לאורך השנים, נוקיה תמיד הייתה ידועה במצלמות האיכותיות שלה, אולם מאז שנכנסה לשוק מכשירי ה-Windows Phone היא לא הציגה חידוש משמעותי בתחום. למעשה, המכשיר המעניין ביותר היה זה ה-Nokia 808 Pureview עם מצלמת 41 מגה פיקסל, אך עצם העובדה שהוא פעל על מערכת הסימביאן היה עקב אכילס העיקרי שלו, והשוק נאלץ להמתין כמעט שנתיים עד אשר נוקיה הביאה את הטכנולוגיה גם למכשירי ה-Lumia 1020 (לומיה 1020), האם היה שווה להמתין?

נראה כי מאז כניסת החברה לשותפות עם מיקרוסופט, היא לא שינתה הרבה בעיצוב המכשירים שלה. למעשה, ה-1020 אינו שונה כלל משאר מכשירי החברה, או לפחות הרוב הדומיננטי שלהם.  עדייו מדובר בעיצוב נאה ויוקרתי, עם המסך המתעגל בצדדים, ואיכות חומרים גבוהה. אם חיפשנו הבדל, אותו נמצא דווקא בגבו של המכשיר, שכן באופן לא מפתיע ,העדשה חולשת על כמחצית מגודלו ובולטת למדי. למעשה, העדשה אחראית גם לעוביו הלא קטן (10.4 מ"מ), משקלו הכבד (158 ג') והעובדה כי המשקל אינו מאוזן ונוטה לכיוון החלק העליון.

אבל לא רק העיצוב לא השתנה, אלא גם מיקום הכפתורים נותר בעינו, וכולם מרוכזים בדופן הימנית (שליטה בעוצמת השמע, כיבוי והדלקה וכפתור הצילום), כאשר בחלק העליו נמצא את יציאת האוזניות 3.5 מ"מ ומגירת ה-SIM ובחלק התחתון כניסת ה-microUSB להטענה או חיבור למחשב.

בצד החומרה, ה-Lumia 1020 מביא את כל היכולות שמכשירים מבוססי המערכת של מיקרוסופט מסוגלים לספק כיום. כך נמצא את מסך המגע בגודל 4.5 אינץ' ברזולוציה 768×1280 מסוג AMOLED בטכנולוגיית PureMotion HD+ ClearBlack של נוקיה עם Corning Gorilla Glass 3, ואכן מדובר במסך איכותי מאוד ונראה מצוין גם באור יום ומסוגל לספק צפיפות פיקסלים נאה של 332 פיקסל לאינץ' (ppi). מתחת למכסה המנוע פועל שבב כפול ליבה 1.5GHz מדגם Snapdragon S4 Plus, אשר לרוב מכשירי האנדרואיד הוא נחשב “שבב של שנה שעברה”, אבל כאן הוא עובד מצוין, ללא תקיעות גם במשחקים כבדים ווידאו fHD שהפעלנו עליו. אולי זה גם בזכות השבב הגרפי Adreno 225 הנחשב עדיין יחסית לאחד החזקים וכן זיכרון עבודה (RAM) של 2GB. כהרגלם של מכשירי לומיה, אין כאן אפשרות לשדרג את הזיכרון, ונאלץ להספק באחסון פנימי של 32GB, אך לאלה מצטרפים עוד כמה ג'יגה בכונן האחסון OneDrive (או SkyDrive לשעבר).

