תיבת הדואר, פרופיל איש קשר, חנות האפליקציות

שומעים על המלחמות בין אנדרואיד ל-iOS ומחפשים שינוי? ה-Windows Phone 8, מערכת ההפעלה האחרונה מבית מיקרוסופט רוצה לכבוש את השוק מחדש ולנסות ולחזור לצמרת הסמארטפונים. יחד עם ליין גדול של מכשירים כדוגמת הלומיה 920, הסמסונג אטיב אס והוינדוס פון 8 איקס של HTC שאותו אנחנו סוקרים כאן, היא משיבה מלחמה. איך המערכת החדשה השתפרה לעומת קודמתה והאם היא באמת מסוגלת להציב את מיקרוסופט בחזית מכשירי הסמארטפון העולמית? זאת ועוד בביקורת המלאה.

לפני שנדבר על המכשיר, נתמקד במערכת ההפעלה. את Windows Phone פגשנו לראשונה בגרסה 7, אשר הביאה את ממשק האריחים החדש אשר כונה מטרו, והוצג גם בגרסת ההמשך הנוכחית וגם ב-Windows 8.

ביקורות רבות נשמעו על מכשירי הדור הקודם אשר לא “סיפקו את הסחורה”. אלו היו מכשירים חלשים, בעלי יכולות מוגבלות, מסכים קטנים וללא יכולות הרחבה. הגרסה החדשה קודם כל התמקדה בשיפור הטכנולוגי, וכך קיבלנו תמיכה בריבוי משימות משופר, תמיכה ברזולוציות גבוהות, מעבדים מרובי ליבות, תמיכה ב-microSD ושילוב אינטגרטיבי עם Windows 8. אבל מעבר לכל אלה, זו אולי המערכת הראשונה שמסוגלת להתחרות מול גוגל ואפל ולהחזיר למיקרוסופט בחזרה נתח שוק משמעותי בתחום מערכות ההפעלה לסמארטפונים, כפי שהייתה איי שם בשנות ה-2000 עם Windows Mobile.

עיצוב וממשק: המטרו במלוא תפארתו
אם מחפשים את ההבדלים בין מערכת האנדרואיד ו-iOS ל-Windows Phone 8, אז זה ממש כאן. ממשק האריחים שהוצג עוד בגרסה 7 שלימים נקרא “מטרו” וכיום Modern UI (או כל שם שתחפצו) הוא גולת הכותרת של המערכת. מדובר בממשק מרהיב מאוד, זורם וחלק הפועל בזריזות מרשימה וכל לחיצה מפעילה אנימציית מעבר מגניבה. כל אריח המוצג במסך הבית מספק גישה מהירה ליישום ספציפי ובאותו אריח ישנה תצוגה חיה של מידע במידה וקיים. כך לדוגמה אריח של הדואר יציג גם את מספר ההודעות שלא נקראו וגם תצוגה מקדימה של המייל האחרון ובאותו האופן גם יישום ההודעות פועל, יישום האנשים המציג לנו תצוגה של אנשי קשר, מזג האוויר, פייסבוק ועוד. בחלק מהיישומים נוכל לגלול לרוחב ובמקום ללחוץ לדגומה על לשונית בחלק העליון (לדוגמה ביישום המוזיקה – אמנים, אלבומים, שירים וכו'), דבר נוח בהחלט ואינטואיטיבי מאוד. בתחתית כל יישום ובאופן קבוע ישנם כפתורים לפעולות נוספות המשתנים בהתאם לצורך וכפתור נוסף המציג את שאר האפשרויות החבויות, כך שתמיד אנו יודעים היכן צריך "לחפש" את הכפתורים הנוספים.

התאמה אישית: אין כאן ווידג’טים כמו באנדרואיד ובמקומם האריחים מציגים כאמור את מידע הרלוונטי, כך שבמקום אייקון “משעמם”, אנו מקבלים את המידע עוד לפני שלחצנו וניגשנו ליישום. ניתן להתאים אישית את גודל ומיקום האריחים במסך הראשי. כך כל משתמש יכול לעצב לעצמו את המסך באותו האופן שהוא מבצע זאת בממשק האריחים של ה-Windows 8, אולם מדובר במסך ראשי אחד ובודד ללא מספר מסכים כפי שאנו רגילים, ונגלל מטה ככל שצריך עד אורך בלתי סביר בעליל, זאת במידה ויש לנו לא מעט אפליקציות שאנו מעוניינים שיהיו נגישות מהמסך הראשי. פרט לשינוי צבעי האריחים, אין אפשרות להתאים את המסך מעבר לכך, וההרגשה כי הדבר מגביל מאוד את ההתאמה האישית למשתמש.

