שוק הטלוויזיה בישראל שינה פניו בשנה האחרונה עם חדירה מסיבית של שירותי טלוויזיה המבוססים על שידורי אינטרנט. לצד סלקום TV אפשר כיום להתחבר אל <smart, אל Next TV והיד עוד נטויה. אחד הדברים המשותפים לכל השירותים הללו, מעבר לעובדה שהם מגיעים דרך האינטרנט, הוא מחיר יחסית נוח וכמובן התבססות כבדה מאוד על כך שיותר ויותר אנשים מעוניינים בצפייה לפי דרישה, בשעות שנוח להם ובמקומות שהם רוצים לצפות בתוכן.

אחת האחרונות להצטרף לשורות החברות שמציעות שירות כזה היא פרטנר שמציעה את 'פרטנר TV' כשמחיר החבילה הבסיסית עומד על 69 שקלים בלבד.

אז התחברנו, חיברנו את המכשיר לטלוויזיה שלנו, ובקנו איך זה עובד, מה מקבלים ומה יש לנו לומר לכם בשורה התחתונה על שירות הטלוויזיה שמציעה פרטנר.

אז, יוצאים לדרך – ברוכים הבאים לפרטנר TV

פרטנר שולחת לבית הצרכן טכנאי לצורך ההתקנה הראשונית, אבל גם בלעדיו ההתחברות לשירות והפעלתו קלים ופשוטים. כל שנדרש הוא לחבר את הממיר לחשמל, לחבר את כבל ה-HDMI לטלוויזיה ולהתחיל. בשימוש הראשוני נדרש להתחבר עם שם משתמש וססמה, ואלו סופקו בידי פרטנר, לאחר שמספקים למכשיר את הגדרות החיבור לאינטרנט, באופן אלחוטי או קווי. הערכה כוללת את הממיר, שלט, כבל רשת, כבל HDMI וספק כח, כך שלא צריך לרכוש משהו נוסף.

כדי להזרים את הווידאו בצורה חלקה נדרשת רשת התומכת במהירות של 10 מגה-ביט לפחות. אנחנו השתמשנו בתשתית של 40 מגה-ביט ולא הבחנו בהפרעה מיוחדת, גם כאשר הפעלנו במקביל שלושה ממירים בחיבור לרשת קווית.

הממיר של פרטנר TV מבוסס על מכשיר של חברת טכניקולור (Technicolor) ומערכת ההפעלה שלו היא Android TV. המכשיר מגיע עם מעבד מרובע ליבות במהירות של 1.5 ג'יגה-הרץ המשולב עם 2 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה ו-16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון. הוטא מכיל מספר יציאות סטנדרטיות כמו HDMI 2.0 לתמיכה בשידור באיכות 4K, חיבור USB 2.0, שקע אופטי, חיבור רשת RJ-45, חריץ לכרטיס זיכרון microSD וכן תמיכה בקישוריות בלוטות' ו-WiFi.

הממיר קטן מידות וזה יתרון למי שכבר יש לו בסלון מספר מכשירים ולא נותר לו הרבה מקום פנוי. תוספת חביבה היא תצוגת השעון בקדמת המכשיר שמשמשת במקביל כאשר הממיר פעיל. מי שהתרגל עם השנים לשעון הממוקם בקדמת הממיר של yes או HOT ימצא בזה שימוש.

שלט עמוס כפתורים

שלטים של מזרימי מדיה מבוססי אנדרואיד לרוב בסיסיים מאוד: חצים, אישור, כפתור חזרה, כפתור בית וכפתורי שליטה בעוצמת הקול וזהו. קל מאוד לתפעל אותם מבלי לטעות. במקרה של פרטנר TV המצב שונה. תחילה נראה היה כי השלט עמוס מידי בכפתורים, אך כשמתחילים ללמוד להשתמש בפונקציות השונות מוצאים כי הכפתורים הרבים שימושיים, במיוחד כשמעוניינים להגיע בזריזות לתכנים השונים. כך, לדוגמה, יש מקש גישה מהירה לנטפליקס (Netflix) שפותח את האפליקציה באופן מידי. בדומה לכך יש גם כפתור VOD וכפתור להגדרת הקלטות.

