ביקורת סלולר | Samsung Galaxy Ace S5830 | סמסונג גלקסי אייס
איתי מקמל | 05.04.2011

סדרת ה-Galaxy של סמסונג הפכה לשם נרדף כשמזכירים את סמסונג בתחום הסלולר, כשלסדרה לא מעט מכשרים ובראשם ניתן למצוא את ה-Galaxy S, כשבקרוב יהפוך ל-Galaxy S2. אלו מכשירי High End חזקים, שמיצבו את סמסונג למה שהיא נחשבת כיום. כחלק מהתרחבות הסמארטפונים גם לשוק הנמוך יותר, סמסונג הציגה סדרה רחבה של מכשירים המותאמים לצרכני הביניים, אלו המחפשים מכשיר סמארטפון ומוכנים להסתפק בפחות. ה-Galaxy Ace שאנו סוקרים היום הוכרז יחד עם Galaxy Gio, ה-Fit ו-Mini, כשהמשותף לכולם היא מערכת האנדרואיד ותג מחיר נמוך יותר מהסמארטפונים הגדולים. בדקנו.

עיצוב
אם התחברתם לעיצוב של מכשיר הסמארטפונים של סמסונג, גם מכשיר זה לא שונה בהרבה כך שתמצאו דימיון לא קטן ל-Galaxy S. הוא מעט עבה יותר מאחיו הגדול כשמסביבו פס בצבע כרום המוסיף מאוד ליוקרתיות ובגבו כיסוי פלסטיק מחוספס נעים למגע בדומה לזה הקיים ב-Galaxy S2. הדבר שהכי הפתיע אותנו כשאחזנו בו לראשונה הוא המשקל אשר נתן הרגשה כי הוא קל מאוד ביד זאת למרות שמשקלו הכללי עומד על 113 גרם. בקדמתו נמצא מסך המגע כשבתחתית המסך נמצא כפתור לגישה מהירה למסך הבית, ובצדדיו כפתורי מגע בעלי תאורה אחורית כאשר הכפתור הימני משמש ככפתור חזרה והכפתור הימני לגישה לתפריטים הנוספים. חריץ ה-microSD נגיש גם מבלי להסיר את הסוללה וממוקם בדופן הימני יחד עם כפתור הכיבוי/הדלקה, כשבדופן השמאלי נמצא כפתור השליטה בעוצמת השמע. בקצה העליון תמצאו את יציאת האוזניות 3.5 מ"מ ובמרכז את יציאת ה-microUSB שגם במקרה הזה סגורה עם מכסה קטן להגנה מפני אבק והשלמת הקו העיצובי.

בעיצוב ה-Galaxy Ace מורגש כאן חשיבה לפרטים והשימוש היומי יומי, כך שתמצאו אותו נוח לאחיזה ביד אחת המאפשר לנו להגיע לכפתור הפתיחה מצד אחד ולשנות את עוצמת השמע בצד השני, והצלחנו לתפעל את המכשיר בקלות ובנוחות.

מסך וממשק
למכשיר מסך בגודל 3.5 אינצ' מסוג LCD TFT ברזולוציה 320×480, גודל קלאסי למכשיר שכזה הנמצא ברף העליון של מכשירי הביניים. לא ציפינו לקבל את ה-Super AMOLED והרזולוציה של ה-Galaxy S, כי בכל זאת מדובר במכשיר נמוך יותר, כך שהרזולוציה אמנם נמוכה אך מספקת, ואם אין לכם עין חדה, זה הדבר האחרון שיפריע לכם במיוחד לאחר שתתרגלו לכך. התצוגה ברורה גם באור שמש ישיר, אם כי זה לא המקום האידאלי לעבוד בו עם מסכי המגע, כשגם הצבעים והבהירות היו טובים, אך היה חסר לנו מעט ניגודיות. תגובתיות המגע מצוינת כשהמכשיר הגיב לנו היטב בכל לחיצה על המסך ולא נדרשנו ללחוץ בשנית או חזק יותר כדי לקבל תגובה. דבר אחר שקרה לנו הוא כאשר גללנו את התפריטים בזריזות, הטקסט נטה מעט להיטשטש, דבר שלא כל כך ברור מדוע זה קורה, אך שוב, גם זה עניין פעוט יחסית. גם כפתורי המגע בתחתית הגיבו מצוין, כשעיקר השימוש שלנו על הכפתור המרכזי שהגיב לנו בזריזות והחזיר אותנו מכל מקום ישר למסך הבית.