Nokia-Lumia-1020-camera-2

חיישן גדול ממה שהכרנו
ה-Lumia 1020 מאובזר בעדשת PureView ZEISS המוכרת מה Nokia 808, מייצב תמונה ובחיישן בגודל 1/1.5 אינץ, גדול בהרבה מרוב החיישנים הנמצאים במכשירים השונים ואף גדול יותר מכמה מצלמות קומפקטיות הנמצאות היום בשוק. רזולוציית החיישן היא זו שנמצאת בראש המפרט של המכשיר ועומדת כאמור על 41 מגה פיקסל. המצלמה יוצרת לפי ההגדרה, תמונות בגודל 38 או 34 מגה פיקסל ( תלוי בפורמט התמונה שבוחרים) ובנוסף להם תמונה בעלת רזולוציה של 5 מגה פיקסל, כזאת שיהיה יותר קל לשתף ברשת החברתית או לשלוח במייל. אם שאלתם את עצמכם לאן נעלמו עוד 3 מגה פיקסל, אז נוקיה אומרים שהפיקסלים הנותרים מושלמים בעזרת עיבוד שבסופו של דבר מעניקים לכם תמונה סופית של 41 מגה פיקסל. מספר הפיקסלים הגדול מאפשר לנו לחתוך את התמונה בצורה שנרצה ונגיע בסופו של דבר לתמונה של 20 מגה פיקסל. עצם פעולה זו מדמה מעיין זום דגיטלי , כזה שרגילים לעשות בכל מצלמה, הרי שכאן יש כ"כ הרבה פיקסלים שגם אם נחתוך חלק מהתמונה תשאר לנו תמונה איכותית. אך כאן, כמו בכל מצלמה, אם נרצה לעשות זאת עלינו לצלם בצורה יציבה כדי שהתמונה הסופית לאחר החיתוך תהיה חדה ולא מטושטשת.

קרא עוד:  רשמי: LG הכריזה על ה-G8X ThinQ עם שלושה מסכים

עוד לפני שתחילים לצלם הוסיפה נוקיה, ומה שחברות רבות כשלו בו, הוא לחצן ייעודי לצילום, שבעזרתו גם מדליקים את המצלמה (בלחיצה ארוכה). המעבר למצב צילום נעשה מהר יחסית כאשר אנחנו כבר משתמשים במכשיר ולאט יחסית כאשר המכשיר נעול. תפעול המצלמה נעשה כולו דרך המסך. כחלק ממשק המצלמה ניתן למצוא בחלקו העליון של המסך לחצנים המאפשרים לנו בצורה מהירה, וכל אחד בנפרד, לתקן חשיפה, שינוי מצב ה-WB, מהירות החשיפה, הרגישות (ISO), מצב הפלאש ואף פוקוס ידני. ממשק זה נוח מאוד לתפעול שכן כל אופציה מוצגת כ"גלגלת" על המסך וכל שינוי בהגדרה נראה ישירות על המסך. ניתן גם לפתוח את כל הגלגלות יחד (במשיכתו שמאלה של אייקון המצלמה הנמצא על המסך) וכך ניתן ל"שחק" עם כל הגדרות הצילום במקביל. תפריט זה מדמה את מצב הצילום הידני, כאשר ניתן לשנת בנפרד כל רכיב בצורה ידנית ידני או להשאירו במצב אוטומטי. לדוגמא: אם מעוניינים לשנות רק את מהירות החשיפה, נבחר בגלגלת את ההגדרה והמכשיר יסדר אוטומטי את שאר ההגדרות כדי שהחשיפה של התמונה תצא בצורה הטובה ביותר. יציאה ממצב הצילום תחזיר את ההגדרות למצב אוטומטי.

Nokia-Lumia-1020-photo

האיכותית ביותר בסלולר, עדיין לא DSLR
איכות התמונה המתקבלת מהמצלמה היא איכותית מאוד ומהטובות שנתקלנו מבין המצלמות הסלולריות. אפילו מאלו שהוסיפו עדשות גדולות כדי לאפשר זום אופטי טוב או מפתח צמצם גדול מהרגיל. החשיפה טובה וגם האיזון ללבן (WB) האוטומטי עושה את עבודתו ברוב הפעמים. בצילומים בתנאי תאורת יום, צבעי התמונות טובים, אך בהשוואה למציאות קצת רווים מידי. גם בצילומים בתוך הבית המצלמה עושה עבודה טובה, התמונות יוצאות מאוזנות מבחינת חשיפה וצבע. הדבר שהרשים אתנו מאוד הוא יכולת הצילום בלילה, בתנאי תאורה חלשים, יכולת שלא פגשנו באף מצלמה סלולרית אחרת; חשיפה וצבעים טובים (במצב אוטו' החשיפה מעט "אובר" והצבעים רווים מידי, אך משחק קטן בפיצוי החשיפה ייתן לכם את התוצאה שאתם אוהבים). היכולת הזו מעט נפגמת כאשר המצלמה מתקשה בפוקוס האוטומטי בתנאי תאורה חלשים. יאמר ל"זכות" המכשיר, כי בעיה זו קיימת בכל המכשירים.

