סדרת הנוט (Note) של סמסונג (Samsung), מרגע השקתה, פונה לפלח צרכנים מסויים. אלה אותם אנשים שהפכו את הטלפון החכם שלהם למשרד נייד, וזו גם הסיבה שאפשר בפירוש לומר שסמסונג ממש לא מתבלבלת כשהיא משיקה בכל שנה מכשירים גדולים יותר, עוצמתיים יותר, עם עט ייעודי ועם סוללה בנפח עבודה שרק הולך וגדל.

Galaxy Note 9 שהושק לאחרונה שומר בדיוק על הנתיב שהתוותה החברה מתחילת הדרך. שטח התצוגה גדל בהשוואה לדורות הקודמים, המעבד מציע ביצועים מהגבוהים בשוק הטלפונים החכמים והסוללה אמורה להספיק ליום עבודה אינטנסיבי במיוחד.

במהלך הסקירה הבנו שאין הרבה חידושים ב-Galaxy Note 9 החדש. המפרט הטכני דומה דמיון רב למכשיר הדור הקודם, Galaxy Note 8 ול-Galaxy S9 Plus, אבל יש לא מעט שיפורים קטנים שתיקנו את התכונות שדרשו תיקון בדורות האחרונים.

והמחיר? שוב מדובר באחד המכשירים היקרים בשוק, ובהיבט הזה קצת קשה לומר שסמסונג השתפרה. אבל, השאלות הגדולות הן בעצם האם מדובר במכשיר שמספק תמורה טובה למחיר, והאם יש סיבה לשדרג עבור מי שרכש את Note 8 בשנה שעברה?

סקירת וידאו: Galaxy Note 9

פותחים את הקופסה של Note 9 לרווחה

מתחת לקופסה קטנה שמכילה מגן סיליקון, ספרות טכנית ופין לחליצת כרטיס הסים מוצאים את המכשיר. מתחתיו יש מטען מהיר וכבל USB Type-C, מתאם מ-USB ל-USB Type-C כדי לסייע בהעברת נתונים ממכשיר ישן, אוזניות תוצרת AKG ואביזרים משלימים לאוזניות ולתחזוקת ה-S-Pen.

כאמור, במבט ראשוני המכשיר מזכיר מאוד את מכשיר הדור הקודם Note 8. ההבדלים דקים למדי מבחינת מידות. גופו של Note 9 מוצג במידות של 161.9×76.4×8.8 מ"מ בעוד שמידות קודמו הן 162.5×74.8×8.6 מ"מ – הבדלים זעומים בלבד. המידות הגדולות יותר משפיעות במידה מסוימת גם על המשקל: 201 גרמים שוקל Note 9, כשקודמו שקל 195 גרמים.

את המגירה להכנסת כרטיס ה-nanoSIM וכרטיס הזיכרון מסוג microSD מוצאים בדופן העליונה של המכשיר. מימין למגירה מיקרופון משני. בדופן הימנית ממוקם כפתור ההפעלה, בשמאלית כפתורי עוצמת השמע ולחצן המסייעת הוירטואלית של סמסונג – Bixby, ואנחנו לא ממש בטוחים שהמיקומים הייחסיים טובים – נקדים את המאוחר ונציין שלא פעם, בעת שהמטרה הייתה להנמיך את עוצמת הקול, האצבע בטעות לחיצה על הכפתור של העוזרת, מה שגרם למסך של Bixby להופיע לפתע. אפליקציה חדשה מנסה למצוא לכפתור הזה תפקידים אחרים.

בתחתית המכשיר ממוקם פתח האחסון של העט האלקטרוני S-Pen, מיקרופון, מחבר USB Type-C, רמקול סטראופוני ויציאת אוזניות 3.5 מ"מ. מאחור מערך הצילום כשהפעם חיישן טביעות האצבע נמצא מתחת למצלמות ולא לצידן, מה שמסייע ללכלך פחות את עדשת המצלמה בכל פעם שרוצים להשתמש בו.