בצד מערכת ההפעלה תמצאו את גרסת 2.2.1 של האנדרואיד בשילוב עם ממשק ה-TouchWIZ 3.0 המוצלח הקיים על כל מכשירי האנדרואיד של סמסונג. הממשק הופך את המערכת לידידותית גם למי שנתקל באנדרואיד בפעם הראשונה, מה שמקל על השימוש והגישה לתכנים וההגדרות השונות. מסך הבית מורכב ממספר מסכים שונים (עד 7) כשמספר המסך מוצג לכם תמיד בקצה העליון. לכל מסך שכזה תוכלו להוסיף ווידג'טים, אייקונים, קיצורים שונים ועוד, כשהמבחר מרוכז תחת תפריט הווידג'טים הראשי וממנו תוכלו למצוא גם את הווידג'טים הסטנדרטיים של מערכת האנדרואיד והווידג'טים המגיעים עם ממשק ה-TouchWIZ, אם כי סמסונג בחרה כאן להחסיר לא מעט ווידג'טים שכן קיימים במכשירים אחרים, וחבל שכך.

בתחתית המסך ישנם ארבעה אייקונים מרכזיים שדרכים תפעילו את המכשיר: מקש התפריט שמוביל אתכם אל התפריט הראשי, מקש הטלפון שמוביל אתכם אל החייגן, אנשי הקשר ומקש ההודעות, שדרכו תוכלו לכתוב ולקבל הודעות SMS. בר ההתראות ממקום בחלקו העליון ומופיע כמעט בכל זמן השימוש שלכם במכשיר, וגרירתו כלפי מטה תחשוף בפניכם את כפתורי הקישוריות השונים (WiFi ,GPS, צליל ועוד) שממנו תוכלו להדליק ולכבותם, וכן התראות שונות כדוגמת מייל חדש, שיחה שלא נענתה, הורדות מהמארקט ועוד.

גם התפריט המרכזי, שדרכו אתם מגיעים לכל אפליקציה שבמכשיר, מסודר כמו מסך הבית – במספר חלונות שונים הניתנים לסידור ושינוי על פי רצוננו, דבר חשוב ונוחה ביותר שלא קיים בברירת המחדל של מערכת האנדרואיד. את האייקונים תוכלו לגרור ממסך למסך, כשכל אפליקציה חדשה שתוסיפו תופיע בדף האחרון. גישה מהירה ליישומים האחרונים שהפעלנו נגיע על לחיצה ארוכה בכפתור המרכזי, ושם תמצאו גם גישה למנהל המשימות של סמסונג, סוג של Task Manager המנהל את היישומים הפועלים ברקע, האפליקציות המותקנות ופינוי זיכרון RAM. זהו יישום חשוב לסגירת יישומים שלא צריך, ולרבו לא מגיע עם מכשירים אחרים.

קרא עוד:  גוגל תמליץ להסיר אפליקציות שאינן בשימוש

משהו שהציק לנו הוא יישור העברית, שאמנם סמסונג עשתה עבודת תרגום טובה, אולם הם לא הקפידו שיישור הטקסט יהיה לצד ימין וזה מציק במיוחד בתפריטים ובגלילה באנשי הקשר שבמכשיר, ואת זה גם ראינו (בחלק) ממכשירי ה-Galaxy S המשווקים בארץ. אם כבר עברית, המקלדת המגיעה עמו נוחה לשימוש, כשהיא מאפשרת שתי מצבים
כשהאחת לאורך והשנייה לרוחב. למרות גודלו הקטן יותר של המסך, המקלדת עדיין נוחה לשימוש גם לאורך ועוד יותר לרוחב, ולא נתקלנו בפספוסים כמעט בכתיבה רציפה. שינוי שפה מתבצע על ידי החלקת האצבע על מקש הרווח שם יופיע לנו השפה האנגלית והעברית ומקש נוסף הוא מקש הסימנים והמספרים. מי שמעוניין, יוכל לשנות את תצורת המקלדת ללוח מקשים, כך שיוצג לנו מקלדת מספרים עם שלושה אותיות על כל מקש, אך לא מצאנו את זה נוח במיוחד.