המעבר לצילום וידאו (FHD 30 fps ) נעשה בצורה קלה; לחיצה על האייקון הוידאו הנמצא מתחת לאייקון המצלמה. במצב צילום זה ניתן לשנות ידנית את ה-WB ואת הפוקוס באותה הצורה שנעשית בצילום הרגיל. בנוסך לכך ניתן גם להדליק תאורת לד קבועה (הממוקמת ליד הפלאש). איכות צילום הוידאו טובה כמעט כמו כל המכשירים החדשים הנמצאים כיום בשוק. דגימת וידאו.

קרא עוד:  סדרת ה-iPhone 11 החדשה תגיע לישראל מהר מאי פעם

המכשיר מגיע עם מספר אפליקציות צילום; צילום פנורמי, Nokia Smart Cam: המצלמה מצלמת רצף של מספר תמונות שלאחר מכן ניתן לבחור: התמונה הטובה ביותר, צילום תנועה, מיקוד בתנועה, החלפת פרצופים והסרת אובייקטים נעים. במקום לבחור באיזה מצב צילום אנחנו רוצים לצלם, המצלמה מצלמת תמונות ברצף בכל אחד מהמצבים ומאפשרת לנו לבחור לאחר מכן את המצב אותו אנו רוצים לערוך. מצב צילום נוסף הוא ה Cinemagraph המאפשר ליצור תמונה מונפשת. ניתן גם להוריד מספר רב של אפליקציות נוספות דרך החנות. אופציה מעניינת שניתן להוסיף למכשיר הוא גריפ. המאפשר אחיזה נוחה יותר כאשר מצלמים, הברגה לחיבור חצובה וסוללה נוספת.

על ממשק המערכת לא נרחיב יותר מידי, ועליו כתבנו בהרחבה בסקירה שלנו של מכשיר ה-Windows Phone מבית HTC. למי שלא ממש מכיר נציין כי  מדובר בממשק קל ופשוט לשימוש, עם התאמות בסיסיות יחסית לממשק האנדרואיד ומעוצב בצורת אריחים בסגנון המוכר של Windows 8 למחשב. אי אפשר לומר כיום כי חנות האפליקציות של מיקרוסופט ריקה מתוכן כפי שהיה כאן לפני כשנה, והיום, בעיקר בתחום הישראלי, ישנן מספר לא קטן של אפליקציות שונות ומגוונות, ואת העיקר או הפופולריות כמו פייסבוק, אינסטגרם ועוד כבר קיימות ל-Windows Phone וכמובן חבילת אופיס מלאה עם אפשרות לעריכה, נגן מוזיקה ווידאו מובנה וסנכון מושלם עם מיילים (ארגוני ו-Gmail) ושילוב נהדר של צ'ט הפייסבוק בהודעות. עדיין לדעתנו המערכת עוד בסיסית למדי, ולא מתאימה למי שחובב שינויים מרחיקי לכת והתאמות רבות כפי שמערכת האנדרואיד יודעת להציע.

הסוללה (2,000mAh) הראתה יכולות מרשימות, ולא הייתה לנו כל בעיה להחזיק יום שלם עם המכשיר ואף יותר מכך בשימוש הרגיל שלנו.  כאשר הרבנו לצלם, נדמה כי המכשיר "מתעייף", מתחמם והסוללה מתרוקנת במהירות יותר מהרגיל, אבל המשתמש אשר מצלם מספר תמונות ליום, אנו מניחים כי היא תחזיק לא רע. 

לסיכום: אחרי תקופה מאוד ארוכה, נוקיה מציגה הובלה בתחום מסוים, והלומיה 1020 הוא המכשיר הטוב ביותר שהחברה השיקה עד כה. המצלמה מצוינת ואף מרשימה מאוד, המסך איכותי מאוד והגודל סביר, אם כי על המשקל יש לנו לא מעט תלונות. המחיר שלו נע בסביבות ה-3,100 שקל, סביר ביחס למכשיר דגל, אך למתחרים בקטגוריה יש אלטרנטיבות מעט זולות יותר. אם צילום הוא דבר חשוב מאוד עבורכם (אבל מאוד), הלומיה 1020 הוא מכשיר המצלמה הטוב ביותר שניתן להשיג כיום, אבל מעבר לזה אין כאן כמעט חדש תחת השמש.