הרשות לאבטחת מידע בפינלנד הודיעה כי תחל בקרוב בחקירה הקשורה להדלפת נתונים ממכשירי הטלפון החכם של נוקיה (Nokia), אשר העבירו נתונים אישיים ופרטי משתמשים לשרת בלתי מזוהה הנמצא בסין. המקרה נחשף בתכנית תחקירים טלוויזיונית ששודרה מוקדם יותר השבוע בנורווגיה, וכללה עדויות מצד לקוחות שהופתעו לגלות כי מכשירם יצר קשר עם אותו שרת סיני, ואף העביר אליו נתונים בצורה לא מאובטחת. נתונים אלו כללו מיקומי GPS, את מספרו הסידורי של המכשיר ואת מספר כרטיס הסים.

החברה המחזיקה כיום בזכויות לייצור מכשירים תחת מותג נוקיה היא HMD Mobile, המייצרת את כל הדגמים במפעלי פוקסקון (Foxconn) שבסין. לחברה סדרות דגמים המיועדים לקהל הסיני (המתחלים באות X) וסדרות המיועדות לשוק הבינלאומי כמו אלה המשווקים בישראל.

ב-HMD Mobile מודים כי אכן הועברו נתונים לשרת בסין, אך מכחישים מכל וכל את האפשרות כי היצרן הסיני הוא האחראי לדליפת הנתונים. לטענת החברה, מדובר בשגיאת תוכנה תמימה, שבאה לידי ביטוי במחזור ייצור יחיד של דגם בודד, Nokia 7 Plus, והשפיעה על אחוז זעום מלקוחותיה. כבר לפני חודש הופץ עדכון תוכנה המתקן את התקלה, וכמעט כל הלקוחות כבר הספיקו להתקינו.

״אנו יכולים לאשר כי המידע שהודלף לא כלל שום פרטים מזהים אישיים״, מוסיפה HMD בתגובתה. ״המידע לא עבר כל עיבוד, ואף אדם לא היה יכול להיחשף בהתבסס על הקבצים שהועברו״. הרשויות בפינלנד יחתרו, מן הסתם, לאימות הצהרות אלו, וגם יקבעו האם HMD תידרש לשלם קנס כלשהו בעקבות המקרה, או לפצות את לקוחותיה.

קרא עוד:  לקראת ההכרזה: שאומי חושפת פרטים נוספים על Mi 10, יושק בברצלונה

עדכון: HMD העלתה הסבר מפורט