גוגל דרייב (Google Drive), שירות אחסון הקבצים בענן מבית גוגל (Google), הפך במרוצת החודשים האחרונים לכמעט ברירת מחדל לצורך הפצת קבצים בלתי חוקית. כך לפחות עולה מניתוח כמות הבקשות המתקבלות בגוגל להסרת קבצים מטעם בעלי הזכויות: רק במהלך החודש האחרון, נשלחו כ-5,000 בקשות שכאלו לגוגל. שירותים מתחרים, כדוגמת Dropbox, OneDrive ו-Mega, התמודדו במהלך אותה תקופה עם כמה מאות בקשות לכל היותר.

גוגל אומנם סורקת את הקבצים העולים לגוגל דרייב ומוחקת כאלו החשודים בהפרת זכויות יוצרים, אך הפיראטים מצאו דרכים מקוריות לעקוף את מערכת הפיקוח האוטומטית. דרך אחת היא לא לשתף את הקבצים עצמם דרך דרייב אלא קישורים אליהם, או אף קישור לקבצי וידאו פרטיים ביוטיוב. עבור כל קובץ, מכינים הפיראטים כ-12 קישורים שונים, ולעתים רחוקות מצליחה גוגל להסיר את כולם בטרם מתקבלת תלונה רשמית מטעם בעל הזכויות.

google drive files gadgets360 Google

מה יכול להסביר את הפופולריות הפתאומית של גוגל דרייב בקרב הפיראטים? נראה כי מדובר בתופעה שהחלה מאז שהרשויות בארה״ב רשמו מספר ניצחונות כנגד אתרי טורנטים גדולים, כדוגמת KickassTorrents ו-Torrentz.eu שנסגרו מוקדם יותר השנה. גוגל דרייב נראה למפיצי הקבצים כאלטרנטיבה מוצלחת, גם מפני שגוגל מציעה לכל משתמש שטח אחסון נדיב למדי – 15 ג׳יגה-בייט – בחינם, וגם מאחר וכאמור, המערכות האוטומטיות באתר אינן אפקטיביות בסימון קבצים לא חוקיים, לפחות בינתיים.