כפתור הבית הוא אולי השימושי והחשוב מבין כל הכפתורים שציינו. לחיצה עליו מובילה לממשק הערוצים של הממיר ולערוץ האחרון שנצפה. הוא יכול לשמש כמעין 'כפתור חילוץ' אם נתקעים בין מסכי הממשק או אם רוצים לחזור מהר למסך הראשי בעת שמשתמשים באחת האפליקציות. אם רוצים להשתמש בערוצי האפיקים – 55 לערוץ הספורט, 22 לערוץ 2 וכיוצא בכך – ניתן להשתמש במקשי הספרות 0-9 שגם כלולים בשלט.

מה שהיה חסר לנו בשלט הם מקשי מקלדת מלאה, בדומה לשלט של סלקום TV, או אפילו מיקרופון המאפשר חיפוש קולי. הקלדה תוך שימוש במקלדת הווירטואלית של מערכת האנדרואיד אינה הפתרון הכי נוח שיש . הפתרון שמצאנו לכך הוא שימוש בטלפון באמצעות התקנת אפליקציית Android TV.

ממשק המשתמש

מלבד המקשים הייעודיים בשלט, הממשק של פרטנר TV מציע אפשרויות שונות לגשת לתוכן דרך כפתור הבית: לחיצה בודדת עליו, בעת צפייה בערוץ מסוים, פותחת תפריט המורכב מארבעה חצים שלחיצה עליהם מאפשרת גישה לערוצים, חיפוש, אפליקציות ותפריט.

בחירה בערוצים פותחת רשימה אנכית של כל הערוצים הקיימים. בחירת ערוץ מבוצעת באמצעות מקשי החצים 'למעלה' ו-'למטה'. ניתן גם לסנן את רשימת הערוצים לפי קטגוריות כמו ילדים, ספורט, ישראלי, מועדפים, בידור ובינלאומי. בהיבט הזה לא אהבנו שהמעבר בין ערוץ לערוץ נעשה בשני שלבים: בראשון בוחרים ערוץ ואז לוחצים על אישור לבחירתו בפועל ואז שוב צריך ללחוץ על 'צפייה'. מדוע להקשות?

ממשק החיפוש של פרטנר TV שואב את השראתו מהחיפוש של גוגל. תוצאות מופיעות על המסך כבר תוך כדי ההקלדה. החיפוש מתבצע בתכנים משודרים, עתידיים, בשירות ה-Catch-up, עליו נרחיב עוד מעט, ובשירות ה-VOD. ניתן להגיע לחיפוש גם דרך אחת אפשרויות התפריט. מדובר בממשק מצוין בסך הכל ולדעתנו הוא מספק יתרון קטן לטובתה של פרטנר אל מול המתחרים. תכונה זו מאפשרת להגיע לתוכן במהירות ובקלות. רק חבל שלא ניתן לעשות זאת בצורה נוחה יותר, כאמור עם מקלדת על השלט או באמצעות הקול – ולא לשכוח: בבסיס Android TV תומכת בחיפוש קולי.

היתרון בשימוש במערכת ה-Android TV הוא באפליקציות הניתנות להתקנה דרך Google Play, ממש כמו בטלפון מבוסס אנדרואיד, וכולל משחקים. לאחר הגדרת חשבון הגוגל האישי ניתן לצפות בהצעות השונות, לסנן את התצוגה לפי אפליקציות, משחקים, מומלצים או מועדפים.

עם זאת הרשימה אינה כוללת את כל האפליקציות והמשחקים שמוצעים למכשירי טלפון וטאבלטים. כמו בכל ממשק מבוסס Android TV, ניתן למצוא ברשימה אפליקציות ומשחקים המותאמים למסכי טלוויזיות בלבד. את המשחקים השונים ניתן לשחק עם השלט הבסיסי או באמצעות התקן ייעודי, תלוי במשחק. מאפיין זה ניתן לראות בחנות עצמה.

באופן כללי, הממשק עצמו בנוי בהיררכיה מאוד נוחה לתפעול. התוכן מוצג בצורת 'אריחים' והוא המשלב גלילה אנכית ודפדוף צידי. עם זאת, כאשר כל האריחים צמודים אחד לשני קשה להבדיל מתי הצעות לקטגוריה אחת נגמרות והצעות לקטגוריה נוספת מתחילות. אפשר לומר שהתפריט מעט עמוס.

