הטלפון יחליף את המחשב? עבור רבים כבר לא מדובר בשאלה של האם, אלא רק שאלה של מתי. בהרבה מובנים זה כבר קורה בפועל יום. משתמשים רבים מסתפקים בטלפון לצרכים השוטפים של החיים הדיגיטליים ובכלל לא מפעילים מחשב. עם זאת, זו סוגיה מעט יותר מורכבת. מי שעדיין צריך להפעיל יישומים משרדיים, לכתוב הודעת דואר ארוכה או סתם לצפות בסרט, יעדיף כנראה מסך גדול עם מקלדת ועכבר.

סמסונג (Samsung) מאמינה כי כבר כיום הטלפון מסוגל להחליף את המחשב או לפחות לספק חווית שימוש דומה. גם במקביל לזוג מכשירי ה-Galaxy S9 הציגה החברה את הדור השני של עמדת העגינה DeX Pad. העמדה, שכבר סקרנו את הדור הקודם שלה, מספקת ממשק שולחני מלא ונוח לשימוש. אז מה התחדש?

הדגש בדור השני הוא בעיצוב העמדה. ייתכן שהסיבה היא ניסיון לגרום לה להיות קלה יותר לשימוש, וייתכן שסתם מדובר בגחמת עיצוב, אבל בכל מקרה DeX Pad שטוחה כעת. את הטלפון מניחים עליה בצורה אופקית, זאת כשבדור הראשון הונח הטלפון בצורה אנכית. מתברר שיש סיבה לכך, אבל לפני כן נתעכב כמה רגעים על תהליך הקישוריות של העמדה.

כדי לבצע את החיבור הראשוני של DeX Pad יש צורך במסך, מקלדת ועכבר. את המסך מחברים באמצעות מחבר ה-HDMI, ואילו את המקלדת והעכבר מצמידים לחיבורי ה-USB הזמינים בעמדה, כשאלה מאפשרים גם לחבר התקני אחסון נוספים. הדבר האחרון שנותר הוא לחבר את המטען המצורף בערכה. ויש לשים לב – העמדה תפעל רק עם המטען המסוים הזה שמגיע עמה בערכה.

לאחר שמסיימים מחברים את המכשיר, Galaxy S9 במקרה הבדיקה שלנו, לחלק התחתון של DeX Pad, שם ממוקם מחבר ה-USB C. המחבר מתאים, כאמור, לשימוש גם עם מכשירי הדור הקודם בסדרת ה-S וכן עם Note 8. מיד לאחר החיבור מופיעה הודעה השואלת האם להפעיל את מצב ה-DeX, ולאחר האישור מסך הטלפון הופך למעין עכבר וירטואלי והמסך החיצוני נכנס לפעולה.

קרא עוד:  מבט לאחור: הטלפונים האלה היו אמורים להיות מושלמים בדבר אחד - ונכשלו בגדול

לעמדת העגינה, אפשר לומר, יש תפקיד כפול ואולי אף משולש: היא משמשת גם לצורך הטענה של המכשירים.

עכבר וירטואלי ושולחן עבודה מלא

השינוי בעיצוב ה-DeX Pa, כאמור, נועד בעיקרון כדי לאפשר לעכבר להפוך לווירטואלי, כמעין מחון שליטה כמו במחשב נייד. מדובר בתכונה שאכן הייתה חסרה בדגם הקודם. העכבר הווירטואלי אף תומך במחוות כמו שימוש בשתי אצבעות לגלילה או דפדוף בין תמונות או עמודים שונים. מצד שני, בשל העובדה כי הטלפון מונח אנכית, לא ניתן להשתמש באמצעי האבטחה המובנים כמו חיישן טביעות האצבע הממוקם מאחור.

הממשק כשלעצמו נותר כמעט ללא שינוי. התצוגה מותאמת למסך גדול, והיא מזכירה מאוד את המראה המוכר של Windows – שולחן עבודה עם קיצורי דרך שונים, תפריט בצד ימין שנפתח כמו כפתור 'התחל' ומציג את כל האפליקציות המותקנות, ובקצה השני של המסך שורת משימות הכוללת גישה להפעלה וכיבוי מהיר של תכונות הקישוריות השונות וכן תצוגה של התראות שהתקבלו. בחלק התחתון של המסך מוצגות כל האפליקציות הפתוחות ברקע, ממש כמו בשורת המשימות של חלונות.