מסך הנעילה: אחד המסכים החשובים בכל מערכת הוא מסך הנעילה, וכאן הוא מציג לנו את ההתראות שלנו כמו כמות השיחות שלא נענו, ההודעות, והאירועים האחרונים, אבל כל זאת במספר נומרי ולא ניתן להגיע בזריזות למידע הרצוי אלא רק לפתוח את המסך מנעילה. ניתן להתאימו במידה מסוימת כמו אילו התראות הוא יציג, האם להציג גם את האירוע הבא מלוח שנה ואת הרקע.

מימין לשמאל: התאמה אישית, מסך ההתחל, מסך הנעילה
מימין לשמאל: התאמה אישית, מסך ההתחל, מסך הנעילה

בר ההתראות: ניסיון של מיקרוסופט לשלב מעין בר התראות בחלק העליון, אם כי הוא אינו פרקטי ונוח כפי שהיינו רוצים. הבר מציג את השעה, הסוללה, הרשת ובאם אנו מחוברים לרשת אלחוטית, אולם האייקונים הקטנים נעלמים מיד לאחר פתיחת המכשיר ורק נגיעה בחלק העליות תציג אותם לכמה שניות נוספות. אם נקבל הודעות מחברים, נראה אותם בחלק העליון, אולם ההתראה לא תופיע שם כהודעה שלא נקראה ואין ריכוז של כל ההתראות שקיבלנו ולא קראנו. מאוד חסר.

רשימת האפליקציות: אם היישומים שאנו מעוניינים להגיע אליהם בקלות נמצאים במסך הראשי, כל רשימת האפליקציות והכלים נמצאים במסך משני, שם הגלילה ארוכה עוד יותר. למסך זה נגיע על ידי החלקה משמאל לימין (או מימין לשמאל בממשק העברי), שם נמצא את כלל היישומים וההגדרות במכשיר.

ריבוי משימות: אולי אחת הדרישות הבסיסיות כיום מסמארטפון היא היכולת להפעיל יישומים במקביל. ב-Windows Phone 8 זה אכן קורה ובצורה נוחה יחסית שמאוד מזכירה את האנדרואיד. בלחיצה של שנייה על החץ השמאלי יפתח לנו תפריט ובו כל האפליקציות הפתוחות ברקע המשקף באופן חי את היישומים הפועלים, ובלחיצה על היישום נועבר אליו בזריזות בדיוק במקום שעזבנו אותו, מבלי שהוא “נפתח מחדש”. לחיצה על כפתור ההתחל המרכזי תחזיר אותנו למסך הבית הראשי מבלי לסגור למעשה את האפליקציה שבה היינו, כך שבכניסה חוזרת למנהל המשימות נוכל לחזור אליה בקלות. מצד שני, נציין כי אין אפשרות לסגור אפליקציות מתפריט האפליקציות הפתוחות, אלא רק במעבר לאפליקציה המבוקשת ולחיצה על כפתור החזרה עד לסגירתה.

רשימת האפליקציות, כתיבת הודעות, מנהל המשימות

עברית ומקלדת: בעבר, להוסיף עברית למכשירי Windows (או Windows Mobile) היה דבר מאתגר. כאן במערכת זה נראה לנו כל כך טבעי, כשהעברית מגיעה ישירות ממיקרוסופט, וזו גם הסיבה לעיכוב בהשקת מכשירי Windows Phone בישראל. העברית במכשיר מצוינת, מיושרת לימין כמו שצריך, וכתובה בפונט נעים לעין. המקלדת גם היא נוחה לשימוש ומספקת הצעות להקלדה הן מהיסטורית ההקלדות והן מהרשת. היא מוצגת גם בצורה אופקית וכוללת לא מעט סמיילים שונים להוספה, אך האפשרות להוסיף סימן שאלה או סימן קריאה מעט מסורבלת, ודורשת מעבר ל"מקלדת סימנים", שכן המקשים לא מבצעים שתי פעולות ושאר סימני הפיסוק נמצאים בכפתור נפרד.