הכי חשוב: התוכן

את הממשק של פרטנר TV אפשר לאהוב יותר או פחות, אך מה שחשוב בעת בחירת שירות טלוויזיה הוא התוכן. לדברי פרטנר המטרה העיקרית היא להוות מתחרה ראוי בשוק. מכיוון שכך היא מציעה תוכן הכולל ערוצי טלוויזיה שונים, שירות VOD המכיל סדרות וסרטים, תוכן מותאם מיוטיוב וגם, כאמור, את נטפליקס.

ערוצי הטלוויזיה הכלולים בשירות הם עידן פלוס – קרי הערוצים 2, 10, כאן, כאן בערבית, ערוץ 20, חינוכית 23, ערוץ 24 וערוץ הכנסת; חבילת ערוץ הכלולה במנוי ללא תוספת תשלום – הערוצים 5sport, 5plus, 5live ,5gold  ו-5sport HD; חבילת הילדים – עם ערוץ הילדים, לוגי, ג'וניור, GINX (ערוץ גיימרים), ערוץ הכוכבים, בייבי (בעברית, אנגלית ורוסית) ו-Zoom; חבילת חדשות ואקטואליה – עם ערוצים מוכרים כמו CNN, Fox News, Fox Business, France24 (צרפתית, אנגלית, ערבית) ו-TV5; חבילת בידור, טבע, לייף סטייל – בה מציעה פרטנר את VICELAND, נשיונל ג'אוגרפיק+ Wild, AMC, Food Network, יאמיז, Travel Channel, ויוה, ויוה פלוס, ערוץ האופנה FTV, בית+.

כל הערוצים בעלי כתוביות בעברית מלבד ערוצי VICELAND, TV5, CNN, France 24, FTV, Fox News ו Fox Business. בנוסף יש לציין שערוצי הספורט 5live ,5gold  ו-5sport HD ניתנים בחינם בחצי השנה הראשונה בלבד. לאחר מכן יש צורך בתוספת של 49 שקלים לחודש. ערוצי צ'ארלטון (ספורט 1) בולטים בחסרונם.

פרטנר TV משלב גם שירות בשם Catch Up, המאפשר לצפות בתוכן ששודר בכל אחד מערוצי הטלוויזיה עד שבועיים אחורה. הניגשים לאפיק המתאים או לאפשרות Catch Up בתפריט, מנווטים אחורה בלוח השידורים, בוחרים את התוכנית הרצויה ופשוט צופים בה. שימושי ונוח מאוד.

פרטנר TV מאפשרת בנוסף גם להקליט עד כ-500 שעות לכל המכשירים יחדיו באותו מנוי, וזאת בהשוואה ל-50 שעות בלבד בשירות של סלקום. בהקלטות ניתן לצפות מכלל המכשירים המחוברים לחשבון, כולל טלפונים וטאבלטים.

תוכן לפי דרישה

מלבד כל אלה, יש כמובן ספריית תוכן לפי דרישה (VOD) בה ניתן למצוא סרטים וסדרות, תוכניות ישראליות ועוד. חלק מהתכנים וותיקים וישנים, כולל כאלה שהפכו לקאלט ישראלי, וחלקם חדשים וכוללים הפקות מקור של שידורי קשת, רשת וערוץ 10. עם זאת אפשר לומר שמבחינת סדרות ישראליות פרטנר TV מציע תוכן כמעט זהה לזה הניתן לקבל בשירות הטלוויזיה של סלקום.

התוכן מחולק לקטגוריות שונות כך שמאוד קל למצוא את קטגורית התוכן בו רוצים לצפות  – דרמה, קומדיה, בידור וריאלטי, מתח ופעולה, תחקיר ודוקו. ניתן למצוא גם תכנים לילדים מכל הגילאים הכוללים סרטים וסדרות ותוכניות שונות. עם זאת, בתחום הסרטים ה-VOD לוקה בחסר, ומגוון הסרטים החדשים יחסית קטן מאוד.