שולחן העבודה מאפשר למשתמשים לעשות כל מה שניתן לבצע בטלפון: לענות לשיחות ולהתקשר, להפעיל אפליקציות, לקרוא התראות, לשחק במשחקים ועוד. הממשק טבעי לשימוש, במיוחד למי שרגיל לשימוש ב-Windows. סמסונג לא מנסה להיות מקורית, וטוב שכך. העבודה עם הממשק קלה ופשוטה ומאמצת הרבה מאפיינים מעולם מערכות ההפעלה השולחניות. לדוגמה, לחיצה על כפתור העכבר הימני מציגה תפריט מהיר רגיש ליישום. בנוסף, ניתן לגרור אובייקטים מחלון לחלון ויש תמיכה בקיצורי מקלדת כמו לדוגמה CTRL+C/V להעתק/הדבק.

כמו בדור הקודם, העבודה הרציפה עם DeX Pad מפתיעה לטובה. גם כאשר הופעלו במקביל חלונות רבים המכשיר עמד בעומס, גם כשאלו הציגו וידאו, וגם כשבמקביל הורץ משחק לאחר שהורד מהחנות. זה כשלעצמו מרשים, אך יש לציין שמשחקים עתירי גרפיקה מעט התקשו לפעול בצורה חלקה.

קרא עוד:  עוד לפני ההשקה הגלובלית: עוד עדכון גדול ל-Mi Watch

היתרון המהותי של DeX Pad בא לידי ביטוי בעבודה משרדית, ופחות בהיבט של משחקים ומדיה. כאשר מחברים עכבר ומקלדת, ניתן לערוך מסמכים בקלות או לצפות בהם דרך חבילת יישומי ה-Office המובנית של מיקרוסופט (Microsoft), לצפות בהתראות, להתכתב בהודעות מידיות ואפילו לקיים שיחות קוליות, כל זאת מבלי הצורך להציץ בטלפון ולהפריע למהלך העבודה.

אפשרות נוספת המיועדת בעיקר למשתמש העסקי, אבל לא רק, היא להשתמש בפתרונות של התחברות מרחוק לשולחן העבודה – VDI (ר"ת Virtual Desktop) של סיטריקס (Citrix), וימוור (Vmware) או Remote Desktop של מיקרוסופט. כך לדוגמה, במקום לפתוח את המחשב בערב ולהתחבר לעבודה, ניתן פשוט להשתמש ב-Dex ולהתחבר דרכו באמצעות אפליקציה של אחת מהחברות הללו.

עם כל הטוב, יש עדיין בעיה מרכזית אחת שלא באה על פתרונה, וגם לא נראה שיש לה פתרון באופק: תאימות האפליקציות לשולחן העבודה. רוב היישומים או המשחקים בחנות מוצגים בהתאמה לשימוש בטלפון, כלומר לשימוש במסך אנכי ולא אופקי. גם בעת גלישה באתרים בדפדפן מוצג לעיתים ממשק המותאם לטלפון ולא לשולחן עבודה. סמסונג מצידה ביצעה התאמות לאפליקציות רבות המגיעות כברירת מחדל במערכת, אבל כאמור זה עדיין לא מספיק.

בשורה התחתונה

ניכר כי סמסונג לא רואה ב-DeX Pad גימיק. גם בדור השני היא מבצעת את ההתאמות הנדרשות לממשק שולחני. DeX Pad החדש אינו מציע שינויים רבים ביחס לדור הקודם. גם אם תוספת השימוש במכשיר כעכבר וירטואלי נוחה, היא לא מספיק טובה בהשוואה לשימוש בעכבר רגיל.

למי שבכל זאת מבלה את רוב יומו מול הטלפון ומעוניין להמשיך את העבודה בבית או במשרד בצורה נוחה יותר, ללא ספק ה-DeX Pad נותן מענה קל ונוח. גם עבור משחקים ומדיה, יישומים משרדיים או חיבור לעבודה מרחוק וסתם לשימוש היומיומי בטלפון. מחירה של תחנת DeX Pad הוא 385 שקלים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.