באירוע של יורוקום-פנסוניק, שהתקיים לאחרונה הציגה החברה את קו המוצרים החדש שלה. בין שלל המוצרים הוצג מכשיר האנדרואיד הראשון של פנסוניק לשווקים המערביים, ה-Eluga. יורוקום-פנסוניק לא משווקת בארץ מכשירים סלולריים כלשהם, וההצגה של המכשיר לא היוותה הצהרת כוונות כלשהי. היא הייתה פשוטו כמשמעו – הצגה של מכשיר.

כשפנסוניק הכריזו על המכשיר בתערוכת MWC  האחרונה, הופתעתי, לא מהחומרה, אלא מהשם המוזר של המכשיר. אבל עם הזמן מצאתי את עצמי קורא יותר ויותר ידיעות שמדווחות על המכשיר הזה. מלבד המסך, שלפחות לפי הידיעות לא היה מספיק גדול או חד לטעמי, התחלתי להתעניין יותר ויותר במאפייניו האחרים. העמידות למים. המעבד כפול ליבה בתדר שעון של 1 ג'יגה הרץ. המצלמה. העיצוב. אני עדיין משתמש במכשיר האנדרואיד הראשון שלי, ה-Samsung Galaxy Mini, והבנתי, שהמכשיר הרציני הראשון שאני רוצה, זה משהו שדומה לאותו מכשיר עם שם מוזר של פנסוניק. ואז הם הכריזו על גרסת ה-Power. מסך 5 אינצ', רזולוציית HD, ICS, סוללה יותר חזקה… ומההכרזה ההיא אני בודק בערך פעם בשבוע אם הוא כבר הושק בחו"ל, וכמה הוא עולה, ואולי מישהו הביא אותו לארץ… מכיוון שכך, שמחתי מאוד להיתקל בו באתו אירוע מדובר ולקחתי את את מכשיר ה-Panasonic Eluga להצצה ראשונה מקרוב.

האירוע התרחש באולם אירועים, כשלכל מוצר שעתיד להיות משווק יש את המקום שלו, שלט והסבר. ה-Eluga, בתור טיזר, הועבר מיד נציגי יורוקום-פנסוניק לכתבי הטכנולוגיה, לנציג יורוקום-פנסוניק וחוזר חלילה. ככה לפני מסיבת העיתונאים המכשיר הועבר מיד ליד וזכה למבטי פליאה רבים, וככה גם אחרי מסיבת העיתונאים. עוד לפני שזכיתי לאחוז במכשיר, זכיתי לשטוף אותו במבטים. בין אם כשהוא היה בידיהם של נציגי החברה, או בין כשהוא היה בידי נציגי האתרים השונים. הרושם הראשוני שלי – הוא קטן מכפי שדמיינתי. מדובר במכשיר דקיק, עם מעט מאוד שטח מסגרת מסביב למסך. למראית עין המכשיר מרגיש קטן יותר ממכשיר ה-Samsung Galaxy S II, למרות שגודל המסך זהה.

קרא עוד:  הסוף למגרעת? אופו ושאומי הציגו טלפונים עם מצלמה בתוך המסך

קל ודקיק
קודם כל, בדיוק כפי שהתרשמתי מהמראה, הטלפון קטן, וקל בצורה מטרידה. 13 גרם פחות מהגלקסי אס 2 ליתר דיוק, ועוביו הוא 7.8 מ"מ בחלקו העבה ביותר, שזה 0.7 מ"מ פחות מה-GSII, אך עם גב קמור, המכשיר מרגיש כאילו כל השטח הפנימי שלו מנוצל – הוא מרגיש מוצק ביד ומאוד נוח לאחיזה. כאמור, מה שמייחד את המכשיר הוא לא העיצוב, אלא המאפיין הייחודי עד מאוד – עמידה בתקן IP57, שאומר שהוא עמיד בפני אבק, ועמיד במים, טבילה עד לעומק של מטר לכ-30 דקות. לא מדובר במכשיר הראשון שעושה את זה, וגם לא בשני. יש מכשיר עמיד בערך לכל חברה שמייצרת מכשירי אנדרואיד – אבל הוא המכשיר הראשון שעושה את זה בצורה אלגנטית, עם חומרה חזקה, מסך גדול ועיצוב חלקלק, ולא מוזר ואף סולד כמו של המכשירים האחרים בקטגוריה.

