בטלפונים ניידים הוא לא עובד טוב, מיקרוסופט כבר זנחה אותו וגם אתר YouTube כבר לא משתמש בו כברירת מחדל. אנחנו מדברים על נגן הפלאש (Flash) שרבים כבר לא רואים בו כפתרון טכנולוגי מתאים לימנו, אבל איכשהו, הטכנולוגיה הוותיקה ממשיכה לשלוט ברשת.

מוזילה (Mozilla), מפתחת דפדפן הקוד הפתוח פיירפוקס (Firefox) החליטה לקחת את העניינים צעד אחד קדימה והשיקה באופן רשמי את Shumway, תוסף ייעודי לדפדפן הממיר את הפלאש ל-HTML5, כך שיהיה ניתן לנגן פלאש גם בעתיד, כשמוזילה תחליט שהיא מוציאה את נגן הפלאש לגמלאות.

נכון להיום, Shumway יכול לנגן את סרטוני הוידאו המוטמעים באתר Amazon, ורק בשימוש בגרסת ה-Nightly האחרונה של הדפדפן וגם רק לבעלי חלונות 7 ומעלה או OS X. במוזילה אומרים כי האתרים התומכים יזהו את התוסף ויפעלו אוטומטית ללא התערבות המשתמש.

למרות כי מדובר בצעד קטן (מאוד), זוהי כנראה תחילתה של מוזילה להורדת נגן הפלאש באופן מובנה בדפדפן שלה, צעד שיכול לגרור בעתיד גם את גוגל לעשות כן, שהיא אגב פיתחה את Swiffy שעושה את אותו הדבר אך בניגוד למוזילה היא לא מתכננת להכניס את התוסף כברירת מחדל. לפחות כרגע.

אגב, אם תהיתם מהיכן שאבו מפתחי הפרויקט את השם Shumway, נסו להיזכר בדמות Gordon Shumway מסדרה מצליחה בשנות ה-80.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.