החברה לא הצטיינה בממשקים מפוארים, אבל זה לא עבד לרעתה. הממשק המוכר מה-Xperia Z חוזר גם כאן עם גרסת האנדרואיד 4.2.2, ולדעתו הוא נראה ומרגיש מצוין. מסך הנעילה כולל גישה מהירה למצלמה, או אפשרות להוסיף מספר מסכי בית עם ווידג'טים מסוימים, בדומה לגרסה המקורית של מערכת האנדרואיד. בר ההתראות, הזמין כידוע גם הוא במסך הנעילה מציג את ההתראות האחרונות, אך הפעם סוני השכילה וכי ברגע שנפתח את בר ההתראות ממסך הנעילה, המסך לא ייכבה בזריזות. מאותו בר התראות נוכל לכבות ולהדליק את ה-GPS, WiFi, Bluetooth ולקבוע את הבהירות או פרופיל הקול, ונוכל תחת הגדרות המכשיר להוסיף ולהסיר כפתורים, אך אין אפשרות להגיע להגדרה מהירה של הקישוריות (על ידי לחיצה ארוכה על הכפתור) כפי שאנחנו רגילים ממשקים אחרים. באופן מעט מוזר, במקום שנוכל לגלול ימינה או שמאלה בין הכפתורים, הם נפתחים בשורה נוספת ו"גונבים" לנו שטח יקר בבר ההתראות.

Xperia Z1 android 4

מסכי הבית  (7 במקסימום) מגיעים עם תפריט נוח להוספת ווידג'טים, יישומים, שינוי רקע וערכות נושא. ישנם מספר יישומים מבית סוני המגיעים עם המכשיר כמו ניהול צריכת חשמל מתקדמת אשר ראינו גם בדגם הקודם, מצב STAMINA המשבית את תקשורת הנתונים בזמן שינה וחוסך סוללה. עוד נמצא את קישוריות Xperia המאפשר לחבר התקני סוני אחד לשני בטכנולוגיית MirrorLink או DLNA, וגם לחבר בקר אלחוטי של קונסולת הפלייסטיישן. בעת לחיצה על כפתור מנהל היישומים, נוכל להפעיל משם 'יישומנים' קטנים הצפים מעל גבי המסך. יש את הדפדפן, הלוח שנה, ה-Gmail ועוד.

קרא עוד:  הפריצה ל-iOS 13.3 זמינה כעת לכל דגמי ה-iPhone

דבר אחד שלא ממש הפריע לנו הוא שינוי מיקומי האייקונים על סרגל ההתראות משמאל למין, כך שהשעון נמצא בפינה השמאלית במקום הימנית, וכך שאר הקישוריות. לא משהו יותר מידי נוראי כדי להתרגל אליו. נציין לטובה את המקלדת המקורית, אשר כוללת אפשרות ללמוד את המילים שלנו מהרשתות החברתיות והג'ימייל, להציג השלמה אוטומטית ולשנות את עיצובה.

חומרה
ה-Xperia Z1 מצויד בדור האחרון של השבב תוצרת קוואלקום מדגם MSM8974, המוכר בשם Snapdragon 800 הכולל מעבד מרובע ליבה 2.2GHz ומשולב במעבד גרפי Adreno 330. זהו שדרוג לא קטן בהשוואה ל-Snapdragon S4 Pro של הדור הקודם, והוא אכן מאפשר למכשיר לפעול בצורה חלקה וזריזה. במהלך השימוש שלנו עם המכשיר לא נתקלנו בתקיעות כלשהם והוא עבד יפה מאוד, כפי שציפינו. גם במבחני הביצועים רואים זאת וכי באפליקציית Antutu קיבלנו ציון של 32,639 נקודות, שזה  כ-1,200 נקודות פחות מאשר שקיבלנו ב-LG G2 הכולל את אותו המעבד. את המספרים ראינו גם אצל Vellamo אשר קיבל 2,916 נקודות ב-HTML5 ו-1,151 נקודות ב-Metal. ההבדל היחיד היה ב-Quadrant, שסיפק לנו תוצאה של 11,126 נקודות, מספר לא מיצג ורחוק מהתוצאה שהייתה אמורה להיות, ומכיוון שראינו כי במכשירים אחרים בעולם המספר גבוה הרבה יותר, אנחנו מניחים כי הוא אינו משקף את הביצועים של המכשיר. אם נזנח לרגע את המספרים, קשה לומר כי ראינו הבדלים בתפקוד המכשיר ביחס למכשירים אחרים ברמתו.

צילום לא רגיל
גולת הכותרת של ה-Z1 היא ללא ספק המצלמה. המכשיר משלב חיישן מסוג Exmore RS, פרי פיתוחה של סוני,  בגודל 1/2.3 אינץ' וברזולוציה 20.7 מגה פיקסל ‎. בהחלט מדובר באחת המצלמות האיכותיות ביותר שנתקלנו בהם ומצליחה להפיק תמונות איכותיות מאוד גם ביום וגם בלילה. הצבעים מצוינים, אמיתיים ומדויקים, גם בצילום תקריב התוצאה מרשימה ביותר. יתרה מכך, בניסוי שעשינו מול ה-LG G2 בתנאי תאורה קשים, ה-Z1 הצליח להוציא תמונות מוארות יותר ועם פחות רעש דיגיטלי.

