בעתיד, כמעט ואין ספק בכך, לא יהיה כמעט טלפון שלא יציע מסך מלא ונקי לחלוטין, כשהמצלמה הקדמית מוסתרת מתחת למסך. אבל עד שזה יקרה, ועד שהטכנולוגיה לשיבוץ המצלמה מתחת למסכים תבשיל לכדי שימוש אמיתי, היצרניות מוצאות פתרונות כדי למצוא מקום למצלמה הקדמית. סמסונג (Samsung) בחרה לשבץ חריר בתצוגה בסדרת Galaxy S10, אבל במקרה של Galaxy A80 החדש היא בחרה להותיר את המסך נקי לחלוטין ולהשתמש בגישה אחרת לחלוטין וייחודית למדי – שלושת המצלמות מאחור הופכות בהרמה וסיבוב למצלמות הקדמיות.

יוצא מכך שב-A80 לא רק שהיא חוסכת חיישן, היא גם מציעה מערך צילום מלא לחלוטין לצורך צילומי סלפי. איך זה עובד בפועל, ומה זה אומר מבחנית איכות הצילום? עד סוף הסקירה הזו, גם אתם תדעו.

מארז יוקרתי

Galaxy A80 נמצא כיום בקצה הגבוה של סדרת ה-A, הנחשבת לסדרת הביניים הגבוהה של סמסונג, שנמצאת מדרגה אחת בלבד מתחת לסדרות הדגל. עם זאת, אין דבר בעיצוב הכללי של המכשיר שמסגיר זאת. מהרגע הראשון הוא נראה טלפון מרשים ביותר, יוקרתי ואלגנטי. החלק האחורי שלו מחופה זכוכית בגימור חלק במראה מתכתי. התוספת של המצלמה המסתובבת מוסיפה לתחושה כי אוחזים במכשיר לא סטנדרטי, ובשוק הטלפונים, לא סטנדרטי זה בהחלט מסקרן ומושך.

עם זאת חייבים לציין ש-Galaxy A80 הוא מכשיר שלמידותיו יש נוכחות רבה. הוא מציע מסך 6.7 אינץ' ביחס היביט של 20:9, וזה אומר שמדובר במסך ארוך וצר, והוא מציע יחס מסך לגוף של 85.8%. זה המון שטח מסך המותיר שוליים דקיקים למדי, הקמורים קלות לצדדים ומעניקים מראה נאה. אפילו רמקול השמע הוסר לטובת שימוש במימברנה בתוך המסך, כמו גם נורית ההתראות שהוסרה וחיישן התאורה שהוטמע מתחת למסך.

כאמור, מידותיו גדולים מהממוצע: אורכו 165.2 מ"מ ורוחבו עומד על 76.5 מ"מ, והעובי הוא 9.3 מ"מ – וכן, זה גדול למדי, וכן זה בא לידי ביטוי גם במשקל של 220 גרם, וזה כנראה הופך אותו ללא כל כך ידידותי לבעלי ידיים קטנות. המסגרת סביבו בעיצוב מתכתי, עגלגלה ועבה. היא ממשיכה לחלקו האחורי עם חיפוי הגנה בדמות Gorilla Glass 6, שבמקרה של המכשיר שהגיע לבדיקה שלנו הוא בצבע אפור מטאלי מבריק הרגיש ללכלוך וטביעות אצבע. אין כמובן לצפות לעמידות בפני מים ואבק, אבל כן יש תמיכה בסים כפול.

למרות גודלו סמסונג החליטה לוותר על יציאת האוזניות ב-Galaxy A80 לטובת שימוש במתאם בחיבור USB-C או בהתקן אלחוטי. אין חריץ הרחבת זיכרון, אבל נפח האחסון הפנימי עומד על 128 גיגה-בייט, וזה מספיק לרוב המשתמשים.

המצלמה המסתובבת

כמובן שהדבר בולט ביותר שמביא Galaxy A80 לשוק, שלא לומר סוג של גימיק, הוא המצלמה המסתובבת. היא ממוקמת מאחור בשטח שנראה כאילו הוא בולט במקצת מעל גוף המכשיר, לפחות מבחינת העיצוב. כאשר עוברים למצב צילום 'סלפי', מנגנון מכני מעלה את החלק העליון של הגוף כלפי מעלה ומסובב את המצלמה קדימה. כך לא רק שחוסכים את הצורך במצלמה קדמית, כפי שכבר הסברנו לעיל, אלא זוכים לקבל איכות של מערך צילום אחורי בכל מלואו והדרו ממש מקדימה.