נכון להיום בתחום ה-VOD לפרטנר TV יש עוד לאן להתקדם. בסלקום TV ההיצע הרבה יותר מגוון וגדול, וגם עדכני מעט יותר.

נטפליקס בהנחה

בעת ההכרזה על פרטנר TV, התגאתה החברה כי היא פועלת בשיתוף פעולה עם ספקית ויוצרת התוכן האמריקאית נטפליקס. בתחילה הודיעה פרטנר כי תספק את השירות בעלות בגובה מחצית הסכום המקובל. בספטמבר בוצע שינוי בחבילה. הלקוחות מקבלים מעכשיו את נטפליקס באיכות HD בחינם למשך חצי שנה בלבד. לאחר מכן העלות תהיה בהתאם למחיריפ הרגילים של נטפליקס, גם עבור מי שיבחר להמשיך ולרכוש את השירות דרך פרטנר. במקרה כזה התשלום יתבצע דרכה.

שירות נטפליקס מוסיף ספריית VOD גדולה מאוד של סרטים וסדרות. למרות שמדובר בתוכן נוסף בתשלום, השירות מחפה, לפחות בנקודת הזמן הזו, על ההיצע הדל יחסית של הסרטים בספריית ה-VOD של פרטנר TV. הצפייה נעשית דרך אפליקציית נטפליקס המותקנת בממיר האנדרואיד של פרטנר שאליה כאמור ניתן להגיע דרך כפתור ייעודי בשלט או דרך התפריט.

מלבד כל אלו, פרטנר TV מציע סרטים בתשלום נוסף. מדובר בסרטים חדשים יותר מרביתם מהשנה האחרונה שניתנים להשכרה ל-48 שעות במחיר של 13.90 שקל לסרט באיכות סטנדרטית (SD) ו-17.90 שקל לסרט באיכות 720p. אז אם כבר סרטים נוספים בתשלום, מדוע הם לא משודרים באיכות Full HD לכל הפחות?

לצפות מהנייד

בשירות פרטנר TV ניתן להשתמש גם באמצעות טלפון או טאבלט. אנחנו בדקנו את האפליקציה באנדרואיד בטלפון Galaxy S7 ומצאנו ממשק משתמש נוח מאוד לפעולה, כשהניווט בין אפשרויות התוכן קל מאוד. האפליקציה מציעה את כל השירותים שזמינים בממיר וזה כולל את כל הערוצים, כל תכני ה-VOD, שירות Catch Up וההקלטות.

פרטנר עשתה עבודה טובה מאוד בשכפול הממשק כך שהמשתמש יידע בדיוק איך להגיע למה שהוא צריך, ובמהירות. המאפיין השימושי ביותר הוא האפשרות לבדוק אילו תכנים יש בערוצים אחרים מבלי לצאת מהתוכנית בה צופים. בניגוד לממיר, לא ניתן לגשת לתכני נטפליקס דרך ממשק האפליקציה ויש להתקין את אפליקציית נטפליקס בנפרד.

מלבד מכשירי אנדרואיד לפרטנר TV יש אפליקציה גם עבור מכשירי iOSץ יש גם גרסה מיוחדת לטאבלטים עם אנדרואיד שכרגע זמינה רק בדגמים ספורים. בפרטנר מסרו כי הם מתכננים אפליקציות עבור מכשירי Apple TV ו-Android TV אך לא נקבו בתאריך יעד.

השורה התחתונה – המחיר

פרטנר מתמחרת את שירות הטלוויזיה הבסיסי שלה נמוך בהרבה מהמתחרים, והמתחרה העיקרית סלקום, גם אם לא שוכחים כי כל תוספת של ממיר לחבילה עלותו 29 שקלים.

בסופו של דבר, פרטנר TV הוא שירות טלוויזיה הנותן מענה למי שמחפש חלופה זולה לשירות של Yes ו-HOT. הממשק נוח והשלט מאפשר מעבר מהיר בין ערוצי התוכן השונים. למרות ההיצע הדל ב-VOD, התוספת של נטפליקס למשך חצי שנה מעשירה את התוכן, אבל זה כאמור שירות נפרד שלא נדרש לכולם, וגם כך זמין בפלטפורמות אחרות.