תצוגה גדולה, מעוקלת וחכמה

6.4 אינצ'ים של תצוגת Super AMOLED נפרסים על פני חזית המכשיר ברזולוציה של 1,440×2960 פיקסלים וביחס מסך-גוף של 83.4%. סמסונג עושה עבודה מצויינת בתחום המסכים. הצבעים עשירים ואמיתיים כשניתן לקבוע באופן ידני את איזון הצבעים. התמונה ברורה וגם בתנאי שמש ישירה ניתן להשתמש במכשיר.

יחס התצוגה של Galaxy Note 9, בדומה למכשירי דגל אחרים בשוק, הוא 18.5:9. במקרים בהם מריצים אפליקציה שלא תומכת ביחס התצוגה הזה המכשיר שואל האם לפרוס את תצוגת האפליקציה למסך מלא. כך, לדוגמה, ובדומה למה שקורה במכשירים גדולים אחרים, אפליקציית YouTube שואלת האם להגדיל סרטונים המוצגים במסך מלא כך שיוצגו על כל המסך, כולל על שטח הקצוות המעוקלים. במקרים בהם מציגים סרטוני וידאו באמצעות הנגן המובנה, המכשיר בודק האם המשתמש רוצה להפעיל התכונה 'משפר הווידיאו' שמשדרגת את חיות התמונה והצבעים שבסרטון, אך גם גוזלת יותר סוללה.

קרא עוד:  אופס: סמסונג שלחה בטעות הודעה מוזרה למשתמשים

בהחלקה מצדו הימני של המסך, ובדומה לשאר מכשירי החברה בעלי הקצוות המעוקלים, אפשר להפעיל את תצוגת ה-Edge – מעין תפריט קיצורי דרך לפעולות שכיחות במכשיר. את המבנה ואת סדר התפריטים ניתן להתאים אישית. בנוסף, מי שמעדיף לנטרל את הסחת הדעת, ולהפוך את המכשיר על פניו, יוכל להגדיר שהמכשיר יסמן באמצעות ריצוד בקצוות המעוקלים אם נכנסת שיחה, הודעה ועוד.

העט כשלט רחוק

S-Pen, האביזר המזוהה כל כך עם סדרת ה-Note, עבר מקצה שיפורים בגרסת המכשיר האחרונה. כעת הוא כולל קבל פנימי שנטען כשהעט מאוחסן במקומו, והוא זה שמספק אנרגיה לעט כשזה נמצא מחוץ למכשיר. הוא גם משדר לטלפון באמצעות התקן בלוטות' חסכוני וכך הוא יכול לשמש כשלט רחוק לביצוע פעולות שונות במרחק של עד תשעה מטרים מהטלפון.

תפריט ייעודי מרכז את הגדרות העט, שם גם ניתן לראות את אחוזי הסוללה שנותרו ב-S-Pen וכן ואפשר להגדיר כיצד יתפקד הכפתור המרכזי שלו: פתיחת אפליקציות, לכידת תמונה ואפילו העברת שקפים במצגת בעת שהמכשיר מריץ קובץ Power Point.

את שאר התכונות של העט ב-Galaxy Note 9 כבר פגשנו בעבר: עם שליפתו ממקום האחסון הייעודי לו נפתח תפריט סיבובי שכולל את האפשרויות השונות לשימוש בעט, מכתיבה על מסך ריק, דרך ציור וצביעה ועד אפשרויות סימון מורכבות של טקסטים ותרגום שלהם.

כשהבינה המלאכותית מגיעה למצלמה

גם מערך הצילום של המכשיר דומה לזה הקיים ב-S9 Plus עם מעט שיפורים. נתחיל בדומה: זוג מצלמות אחוריות עם חיישן 12 מגה פיקסל, מייצב תמונה אופטי ואפשרות לבצע זום אופטי 2x. מפתח הצמצם משתנה באחת העדשות, והוא נע בין f/1.5-f/2.4, בהתאם לכמות האור בסצנה המצולמת. בקדמת המכשיר יש מצלמת 8 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם f/1.7.