עריכת טקסט כמו שינוי אות מסוימת או סימון נעשה בצורה הדומה מאוד לשאר המערכות ועבד לנו, באופן מפתיע, טוב יחסית גם עם עברית. ניתן ללחוץ פעמיים על המילה והיא תסומן במלואה, כאשר יקפצו לנו כפתורים קטנים מעל המילה להעתקה, הדבקה וכו'.

אפליקציות
החייגן ואנשי הקשר: יישום אנשי הקשר נגיש ישירות ממסך הבית המציג תמונות מתחלפות של חברינו מהרשימה. בכניסה ליישום נראה את רשימת השיחות האחרונה כשבתחתית ישנה גישה לחיפוש, ספר טלפונים, חייגן ותא קולי. היה נוח יותר לדעתנו אם החייגן היה נפתח ראשון כדי להתקשר, אם כי הוא אינו כולל חיוג חכם כך שנצטרך לחפש את איש הקשר הרצוי לפני כן. בכל פרטי איש קשר נוכל לשלוח הודעה, מייל ובמידה והגדרנו את הרשתות החברתיות, נוכל לכתוב לו ישירות על הקיר, להגיע להיסטוריית הפעילות שלנו מולו וההודעות האחרונות שלו מפייסבוק, כל זאת בגלילה רוחבית באופן קל ונוח.

הודעות: ממשק ההודעות גם כן זהה לממשק אנשי הקשר המציג לנו את שמות אנשי הקשר וממשק ההתכתבות הדומה יותר לצא'ט חביב. בנוסף, ישנה אפשרות לשיחה מקוונת, כך שבשימוש בהגדרות הפייסבוק או המסנג'ר ניתן לשוחח מתוך אפליקציית ההודעות עם חברים המחוברים, כאילו זו הודעת SMS רגילה, וללא צורך להוריד אפליקציה ייעודית או להשאיר את האפליקציה פתוחה. חכם ונוח.

חיוג, היסטורית שיחות, אנשי קשר מועדפים

סנכרון עם גוגל: כברירת מחדל, לאחר שהגדרנו את חשבון הלייב האישי שלנו, דואר ה-Hotmail או Outlook שלנו הוגדר במכשיר וניתן לגשת ולקרוא אותו ישירות. באותו האופן יתרחש אם נגדיר את חשבון הגוגל שלנו אשר יבצע ייבוא אוטומטי של אנשי הקשר ויגדיר את תיבת הדואר לחשבון שלנו. יישום הדואר מציג באופן מסודר את ההתכתבויות שלנו בכמה רמות, אולם לא נוכל לעבור בין תוויות, לארכב או לתייג.

חנות האפליקציות: החנות של מיקרוסופט מכילה כיום מעל 100 אלף אפליקציות, פער גדול בהשוואה לחנויות המתחרות של אנדרואיד ו-iOS. ולמרות זאת, לא התקשינו למצוא את רוב האפליקציות שאנו משתמשים בהן ביום יום כמו פייסבוק, וויבר, ווטסאפ, וורדפרס, יוטיוב, סקייפ ועוד. ישנן גם לא מעט אפליקציות ישראליות כמו ynet, כלכליסט, מאקו, דה מארקר ושאר האתרים. החנות מחלקת את הנושאים באופן מופרד – אפליקציות, משחקים, מוזיקה ופודקאסטים. בכניסה לחנות מוצגות אפליקציות מומלצות וכן חלוקה לפי חדשות, המובילות בחינם, המובילות בתשלום וכל הקטגוריות. בפרטי האפליקציה ניתן לגלול לצד לצפייה בפרטים נוספים כגון ביקורות של משתמשים ותמונות. סה"כ החנות מסודרת ועושה רושם שיש בה לא מעט תוכן, כולל משחקים, אבל עוד יש לה לאן להשתפר, ונראה שאפליקציות רבות הקיימות בה ל-WP7 עדיין לא זמינות ל-WP8.