קרא עוד:  דיווח: סמסונג תציע 12 גיגה-בייט זיכרון בכל דגמי Galaxy S20

עם זאת יש הרגשה, או אולי תחושה, שהמנגנון שברירי ויותר ממשהו. החשש הוא בעיקר מנפילה של הטלפון בעת שהמנגנון פתוח, מכך שהוא יכול להתעקם או להיפגע בכל דרך אחרת. כדי להקטין את הסכנה, סמסונג הטמיעה מנגנון סגירה אוטומטי שמבצע סיבוב של המצלמה מהחלק הקדמי לחלק האחורי בעת זיהוי נפילה.

כך או כך, מדובר במערך צילום שמציע כאמור שלוש מצלמות. המצלמה הראשית מצויידת בחיישן 48 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם f/2.0 ללא מייצב תמונה; המצלמה המשנית קיבלה חיישן 8 מגה-פיקסל והיא מביאה בעיקר עדשת זווית רחבה של 123 מעלות עם מפתח צמצם f/2.2; המצלמה שלישית היא מסוג ToF שנועדה לשימוש למיפוי תלת מימד ולמדידת מרחק. עוד ניתן למצוא באזור המצלמה מבזק לד ומד מרחק לייזר (PDAF).

ממשק המשתמש של Galaxy A80 זהה לזה שהוצג בסדרת ה-Galaxy S10 והוא קל ונוח לשימוש. כלומר החלקה ימינה או שמאלה למעבר בין אפשרויות הסצנות השונות: צילום וידאו, תמונה, מיקוד חי, מקצועי, פנורמה, לילה והילוך איטי. בנוסף, יש אפשרות להפעיל את 'ממטב הסצנות', שזו יכולת הבינה המלאכותית של סמסונג לזיהוי מצב הסצנה באופן אוטומטי לצורך התאמת צבעים ואיזון הלבן.

מבחינת איכות התמונה העבודה של מערך הצילום ב-Galaxy A80 בהחלט טובה ומספקת. בצילומי יום הצבעים טובים מאוד, הניגודיות והחדות גבוהה. הפרטים נראים היטב גם בתמונות תקריב. בצילומי לילה התמונות יצאו טובות, החדות הייתה טובה, אבל הובחן קצת רעש דיגיטלי באזורים חשוכים.

המעבר בין העדשה הראשית לרחבה מתבצע בלחיצת כפתור. לרוב השתמשנו בבדיקות שלנו בעדשה הראשית, אבל השימוש בעדשה הרחבה שימושי מאוד לצילומי נוף או עבור מקרים בהם מעוניינים ללכוד יותר שטח בתמונה. עם זאת, צילום בעדשה הרחבה מלווה בתופעה שמכונה 'עין הדג' היוצרת קימורים בצדדים ומעט מעוותת את התמונה.

חיישן ה-ToF, בשילוב עם מד הלייזר, מאפשר מדידה מהירה של המרחק מאובייקט הצילום, וזאת כדי לספק זיהוי גבולות לצורך טשטוש הרקע. מלבד זאת סמסונג צירפה את האפשרות להשתמש ביכולת שהיא מכנה 'מיקוד חי' עמה ניתן לערוך את התמונה לאחר שצולמה. בין היתר אפשר לשנות את מידת המיקוד, להוסיף אפקט סיבובי לרקע או להגדיר אזור צבע. מכיוון שעתה המצלמה האחורית היא גם המצלמה הקדמית, האפשרות הזו זמינה גם לצילומי סלפי.

עוד שימוש חביב בחיישן העומק מלווה אפליקציה בשם 'מדידה מהירה'. שילוב של בינה מלאכותית והחיישן מאפשר לאפליקציה לזהות מידות ואורכים של אובייקטים בקלות ובמהירות. כל שצריך הוא לכוון את המצלמה לכיוון האובייקט, לנוע מעט שמאלה או ימינה ואז יתקבלו המידות כשכבה על התמונה החיה. מכאן אפשר לבצע מדידות ורישומים ולשמור את התמונה.