מולטימדיה
יכולות מולטימדיה גבוהות לא תקבלו ב-Galaxy Ace, אך את הדברים הבסיסיים כן. בראשונה תמצאו את נגן המוזיקה המצוין של סמסונג התומך בפורמטים MP3/WAV/eAAC ובעל ממשק קל, ידידותי ונוח. הממשק מציג את כלל השירים שבזיכרון המכשיר ומחלק אותם לפי אלבומים, אמנים, רשימות השמעה ושירים, וכן תוכלו להפעיל דרכו את האקולייזר, להאזין למוזיקה במצב 5.1 וירטואלי דרך האוזניות או רמקולים חיצוניים ולקבוע את הצלצול כברירת מחדל. בניגוד לנגן המוזיקה, נגן הוידאו הקיים לא עשיר באפשרויות ואינו מאפשר תמיכה בקבצי Divx או Xvid, לכן האופציה המועדפת עליו היא קובץ MP4 הנפוץ וכדי לנגן סרטים שהורדתם תצטרכו לקודד אותם לפני כן, או למצוא אפליקציה תומכת, אם כי לא היינו בונים על כך שהמכשיר יהיה מסוגל להפעיל סרט מלא בצורה חלקה.

דבר שכן יכול לספק פתרון מצוין היא קישוריות ה-DNLA הקיימת במכשיר ומאפשרת לבצע סטרימינג בצורה אלחוטית ממכשירים תומכים. כך לדוגמה תוכלו לבצע ניגון וידאו מהמכשיר ישירות לטלוויזיה שלכם זאת בצורה אלחוטית ונוחה, כשכמובן תצטרכו כי הטלוויזיה או כל מקלט אחר יתמוך בטכנולוגיה.

רמקול המכשיר ממקום בחלקו האחורי, ויש לציין כי הוא חזק ונשמע ברור גם בשימוש במקומות רועשים. האיכות טובה יחסית גם בעת שיחה הן בשימוש ברמקול האוזניה והן בשימוש ברמקול כספיקר, וכאשר חיברנו את האוזניות המצורפות האיכות הייתה עוד יותר טובה, ואף מצוינת, אם כי כדי להפיק את המקסימום תצטרכו להצטייד בזוג אוזניות יותר איכותיות מאלו המצורפות שאפילו כיסוי גומי/ספוג אין להם.

גלריית התמונות של ה-Ace היא הסטנדרטית שניתן למצוא במערכת האנדרואיד ומחלקת את התמונות לפי תיקיות.  בצפייה בכל תמונה תוכלו לשתף עם חברים (Gmail ,Facebook) ולבצע עריכה קלה וכן שימוש במולטי-טאץ' לצורך זום.

ביצועים
ל-Galaxy Ace מעבד 800MHz מסוג ARM 11 המשולב במעבד גראפי Adreno 200. אם משווים את הנתונים למכשירים הגבוהים, תקבלו תוצאות נמוכות יותר אך בפועל השינוי כמעט ואינו מורגש. בשימוש השוטף שלנו עם המכשיר הוא אינו נתקע, עובד חלק והכל זרם ועבד כמו שעון. העמסנו עליו רבות עם מספר רב של יישומים והמכשיר לא הראה סימני חולשה. כן נתקלנו במעט תקיעות באפליקציות עתירי גרפיקה, וגם אלה שדורשים תגובתיות מהירה יותר כדוגמת המשחק Angry Birds שם הרגשנו כי מעבד הגראפי מעט מתקשה יותר להתמודד עם המשחק וקיבלנו מידי פעם עצירות קלילות במהלך המשחק, אך מה שיותר הפריע לנו במקרה הזה היא דווקא הרזולוציה של המסך שמתקשה להציג פרטים קטנים לאור הרזולוציה הנמוכה. סה"כ המכשיר עובד בצורה טובה, במיוחד אם תשוו אותו למכשיר ה-Spica הנוסטלגי של סמסונג בעל מעבד כמעט זהה אך סיפק ביצועים נמוכים.