תיבת הדואר, פרופיל איש קשר, חנות האפליקציות

אופיס: חבילת יישומי האופיס מגיעה כאן במלוא יכולתה. היא מאוד עשירה ונוחה לשימוש, גם דרך המסך הקטן ויתרה מכך, היא מאפשרת סנכרון מלא מול שירות האחסון בענן SkyDrive, כך שאפשר להתחיל מסמסך בנייד ולהמשיכו במחשב בבית.  ביישום הוורד ניתן לסמן טקסט, להחיל עליו עיצוב ולשתף בדואר האלקטרוני. ביישום האקסל ניתן לכתוב טבלאות מתקדמות עם גראפים עשירים, להוסיף גיליונות, לערוך נוסחאות ועוד. לעומתם הפאוור-פוינט יותר מוגבל ולא נוכל ליצור מצגות מתקדמות, אלא רק להציגן.

חיפוש: לא הפתיע אותנו למצוא את מנוע החיפוש של בינג כחיפוש ברירת המחדל של המערכת. הגישה אליו מתבצעת דרך כפתור החיפוש הפיזי הממוקם מתחת למסך, והחיפוש הוא באינטרנט בלבד, ז"א החיפוש לא מציג תוצאות מתוך המכשיר כמו אנשי קשר ואפליקציות כפי שהיינו רוצים. בחלק מהיישומים ישנו כפתור חיפוש נפרד משלהם, ואין הוא משתלב בחיפוש הכללי במכשיר וחבל.

אופיס, חיפוש בינג, קובץ אקסל

הגדרות והתקנים: תפריט ההגדרות הראשי דל מאוד, ואינו מחולק לפי נושאים כפי שאנו רגילים ממערכות אחרות ונראה קצת לא ברור. כך לדוגמה אם נרצה לכבות את אחת מהקישוריות במכשיר נצטרך להיכנס לתפריט, ומשם לקישוריות הרצויה (Bluetooth, WiFi) ולהפעיל ולהדליק משם. דרך ארוכה ומיגעת (אם כי ניתן למצוא אפליקציה מתאימה להוספת הקישוריות כאריח נוסף). יש גם גישה להגדרות שיתוף נקודת גישה, הגדרות הצילצולים, מצב חסכון בחשמל, בדיקת עדכונים ועוד. החלוקה היחידה בנושאים היא הגדרות הבלעדיות לאפליקציות, משם נוכל להגדיר את האפשרות של כל יישום במכשיר.

מולטימדיה ורשת
נגן מולטימדיה: הנגן הפנימי משולב עם שלל התכנים במכשיר – וידאו, מוזיקה, פודקאסטים והחנות. תחת המוזיקה נמצא חלוקה של אמנים, אלבומים, שירים ורשימות השמעה. בעת ניגון השירים נוכל לעבור בין שיר לשיר בגרירת סווייפ, לסמן שירים כמועדפים, ניגון חוזר וניגון אקראי. חסרה לנו אפשרות להתקדם קדימה או אחורה, כשהחיווי על ההתקדמות הוא בלתי לחיץ. כאשר מסך המכשיר כבה, פקדי המוזיקה זמינים גם ממסך הנעילה, אך נעלם אחרי כמה שניות ובד"כ לא יאפשר לדלג על שני שירים ברצף.

נגן הוידאו פחות עשיר בפונקציות ופרט לרשימה המלאה של כלל הסרטונים, אין חלוקה מסוימת ורק כפתורי השליטה מוצגים בעת הסרטון. כמוצהר, הנגן תומך בקבצי WMV, AVI, MP4/M4V וגם הצלחנו לנגן גם קבצי Divx.

חנות האפליקציות, המוזיקה והמשחקים

חנות המוזיקה: בין החנויות הראשונות המגיעות לסמארטפון בישראל היא חנות המוזיקה של מיקרוסופט. בדומה ל-iTunes, ניתן לרכוש שירים ולהוריד ישירות למכשיר ללא תלות בתוכנה. יש לא מעט מוזיקה בחנות ואפילו הצלחנו למצוא מוזיקה ישראלית בחיפוש באנגלית. המחירים נעים החל מ-$1.29 לשיר והחל מ-$12.99 לאלבום.