Xperia-Z1-back-camera

אבל זה לא מסתיים בזה. סוני ציידה את המצלמה בכפתור צילום ייעוד הממוקם בדופן הימני, משהו שכבר כמעט ולא רואים במחוזותינו. הכפתור מתנהג כמו במצלמות דיגיטליות קומפקטיות ומאפשר להפעיל את המצלמה בזריזות אחרי לחיצה ארוכה, ומשמש גם ככפתור פוקוס בחצי לחיצה, פעולה כל כך נוחה מאשר ללחוץ על מקום במסך להתמקדות. תוך כשתי שניות בלבד המצלמה מוכנה לשימוש מרגע הלחיצה על הכפתור כאשר המכשיר במצב המתנה, יעיל ומהיר מאוד. גם הצילום מתבצע בזריזות והיא מוכנה לצילום הבא בתוך כחצי שנייה. מרשים ביותר.

מספר תמונות מאקרו שצילמנו יצאו מפוקסות ומאוד חדות. גם ניסיון הצילום בחושך (תמונת המקלדת) אמנם לא צלח בניסיון הראשון והשני, אך במעבר לצילום ידני הצלחנו להגיע לנוסחה הנכונה ולצלם תמונה מושלמת. צילום נוסף שביצענו הוא צילום בחושך מוחלט ושימוש בפלאש (בגלריית התמונות), שם ראינו כי הפיזור של הפלאש מעט ממוקד מידי והתמונה יוצאת שטחית. צילום רחוב בלילה הניב תמונה אמנם יותר מוארת בהשוואה למצלמות סלולריות אחרות, אבל גם לא מעט רעש דיגיטלי נראה בה.

קרא עוד:  רשמי: סמסונג הכריזה על סדרת Galaxy S20

      
לגלריית התמונות

ממשק המצלמה של סוני בסיסי אך נוח למדי. יש את כפתור הצילום בגדול בצד ימין, ומעט מתחתיו כפתור לצילום וידאו. בחלק העליון גישה מהירה לגלרייה והכפתור התחתון ביותר יעביר אותנו לתפריט המצבים, שם נוכל לבחור בין מצב אוטומטי בו המצלמה תזהה את מצב הצילום ותשנה את ההגדרות בהתאם או מצב ידני בו נוכל לשנות הגדרות שונות בצורה ידנית. מצבים נוספים הם ה-Info Eye המחפש מידע על מה שצילמנו, שימושי בעיקר למקומות מתויירים, Social Live המאפשר לשתף וידאו ישירות לפייסבוק, Timeshift burst מבצע מספר צילומים ברצף לפני ואחרי הלחיצה ומאפשר לבחור את התמונה הטובה ביותר, אפקט AR יוסיף אובייקטים קיצ'ים שונים על התמונה ובדומה אליו גם גם 'אפקט תמונה' יוסיף אפקטים בסטייל אינסטגרם. בתחום צילום הוידאו לא ראינו שינוי רב, והאיכות הייתה טובה.

Xperia Z1 android

זמן הסוללה 
אורך חיי הסוללה נגזר בסופו של דבר מאופי השימוש במכשיר ובסוני הבינו זאת הרבה לפני שאר היצרניות והוסיפו לא מעט אפשרויות לחסכון בסוללה. מצב ה-Stamina הקיים בהגדרות הוא אולי האפשרות הטובה והיעילה ביותר לחסכון בסוללה. כידוע בזמן שהמכשיר במצב המתנה, הוא עדיין ממשיך לעבוד ברקע, בין אם זה תקשורת ה-WiFi או ה-3G שממשיכה לצרוך נתונים. במצב זה כל התקשורות כבויות בזמן שהמכשיר בהמתנה, ואם נרצה ניתן להגדיר יישומים מסויימים שאנחנו מעוניינים כי ימשיכו לפעול כרגיל. המכשיר לומד את הרגלנו ואף מציין את הזמן הנותר להפעילו בזמן קצוב. אפשרויות נוספות הן הפעלת קישוריות ה-WiFi רק לפי אזור מסויים, כך לדוגמה כאשר אנו מסתובבים כל היום עם הנייד באזורים ללא קליטת WiFi, המכשיר יפסיק את חיפוש הרשת האלחוטית כדי לחסוך לנו בסוללה. 

Xperia-Z1-Frontהסוללה בהספק של 3,000mAh, שזה נחשב למספר גדול מאוד יחסית למתחרים, ורק LG עם ה-G2 מגיע עם סוללה שכזו (ביחס לגודל המסך). אבל מספרים לחוד ומציאות לחוד כי היא למרות הכל, אינה מצליחה לספק את הביצועים שציפינו ממנה, וכי היא נותנת עבודה דיי "ממוצעת" ולא יותר מהרגיל. ההרגשה כי מדובר בכשליש פחות הספק מאשר מה שקיבלנו בפועל. זאת כמובן לפני השינויים שעשינו עם יישום ה-Stamina, אז המכשיר הספיק לנו לקצת יותר. חסרון נוסף יש לציין הוא שהסוללה אינה נשלפת החוצה.

 לסיכום, ה-Xperia Z1 הוא מכשיר נאה, חזק וזריז. התוספת של חסינות נגד מים מוסיף לערכו, אבל מצד שני העיצוב פועל אולי לרעתו והוא גדול מימדים עם הרב שטח מיותר. המסך איכותי ונראה מצוין, גם באור שמש ישיר וגם מערכת האנדרואיד עם הממשק המותאם עושה את העבודה, במיוחד שההתאמות של סוני למערכת הן בסיסיות יחסית. גולת הכותרת היא ללא ספק המצלמה המוציאה ומצלמת תמונות איכותיות ובזריזות יתרה, וזו גם צריכה להיות הסיבה הכי טובה לבחור במכשיר. הוא נוצץ ומשדר יוקרתיות כמו שאר מכשירי הדגל המתחרים אך מעבר לכך, אין כאן משהו מעל הממוצע שלא ראינו לפני כן, במיוחד שמחירו אף יקר יותר מהמתחרים (2,700 ש"ח).

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.