להשתמש בטלפון גם לצרכים של מחשוב שולחני. מדובר במעין חלום עבור משתמשים רבים שרוצים לרתום את העוצמה של הטלפונים החכמים, שרק הולכת וגוברת, גם לטובת עבודה בסביבה המשרדית ו/או הביתית. ובעצם, אם חושבים על זה, ואפילו לא הרבה זמן, אם הטלפון מספיק חזק כדי לספק יכולות גלישה, טיפול בדואר וגם הרצת יישומים כמו Office של מיקרוסופט (Microsoft), למה להפסיק להשתמש בו כשמתיישבים ליד שולחן?

אבל עד היום זה לא ממש קרה, ועכשיו זה תורה של סמסונג (Samsung) לנסות את מזלה בתחום. עם ההכרזה על צמד מכשירי ה-Galaxy S8 (גלקסי אס 8) היא חשפה באופן רשמי גם את Samsung DeX, עמדת עגינה ל-Galaxy S8 שהופכת אותו למעין מחשב שולחני כמעט לכל דבר ועניין.

בניגוד למוצרים בהם נתקלנו בעבר, כדוגמת Motorola Atrix, סמסונג לא מתיימרת שהמכשירים שלה יספקו תחליף מלא למחשב. הכוונה שלה היא לספק חוויית שימוש כמו במחשב, כלומר תצוגה גדולה ועבודה עם מקלדת ועכבר, כך ש-DeX הוא אביזר שאנו נוהגים לכנות 'תחנת עגינה' שנועדה להתמקם באופן קבוע על שולחן העבודה ואליה כבר מחברים את כל הציוד מסביב.

יוצאים לעבודה

תחילה יש לחבר את DeX לציוד היקפי. מסך הוא ככל הנראה הדבר הנחוץ ביותר, והוא מתחבר בחיבור HDMI. החיבור החשמלי מבוצע באמצעות מטען עם מחבר USB C, יש להשתמש בשנאי המקורי שמגיע עם המכשיר. כן ניתן למצוא בו שני חיבורים זמינים לחיבור התקנים חיצוניים כמו מקלדת ועכבר, או התקני אחסון. אם רוצים אפשר גם להטעין מכשירים אחרים באמצעות חיבורים אלה. דבר אחד שהיה חסר לנו היא יציאת האודיו לחיבור רמקולים חיצוניים, ונאלצנו להסתפק באודיו המושמע דרך רמקול המכשיר. עם זאת אסור לשכוח כמובן שניתן לחבר לטלפון כל רמקול או דיבורית בלוטות'. למעשה הוא מגיע עם משדר בלוטות' כפול לחיבור שני אמצעי שמע בו זמנית.

לאחר החיבורים השונים, כל שנותר הוא להניח את ה-Galaxy S8 בעמדת העגינה. בפעם הראשונה שהוא מזהה את DeX, מופיעה הודעה ששואלת האם להפעיל את האפליקציה המיועדת. לאחר האישור, המסך של הטלפון כבה, והמסך החיצוני נכנס לפעולה. בכל הזמן זה, הטלפון נטען בעמדת העגינה.

קרא עוד:  פייסבוק הכריזה על מטבע וירטואלי, אבל לא כמו ביטקוין

המראה הכללי של ממשק המשתמש של DeX מזכיר מאוד את מערכת ההפעלה חלונות. יש שולחן עבודה עם קיצורים לאפליקציות, מעין כפתור 'התחל' בו מוצאים את כל האפליקציות המותקנות בטלפון, ובקצה השני של המסך מוצאים שורת משימות הכוללת גישה להפעלה וכיבוי מהיר של תכונות הקישוריות השונות וכן התראות שהתקבלו. למעשה מדובר בשיקוף של כל תפריט ההתראות וההגדרות של מערכת האנדרואיד. בחלק התחתון של המסך מוצגות כל האפליקציות הפתוחות ברקע, ממש כמו בשורת המשימות של חלונות.

שולחן העבודה מאפשר למשתמשים לעשות כל מה שניתן לבצע בטלפון: לענות לשיחות ולהתקשר, להפעיל אפליקציות, לקרוא התראות, לשחק במשחקים ועוד. הממשק מרגיש טבעי, במיוחד למי שרגיל לשימוש בחלונות וכאן אין ניסיון של סמסונג לנסות ולהיות מקורית, ואולי טוב שכך. העבודה עם הממשק קלה ופשוטה ומאמצת הרבה מאפיינים מעולם המערכת הפעלה השולחני. לדוגמה לחיצה על הכפתור הימני של העכבר מציגה תפריט מהיר רגיש ליישום, ניתן לגרור אובייקטים מחלון לחלון ויש תמיכה בקיצורי מקלדת כמו לדומה CTRL+C/V להעתק-הדבק.