משחקים ו-Xbox: כל המשחקים שבמכשיר מרוכזים תחת יישום המשחקים הייעודי המשלב את חנות האפליקציות, את החיבור ל-Xbox  והחברים המשותפים לדירוגים. חכם ונוח יותר בהשוואה למערכות האחרות. המשחקים ששיחקנו היו נחמדים ומגוונים ועבדו היטב ויש לא מעט משחקים להורדה בתשלום ובחינם מחנות האפליקציות ומשחקי Xbox.

דפדפן האינטרנט: אינטרנט אקספלורר 10 מגיע כאן בגרסתו האחרונה. הוא אינו תומך בפלאש ומאוד בסיסי, ולא שציפינו להפתעות יותר מידי בתחום הזה. הוא אינו מנצל את מסך המגע כפי שהיינו רוצים לראות והגישה לכרטיסיות (חלונית חדשה) נעשית רק דרך התפריט או הסרגל התחתון. ניתן להצמיד כל אתר שרוצים למסך הבית, לשתף, לחפש בדף ועוד. כרגע, אין את הדפדפנים המובילים האחרים בגרסת המובייל עבור Windows Phone 8 ונקווה שזה ישתנה בקרוב.

דפדפן האינטרנט

רשתות חברתיות: האינטגרציה של המכשיר עם רשתות חברתיות מרשימה. תחת הגדרות המכשיר ניתן להוסיף חשבונות פייסבוק וטוויטר המשתלבים היטב באופן אינטגרלי כמעט בכל מקום. כך, כפי שכתבנו קודם לכן, הצ'אט של פייסבוק משתלב עם ממשק ההודעות במכשיר, בפרופיל איש קשר ניתן לקשר לרשת החברתית ולצפות בסטטוסים האחרונים, לכתוב אליו ישירות ועוד. יישום הפייסבוק נוח למדי ומציג בתפריט בהחלקת סווייפ את הסטטוסים האחרונים, התמונות שהועלו לאחרונה, הפרופיל האישי ועוד. בכפתורים הקבועים שבתחתית ניתן לכתוב סטטוס, להעלות תמונה וגם להוסיף את התמונות והעדכונים האחרונים ישירות למסך הנעילה של המכשיר.

מצלמה: הנגישות למצלמה היא דרך הכפתור במסך ההתחל או במקרה שלנו, דרך כפתור הצילום בדופן ימין. היא מתעוררת יחסית מהר, כשנייה וחצי-שתיים ומציגה ארבעה כפתורים קבועים המאפשרים גישה מהירה למצלמה הקדמית, הגדרת הפלאש, מצב וידאו וגישה לאפליקציות צילום נוספות. הרעיון של אפליקציות צילום דרך יישום המצלמה נוח והגיוני, ושם מצאנו מבחר מצומצם של יישומים המאפשרים להוסיף אפקטים ולערוך את התמונה. בהגדרות נוספות נמצא את קביעת הרזולוציה, איזון לובן, אפקטים ועוד. הצילום מתבצע על ידי לחיצה על כפתור הצילום הפיזי או לחיצה במקום מסוים במסך בו נרצה להתמקד.

יישום הצילום

 

חיבור למחשב: אחד הדברים הנוחים ביותר במערכת האנדרואיד הוא האפשרות להעביר קבצים ישירות לסמארטפון בלי צורך בתוכנה נוספת בדומה לאייפון. בחיבור של ה-microUSB מהמכשיר ליציאת ה-USB במחשב ותחת Windows 8 לא נדרשנו לעשות דבר, והמכשיר זוהה ונפתחה לנו האפשרות לסייר בקבצים השמורים על הזיכרון. קל, פשוט ונוח. אם גם רוצים ליהנות ממשק המגע של Windows 8, ניכנס להתחל ונמצא את כל התמונות והסרטונים שלנו מסודרים ונגישים לשימוש.

פינת הילדים: כשמה כן היא, זוהי פינה שמיועדת עבור ההורים שמודאגים כשילדיהם משתמשים במכשיר ויכולים להגיע לתכנים לא ראויים, או גרוע מכך – לשנות או למחוק הגדרות ותכנים במכשיר. פינת הילדים בעצם נועלת את השימוש במכשיר ומאפשרת להפעיל רק מספר יישומים ספציפיים שהוגדר מראש ע"י ההורים וניתן להתאים את ה"פינה" כפי שאנו רוצים.