אפליקציות
ממשק הTouchWIZ 3.0 מגיע עם מגוון גדול של אפליקציות. בבסיס תמצאו את מנהל היישומים שהזכרנו קודם לכן, וכן לוח שנה עברי עם תאריכים עבריים למי שזקוק לכך, תזכיר לכתיבת הערות ותזכורות, Office suite לקריאה ועריכת קבצי Office בעברית (Word, Excel, PowerPoint) וסייר קבצים המאפשר העתקה, מחיקה והעברת קבצים בתוך המכשיר בצורה נוחה ופשוטה.

עוד מרכז לאפליקציות הוא ה-Samsung Apps, שכפי שתוכלו לנחש זוהי חנות אפליקציות המיועדת למכשירי סמסונג השונים, שם תמצאו אפליקציות מכל הסוגים ומכל המינים, ממש בדומה ל-Android Market רק ביותר קטן. אם כבר המארקט, זוהי תוספת נכבדה שלמעשה הופכת את העניין במכשיר לגדול עוד יותר ומשם תוכלו להוריד אין סוף יישומים חדשים.

קרא עוד:  שאומי השיקה את Aqara G2, מצלמת אבטחה עם שליטה בבית חכם

סקירת וידאו

אינטרנט
כסמארטפון שמערכת האנדרואיד לצידו, האינטרנט זה אחד הדברים הנמצאים בכל פינה במכשיר. הדפדפן המגיע עם גרסת 2.2 נחשב לטוב יותר ומהיר יותר מגרסאות קודמות כך שכל אתר נטען בצורה טובה וזריזה יחסית. יכולת הצביטה לזום – המולטי-טאץ' כרגיל מתגלה כאחד הדברים המרכזיים והנוחים בתפעול הדפדפן, ובתוספת האפשרות לשימוש במספר חלונות, הגלישה במכשיר מספקת חוויה טובה. ובכל זאת חסרונות עדיין יש, במיוחד בהקשר של גודלו של מסך ה-Ace והרזולוציה הנמוכה יחסית בו הוא תומך, שלא יאפשרו לכם להציג אתר במלאו ולהבין משהו מבלי הצורך לבצע זום למקסימום.  דבר נוסף זה חוסר התמיכה בפלאש שמשום מה נעלמה לה מהדפדפן, וגם לא תוכלו להוריד זאת כתוספת מהמארקט. חסרון שיכול להעיק במיוחד באתרים שהשימוש בהם בפלאש הוא רב.

חיבור נוסף לרשת הוא ה-Social Hub המרכז את כל ההתחברות לרשתות החברתיות (פייסבוק, טוויטר ועוד) ולצפות בעדכונים האחרונים של חבריכם. זוהי למעשה לא רק אפליקציה, אלא שילוב של הפיצ'רים במקומות שונים בממשק כדוגמת אנשי הקשר, שם תוכלו להוסיף את חשבונות של החברים שלכם ולקבוע את תדירות העדכונים שתרצו לקבל, כך שמי שאינו יכול להתנתק זה פתרון מצוין בשבילו.

כדי להתחבר לרשת, יש במכשיר בנוף לתקשורת 3.5G גם קישוריות WiFi n שזיהתה לנו בקלות את הרשת האלחוטית שבבית ובעבודה, ובעצם השארנו אותה פועלת כמעט כל הזמן ככה שהמכשיר ביצע החלפה לבד בין ה-3G לקישוריות ה-WiFi.