קרא עוד:  סקירה: Teclast M16 - הטאבלט שרוצה להיות מחשב (ולא ממש מצליח)

חומרה

כמכשיר המוביל במשפחת ה-Galaxy A, לפחות בינתיים, Galaxy A80 מצויד בחומרה החזקה ביותר בסדרה – שכבר כוללת לא פחות מעשרה מכשירים שהושקו השנה. ככזה, הוא מבוסס על שבב שוק הביניים החזק יחסית Snapdragon 730 של קוואלקום (Qualcomm) המבוסס על מעבד מתומן ליבות מסוג Kyro 470 עם שתי ליבות בתדר 2.2 גיגה-הרץ ועוד ששה ליבות בתדר 1.8 גיגה-הרץ. לזה מתווה זיכרון עבודה בנפח 8 גיגה-בייט ואחסון פנימי של 128 גיגה-בייט.

הביצועים שסיפק Galaxy A80 בבדיקות הראו שהוא אכן נמצא בצמרת שוק הביניים. באפליקציית מבחני הביצועים Antutu קיבלנו 203,897 נקודות. לשם השוואה, Galaxy S10 קיבל אצלנו בסקירה 329,549 נקודות. ב-GeekBench המספרים הם 2,483 נקודות לליבה בודדת ו-6,829 נקודות לריבוי ליבות.

המסך, שהוא כאמור בגודל 6.7 אינץ', הנחשב גדול מהסטנדרט המקובל, הוא מסוג Super AMOLED. הגודל שלו לעומת הרזולוציה הנמוכה יחסית, שהיא +Full HD, מובילים לצפיפות של 293 פיקסלים לאינץ'. לא שרואים לא טוב, ההיפך, אבל היינו רוצים לקבל רזולוציה יותר גבוהה כמו גם בהירות טובה יותר בעת השימוש בו באור שמש ישיר.

חיישן טביעות האצבע של Galaxy A80 נמצא מתחת למסך במרכז השליש התחתון במיקום נוח למדי. בניגוד לסדרת ה-Galaxy S10, כאן המנגנון הוא אופטי ולא אולטרה קולי. זה בעיקר אומר כי הוא מגיב מעט פחות מהר והזיהוי לא תמיד חלק. מה שאהבנו הוא כי לא צריך 'להעיר' את המסך כדי להשתמש בפתיחת הנעילה. מספיק להניח את האצבע במקום הנכון והוא נפתח באופן מיידי. אגב, אין אפשרות לנעילת פנים, שכן הדבר דורש את עליית המצלמה.

מערכת ההפעלה היא אנדרואיד בגרסה 9.0 עם ממשק ה-One UI של סמסונג. הוא לטעמנו בין הממשקים הטובים שיש כיום, כלומר אם מוציאים מהמשוואה את הממשק הנקי של גוגל. הוא מהווה שיפור משמעותי בהשוואה לממשקי העבר של החברה, הרבה פחות עמוס ועם פחות יישומים לא רצויים.

הסוללה שבתוכו היא בקיבולת 3,700 מילי-אמפר/שעה, שמסוגלת להספיק ליום שלם של עבודה ללא כל בעיה. בימים פחות עמוסים אפשר גם להגיע ליום וחצי או אפילו יומיים אם השימוש הוא בסיסי. במבחן הסוללה של PC Mark המבצעת פעילויות שונות בזמן שהמסך פועל, קיבלנו זמן עבודה של 10 שעות ו-35 דקות רצופות.

השורה התחתונה

ל-Galaxy A80 יש כמעט את כל מה שנחוץ ממכשיר דגל: יש לו את אפקט ה'וואוו', הוא נראה מצוין, המצלמה בין אם היא גימיק או לא מצליחה להלהיב את הסביבה, המסך מקצה לקצה נוח ומהנה לשימוש, מעבר לעובדה כי הוא מוסיף ליוקרה.

הוא מספק ביצועים טובים כמו גם המצלמה שנותנת לחובבי הסלפי איכות שטרם הכרנו. כך שמי שחשובה לו איכות הצילום, וגם מחפש את אותו דבר נוסף ושונה בטלפון שלו, ה-Galaxy A80 הוא בשבילו.

Samsung Galaxy A80

ה-Galaxy A80 הוא הראשון של סמסונג עם מסך מלא ללא מגרעת, ומשלב מנגנון מכאני נשלף המסובב את המצלמה האחורית קדימה. הוא נושא מסך בגודל 6.7 אינץ' ברזולוציית +FHD, מערך צילום משולב של 48 ו-8 מגה-פיקסל וכן חיישן למדידת עומק של אובייקטים בתמונה. בתוכו שבב Snapdragon 730 עם 8 גיגה-בייט של זיכרון עבודה וללא אפשרות הרחבה

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
אוהב גאדג'טים, אוהב טלפונים, אוהב טכנולוגיה, אבל הכי אוהב את החתול שלו שלא ממש אוהב אותו.