HTC Windows Phone 8X
אחרי שפירטנו את היכולות השונות של המערכת, נחזור כעת למכשיר. ה-8X של HTC הוא מכשיר הדגל שהושק יחד עם ה-8S החלש והקטן יותר. זהו מכשיר המגיע עם מפרט חזק יחסית הכולל מסך 4.3 אינצ' ברזלוציית 720p ובאיכות מרשימה של 342 ppi (צפיפות פיקסלים), מעבד Snapdragon S4 כפול ליבה במהירות 1.5GHz, מאיץ גרפי Adreno 225, זיכרון 1 ג'יגה ראם, מצלמת 8 מגה-פיקסל עם פוקוס אוטומטי, פלאש LED, חיישן BSI (ללכידה טובה יותר בתנאי תאורה נמוכים), עדשת 28 מ"מ וצמצם F2.0 עם יכולות הקלטת וידאו ב-Full HD 1080p ומצלמת 2.1 מגה-פיקסל קדמית גם היא עם הקלטת וידאו ב-Full HD.

HTC-Windows-Phone-8-Hands-on

עיצוב המכשיר מעט שונה ממכשירי האנדרואיד. קודם כל הוא מרגיש דק (למרות שהוא 10.1 מ"מ), בעל משקל סביר (130 גרם) וגב קטיפתי חלק לגמרי. למי שמכיר את מכשירי HTC, החברה חובבת שילוב של מספר צבעים ובמיוחד שימוש מוגבר בסגסוגת אלומיניום, אך כאן הגב נעים יותר למגע כשהוא עוטף את המכשיר מכל צדדיו עד למסך החלקלק. כפתורי המכשיר כמעט נבלעים בעיצוב ולעיתים נבלעים מידי, כמו כפתור הכיבוי וההדלקה הממוקם בקצה העליון של המכשיר לצד כניסת האוזניות וקרה לנו מידי פעם שפספסנו את הלחיצה. עוד כפתורים הם כפתור המצלמה שכלול בכל מכשירי WP בגלל דרישת מיקרוסופט, כפתור שליטה בעוצמת השמע ושניהם ממוקמים בדופן הימנית. נוסף לכך, ישנה כניסת microUSB בתחתית, וכניסת כרטיס ה-microSIM בדופן ימין.

מעבד ה-Snapdragon כאן במכשיר עושה עבודה נפלאה. הוא אמנם כפול ליבה אך נחשב לחזק לא פחות ממרובעי הליבה בגלקסי אס 3 וה-Tegra 3 של ה-One X. המערכת עובדת נהדר ובאופן חלק, ללא תקיעות, עצירות או חלילה שגיאות כלשהן כך שבמהלך כל ימי הסקירה שהשתמשנו במכשיר הכל הגיב באופן מושלם ומצוין.

ביקורת וידאו: HTC Windows Phone 8X

מסך איכותי
את איכות ההרכבה המצוינת של HTC אין צורך להזכיר, וזה ניכר היטב בשילוב של המסך עם גב המכשיר הנראה "כחתיכה אחת". המסך בגודל 4.3 אינצ' בעל זכוכית Gorilla Glass 2 העמידה (לא בדקנו) וברזולוציה של 720×1280 מסוג S-LCD 2. המסך נראה איכותי ביותר, הן בצבעים, הן בניגודיות וגם באור שמש ישיר. ההתאמה המדויקת של המערכת לבהירות המסך מתבצעת באופן מושלם והרזולוציה הגבוהה מספקת צפיפות פיקסלים של 342ppi, קצת יותר גבוהה מהאייפון 5 כך שבאמת מדובר באיכות נפלאה.

מולטימדיה
לא נרחיב על נגן הוידאו והמוזיקה, או חנות האפליקציות והמוזיקה העשירה שעליהם כבר דיברנו, אך נציין לטובה את הרמקול החזק יחסית ואפילו המפתיע, האיכות שמגיעה מהאוזניות, גם מאלה הפשוטות שמצורפות למכשיר, אם כי כפי שאמרנו קודם לכן, בנגן המוזיקה חסרות מעט אפשרויות.