ממשק הצילום עשיר ולצד האפשרויות הרבות יש גם אפשרות לייצר רגשון (Emojy) חי בדמות המשתמש. ניסינו כמה פעמים לייצר כזה לעצמנו ובכל הפעמים התקבלה תוצאה שלדעתנו לא היתה דומה כלל, אך לא נדקדק עם סמסונג בתכונות שבסך הכל משמשות כגימיק.

גם לבינה המלאכותית יש מקום רב בממשק הצילום של Galaxy Note 9. במצב צילום אוטומטי היא תזהה את האובייקט המצולם ותדע להתאים עבורו את מצב הצילום הטוב ביותר – מצילומי אוכל, דרך דמויות אדם, נופים ועד חיות. כמו כן, המצלמה יודעת להתריע על פגמים בתמונה – אם העדשה מלוכלכת, אם האדם שמצלמים ממצמץ, אם יש תאורה אחורית חזקה או אם נגרם טשטוש שנוצר מתנועה. מזיהוי האובייקטים המצולמים פחות התרשמנו, אך אהבנו את הערות שיפור הצילום בזמן אמת.

התמונות שצולמו באור יום יצאו ברורות וחדות. הצבעים מדוייקים, האובייקטים ממוקדים וגם אפקט ה-'בוקה' השתלב היטב בצילומים. צילומי חושך יצאו מוארים וטובים בהשוואה למכשירים אחרים רבים שסקרנו. עם זאת, בחלק קטן מהסצנות שצולמו בחושך היה קשה להתעלם מגרעיניות ומריחות קלות, תופעות שמאפיינות צילומי חושך ללא שימוש במבזק.

Galaxy Note 9

עדיין אוריאו

הגרסה שנמכרת בישראל מצויידת בערכת השבבים הקניינית Exynos 9810 על שמונה ליבות העיבוד שלה. שתי  גרסאות נמכרות בארץ הקודש: לראשונה נפח אחסון של 128 גיגה-בייט וזיכרון עבודה של 6 גיגה-בייט – והיא גם הגרסה שבחנו, ולשנייה נפח אחסון של 512 גיגה-בייט וזיכרון עבודה של 8 גיגה-בייט. גרסה זו מאפשרת, יחד עם כרטיס זיכרון בנפח אחסון זהה, להגיע עד 1 טרה-בייט נפח אחסון, וזה נתון מרשים בעולם הטלפונים החכמים.

קרא עוד:  נכשל במבחן: Razr החדש נשבר אחרי 27,000 קיפולים בלבד

במבחני הביצועים, קיבל Galaxy Note 9 ציון של 245,680 נקודות באפליקציית Antutu 7, שזה בדיוק אותה התוצאה שקיבלנו בביקורת שלנו ל-Galaxy S9. כמובן שזה לא מפתיע לנוכח העובדה כי שניהם נושאים בקרבם את אותו שבב ראשי בדיוק.

לאורך כל זמן הבחינה של המכשיר לא חשנו בהתחממות, גם בזכות מערכת הקירור המבוססת על מים ופחמן. כמו כן, בזכות ניהול ביצועים חכם יותר של המעבד, לא חווינו בריצודים או גמגומים, גם בעת שהרצנו על המכשיר משחקים עתירי גרפיקה. ואם במשחקים עסקינן, לקוחות סמסונג זוכים לקבל עם המכשיר קיצור דרך להורדת הלהיט של הקיץ האחרון – המשחק Fortnite. לאחר ההורדה בחנו את המשחק על המכשיר ובהחלט מדובר בחוויה מהנה.