מצלמה
מיכולות הצילום של ה-Ace אפשר בהחלט לומר שהתרצינו, כמעט. למכשיר חיישן 5 מגה פיקסל המספק צילום ברזולוציה 2592×1944 ומוסיפה גם חיישן LED  כפלאש. במבחן התוצאה שתראו בהמשך, התמונות יצאו טובות, עם חדות טובה יחסית. גם הצבעים יצאו טובים, אך בחושך, כמו בחושך התמונות יצאו לנו מטושטשות ועם לא מעט רעש.

אין למכשיר כפתור צילום ייעודי והגישה למצלמה דרך אייקון המצלמה שבתפריט הראשי או על המסך הראשי בהנחה שהוספתם אותו. הממשק של המצלמה נוח יחסית לשימוש, ומאפשר גישה להגדרות השונות, בחירת מצב סצנה ועוד. כפתור הצילום ממקום במרכז בצד ימין ומעליו כפתור מעבד לצילום וידאו. אם כבר עשקנו בוידאו, הרבה אין לנו מה להרחיב וזה החלק שממנו התאכזבנו כשגילינו כי הרזולוציה המקסימלית היא 320×240 ב-15 פריימים לשנייה. לא ציפינו לקבל HD אבל לפחות 640×480.

סוללה
בגב המכשיר, מתחת למכסה המעוצב מסתתרת לה סוללת המכשיר המספקת את הכוח המניע עם הספק של  1350mAh. היצרן אומר שהסוללה תחזיק לכם 6 וחצי שעות שיחה או 420 שעות המתנה. אנחנו אומרים כי בשימוש של יום שלם עם WiFi ואוזניית Bluetooth בשימוש רציף של גלישה באינטרנט פה ושם, שיחות של כשעה וחצי סה"כ נשארה לנו סוללה סביב ה-20 אחוזים. לא שיצאנו מופתעים כי בכל זאת המכשירים הללו שואבים סוללה לא מעט ונדרש להטעינם לפחות פעם ביום ולכן התוצאה טובה.

מחיר
המכשיר נמכר כיום ברשת אורנג' בלבד, שם תדרשו לשלם 78 ש"ח למשך 36 חודשים, או 2,808 ש"ח בסה"כ. אם אתם מדברים מעל 148 ש"ח בחודש, תקבלו החזר מלא במסגת חבילת orange smartphone. את המכשיר לא תמצאו בחנויות הפרטיות, לפחות כרגע הוא לא נמכר שם והמחיר הכי זול שמצאנו ב-eBay בעת כתיבת הכתבה עמד על $350 כולל משלוח לישראל, כך שאם לסכם זאת – מחירו באורנג' לא זול כלל אם אתם מתכוונים לשלם את מלוא הסכום שכן ה-Galaxy S נמכר במחירים דומים. מי שמשוחח ומצליח להשיג חבילת זיכוי טובה, זה יכול להיות משתלם.

אהבנו
+ עיצוב
+ ממשק משתמש
+ משקל
+ תגובתיות
+ תכנים ואפליקציות

לא אהבנו
– רזולוציית מסך
– מעבד גראפי מעט חלש
– מצלמת הוידאו
– מחיר

לסיכום
ה-Galaxy Ace מתחרה במכשירי הסמארטפון לתחום הביניים פלוס, כשמולו עומדים ה-LG Optimus One וה-Legend הנמכרים בישראל. ככזה, ציפינו לקבל הרבה פחות אך בפועל קיבלנו בהחלט יותר. הוא זריז, איכותי ומנצל את מערכת האנדרואיד כמו שצריך. אמנם תמצאו בו את רזולוציית המסך המעט פחות גבוהה, מצלמת הוידאו המאכזבת ויכולות מדיה מגובלות, אך כחבילה, ה-Ace מספק מכשיר סמארטפון טוב לתחום שעליו הוא מתחרה. אילולא התמחור הגבוהה ברשת אורנג', הוא יכל לזכות מאיתנו לעוד קצת נקודות.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.