המצלמה בגב המכשיר מצלמת ברזולוציה של 3264×2448 ,או 8 מגה פיקסל ומגיעה עם עם פלאש LED. מיכולת המצלמה מעט התאכזבנו שכן באור יום מלא בצילום נוף הצבעים יצאו מעט חיוורים והחדות לא גבוהה במיוחד ודווקא בצילומי מאקרו התמונות יצאו טובות יותר. מהירות הצילום טובה וגם הזמן מהרגע שלוחצים על הכפתור (כשהמכשיר אינו נעול) ועד אשר יישום הצילום מוכן היה מהיר יחסית. בצילום וידאו מורגשת איכות טובה יותר ב-1080p. דגימת וידאו כאן.

סוללה
ב-HTC לא מצהירים על חיי הסוללה למכשיר זה ודווקא לנו היה נראה כי הוא מסוגל לעבוד זמן גדול יותר מאשר מכשירים אחרים כאשר הצלחנו להגיע איתו ליום וקצת עבודה לא אינטנסיבי שכלל שיחות ומעט גלישה. המעניין הוא שבגרסה זו, קישוריות ה-WiFi לא נשארת פעילה כאשר המסך סגור כך שהיא מתנתקת ומתחברת מחדש במידת היכולת, דבר שלדעתנו גוזל סוללה לא מעטה ובמיקרוסופט אמורים לפתור זאת בעדכון גרסה הבאה. עוד דבר שיש לציין הוא שנראה כי המכשיר זללן דאטה לא קטן שכן כמעט כל יישום שניגשים אליו טוען תמונת רקע, מתחבר לשירותים כאלה ואחרים ועוד.

לסיכום
מערכת ה-Windows Phone 8 מראה התקדמות מרשימה לעומת הדור הקודם והיא בהחלט סוגרת פערים. היא נוחה, אינטואיטיבית וקלה מאוד ללמידה. יש לה יתרון גדול לעומת המערכת השולטת, האנדרואיד ודומה לאופן עבודתה של אפל בכך שהיא מותאמת היטב לחומרה ופעולת בצורה חלקה להפליא, אולם חסרונה הגדול הוא ביכולת ההתאמה האישית למשתמש וחוסר במספר לא מועט של אפליקציות מרכזיות כיום. לא היינו ממליצים עליה עדיין למשתמשים הכבדים או כאלה המחפשים את המכשיר עם הגמישות הרבה ביותר אך משתמשים מתחילים או כאלה שמעוניינים "לשנות אווירה" בהחלט ייהנו ממנה, וגם מהמכשיר עצמו. המחיר בסלקום עומד כיום על 3,100 שקל, מעט יותר יקר מהגלקסי אס 3 וזול משמעותית מהאייפון 5.

אהבנו:

 • עיצוב ונוחות השימוש של המערכת
 • מערכת מהירה וזריזה
 • סנכרון מושלם לרשתות החברתיות
 • שירותי ענן אינטגרלים
 • מכשיר קל ומעוצב
 • איכות בנייה מעולה
 • רמקול וסאונד חזק ואיכותי

לא אהבנו:

 • חסרים לא מעט אפליקציות
 • אין התאמה אישית
 • נגן מוזיקה בסיסי
 • מצלמה סבירה

מפרט

 • מעבד: כפול ליבה 1.5GHz Krait
 • מעבד גרפי: Adreno 225
 • מסך: 4.3 אינצ' 720×1280 מסוג S-LCD2 342ppi ו-Gorilla Glass 2
 • זיכרון: 1GB RAM, פנימי 16GB
 • מצלמה: 8 מגה פיקסל 3264×2448, פלאש LED וידאו 1080p@30fps
 • מצלמה קדמית: 2.1 מגה פיקסל, וידאו 1080p
 • קישוריות: GPS, A-GPS, WiFi n, Bluetooth 3.1, HSPA+, GSM Quadband
 • סוללה 1,800mAh סוג Li-ion
 • מידות: 132.4×66.2×10.1 מ"מ
 • משקל: 130 גרם
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.