בעוד שמכשירי אנדרואיד שונים כבר החלו לקבל את גרסתה האחרונה של אנדרואיד, Android Pie (גרסה 9), סמסומנג עדיין מספקת Galaxy Note 9 עם גרסה 8.1 של אנדרואיד. במכשיר בעל חומרה חזקה כל כך, ובעל תג מחיר גבוה, היינו מצפים לקבל גם את גרסתה האחרונה של אנדרואיד.

וידאו: פתיחת קופסה Galaxy Note 9

סוללה

אמרנו שיפורים קטנים, אך במקרה הזה מדובר בשיפור משמעותי לו נחוצים משתמשי מכשירי נוט. עם גודל תצוגה שכזה, מעבד עוצמתי ושאר רכיבי החומרה של המכשיר, אין ספק כי מדובר במכשיר זולל משאבים. כדי לענות על כך הגדילה סמסונג את הסוללה ל-4,000 מילי-אמפר/שעה.

התוצאות בשטח הראו שלאחר שימוש כבד במכשיר שכלל התכתבויות, שיחות, שימוש ברשתות חברתיות, ניווט של שעה, צפייה בסרטוני וידאו ומשחק קצר בפורטנייט סיימנו כמעט 17 שעות של שימוש במכשיר ללא טעינה. בשימושים רגועים יותר מצאנו את עצמנו עם עודפי סוללה גם בסופו של יום ארוך.

גם מבחני הביצועים מראים את השיפור. במבחן PCmark שהרצנו בו המסך פועל כל הזמן ומתבצעת פעילות מחזורית של סרטונים וגרפיקה, Galaxy Note 9 השיג זמן עבודה של 12 שעות ו-21 דקות, זאת לעומת 9 שעות ו-53 דקות ל-Galaxy Note 8.

מבחינת טעינה, שעה וחמישים דקות לקח למכשיר להיטען מחדש, זאת בזכות מטען הקיר המהיר.

למי הוא מתאים?

בעיקר למשתמשים כבדים: כאלה שדורשים תכונות רבות במכשיר ושלא מפחדים ממכשיר גדול. כן, הוא גדול, ולמרות שקיים מצב 'תפעול ביד אחת', עדיין תמצאו את עצמכם משתמשים לרוב בשתי הידיים כדי לתפעל מכשיר כזה.

בסאני, היבואנית הרשמית של סמסונג בישראל, ניתן לרכוש אותו ב-4,039 שקלים לדגם ה-128 גיגה-בייט, ו-4,999 שקלים לדגם ה-512 גיגה-בייט. אז נכון, יש לו מאפיינים ייחודיים כמו ה-S-Pen, נפח האחסון הגדול, מסך גדול בעל קצוות מעוקלים וצמצם כפול. אך למאפיינים הללו מצטרפות אוסף של תכונות שכבר ראינו במכשירים הקודמים. שלא תטעו, מדובר אולי באחד ממכשירי האנדרואיד הטובים בישראל, אך תמורת מחיר שכזה ציפינו לעוד קצת חדשנות.

המפרט המלא של Galaxy Note 9 באתר SpeX

Samsung Galaxy Note 9

באוגוסט 2018 הכריזה סמסונג על Galaxy Note 9 ממשיך דרכו של ה-Note 8. הדור התשיעי מגיע עם מסך שגודלו 6.4 אינץ' ברזולוציית 1,440x2,960 פיקסלים. המכשיר רץ על שבב מתומן ליבות מדגם Exynos 9810 או Snapdragon 845 לצד זיכרון RAM בנפח 6 או 8 ג'יגה-בייט. בגבו מערך צילום כפול ברזולוציית 12 מגה-פיקסל כל אחת ומצלמה קדמית ברזולוציית 8 מגה-פיקסל. עוד מאפיין את המכשיר סוללת 4,000 מיליאמפר/שעה, זיכרון אחסון שמגיע ל-512 ג'יגה-בייט וכמובן הוא כולל את עט ה-S-Pen

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.