העמידות אל מול העיצוב באות עם מחיר. המכשיר לא ניתן לפתיחה. אין לו מכסה סוללה. המכשיר אמנם לא מיוצר מגוש מתכת אחד כמו כל מיני מכשירי-על, אבל הפאנל הקדמי והאחורי הם מקשה אחת, אם לא נשתמש בכלי עבודה כדי לפתוח אותו. ככה אנחנו חוסכים את הברגים והחיפויים שקיימים במכשירים אחרים כמו המוטורולה  דיפיי. הפתח החשוף היחיד הוא חיבור ה-3.5 לאוזניות, כשיש שני תאים עם כיסויים – תא אחד הוא לחיבור למחשב, עם מיקרו USB, התא השני הוא לכרטיס הסים. היכן המקום לכרטיס הזיכרון? לא קיים. המכשיר מגיע עם 8 ג'יגה בייט של זיכרון מובנה, לא מספק אם תשאלו אותי. המכשיר כמובן לא נחשב כמכשיר הדגל של החברה לשווקים המערביים, את התפקיד הזה לוקח דגם ה-Power.

קרא עוד:  הושק: Meizu Note 9 עם מצלמת 48 מגה-פיקסל ב-999 שקלים

עוד נדרש לשיפורים
אז חוץ מחומרה טובה לקטגוריה, מה עוד יש במכשיר? מצלמה נטולת פלאש של 8 מגה פיקסל. לא הטובה שיצא לנו לבחון. הממשק צילום לא הכי נוח, ועם העיצוב העגלגל והמחסור בכפתור צילום ייעודי, מצאתי שדי קשה להחזיק את המכשיר יציב ולקחת תמונה. למכשיר יש גם יכולות NFC. עליהן אין לי מה לומר, מכיוון שלא היה בסביבה מכשיר נוסף כדי לבחון זאת. הדבר האחרון שצריך להתייחס אליו, זה הביצועים.

הביצועים מאכזבים. באירוע עצמו טענתי בפני קולגה שמעדיף טלפונים תוצרת סוני (אריקסון) שזה בגלל הרום, שהגרסא של פנסוניק לא משהו. והיא באמת לא משהו. גרסת האנדרואיד היא 2.3.5, שעליה לאונצ'ר מיוחד של פנסוניק, שנראה כמו האחד של סמסונג או האחד של LG, כשבעיני שניהם נחותים ללאונצ'ר כמו ה-GO Launcher. אבל ישר מהקופסא, המכשיר מרגיש איטי. דפי הבית לא מחליקים בזריזות מצד לצד, והפעולות השונות על גבי המכשיר לא מרגישות כאילו הן מבוצעות על ידי מעבד כפול ליבה במהירות של 1 ג'יגה הרץ. פנסוניק עתידים לשדרג את המכשיר ל-ICS, ואולי יחד עם השדרוג הלאונצ'ר ישתפר ועמו גם הביצועים, אך עד אז, אם המכשיר ישווק בארץ, כנראה נמצא לאונצ'ר חלופי.

הדבר האחרון שבדקתי, הוא איך המכשיר מרגיש בכיס. אך איזה כיס? הכיס של העודף כמובן. אמנם הוא בלט, אך הוא החליק בקלות וישב בנחת. המכשיר קטן, קל, וחזק. ההתרשמות הראשונית – הוא לא תחליף ל-GSII. אבל הוא בהחלט יורש ראוי לדיפיי כסמארטפון לתנאים קשים. התרשמתי מאוד לטובה מהעיצוב, מהחומרה והפיצ'רים. קצת פחות מהביצועים. והשם? כנראה ימשיך להישמע מוזר.