למי שתהה, לא ניתן לנצל את מסך המגע של הטלפון כעכבר, אבל כן ניתן לעבור בין מצב עבודה DeX למצב Screen Mirror – שיקוף המסך של ה-S8 במקום להשתמש בממשק ה-DeX.

שולחן עבודה מלא

בדקנו את ממשק ה-DeX בכמה תרחישים שונים כמו מדיה, משחקים ועבודה על מנת לראות האם הוא יכול להתאים לכל אחד מתחומי השימוש. בתחום המדיה והמשחקים, הממשק פעל היטב ובאופן מפתיע עמד בעומס הרב שהצבנו לו: זה אומר שבמקביל לצפייה בסרטון ב-YouTube, שיחקנו במשחק Angry Birds Go כשבמקביל היו עוד מספר חלונות שונים פתוחים ברקע.

בהיבט של עבודה משרדית/עסקית, כלומר עריכת מסמכים, גלישה מסיבית באינטרנט ועוד, מצאנו כי המערכת מותאמת לכך, במידה ומצוידים באפליקציות מותאמות. Galaxy S8 מגיע באופן מובנה עם חבילת ה-Office של מיקרוסופט, כך שניתן לצפות במסמכי Word , Excel ו-Powerpoint. כדי לערוך, יש צורך במנוי Office 365, שסביר כי חברות מצוידות ברישיון שכזה.

כמובן שהרבה יותר נוח להקליד עם מקלדת פיזית במקום הווירטואלית של הטלפון, במיוחד בעת בכתיבת הודעות דואר או מענה להודעה. העבודה עם מקלדת ועכבר מאוד שיפרה את יעילות העבודה שלנו, ומכיוון שההתראות צפות בשולחן העבודה, נחסך מאיתנו הצורך להציץ בכל רגע אל עבר מסך הטלפון. בכלל בשימוש השוטף טעינו לרגע לחשוב כי אנחנו בכלל משתמשים במחשב ולא בטלפון סלולרי.

קרא עוד:  הושק: Meizu Note 9 עם מצלמת 48 מגה-פיקסל ב-999 שקלים

אפשרות נוספת המיועדת בעיקר למשתמש העסקי אבל לא רק, היא להשתמש בפתרונות של התחברות מרחוק לשולחן העבודה – VDI (ר"ת Virtual Desktop) של סיטריקס (Citrix), וימוור (Vmware) או Remote Desktop של מיקרוסופט. כך לדוגמה, במקום לפתוח את המחשב בערב ולהתחבר לעבודה, ניתן פשוט להשתמש ב-Dex ולהתחבר דרכו באמצעות אפליקציה של אחת מהחברות הללו.

הופתענו מאוד מזריזות הממשק. כל כמה שניסינו, המערכת הגיבה היטב ובמהירות מפתיעה. לא האמנו כמה כח יש ב-S8 שמצליח לסחוב כמות יישומים הפועלים במקביל, כאילו מדובר במחשב רב עוצמה. מאוד קוסם לנו לחשוב על מחשב קטן שכזה בכיס, שבכל פעם שרוצים רק מחברים למסך וממשיכים את העבודה.

אחת הבעיות, אולי העיקריות שבהן, היא שלא כל האפליקציות תואמות לממשק, כך שלא ניתן להפעיל יישומים שונים או אפילו להציג אותם. סמסונג מציעה בחנות שלה להורדה יישומים מותאמים מתוך מגוון מצומצם יחסית, אם כי להגנתה הבעיה היא לרוב באפליקציות עצמן שלא עברו התאמה לכל גודל שהוא. יש יישומים שכלל לא עבדו בגין חוסר תאימות, או יישומים שמוצגים באופן המותאם למובייל ולא מצב שולחני. דבר זה בולט בעיקר בדפדפן הכרום שהציג בחלק מהאתרים ממשק לניידים.

אז למי שציפה למחשב – זה עדיין לא שם. יש עוד לא מעט עבודת ממשק שנדרשת לעשות כמו גם תמיכת היישומים בעבודה שולחנית. וכן כדאי להצטייד במסך בעל שני חיבורים או במסך נוסף למי שמתכוון לעבוד על הטלפון לצד המחשב במקביל.. אבל כן זהו פתרון נוח לקריאת מיילים, שימוש עסקי ושליטה מרחוק, צפייה בסרטונים ותמונות, ובטח במשחקים ובמולטימדיה.

בהשוואה לכל הפתרונות שראינו עד כה כמו Motorola Atrix או Windows Continuum, נראה כי סמסונג עשתה זאת הכי טוב עד היום. מחירה 299 שקל ברכישת Galaxy S8.