בערוץ היוטיוב Data is Beautiful עלה סרטון המציג באופן ויזואלי וברור את נתח השוק ממנו נהנו מערכות ההפעלה הפופולריות למכשירי טלפון חכם, החל מימיה הראשונים של הקטגוריה ב-1999 ועד 2019. וותיקי התחום יחושו לא מעט נוסטלגיה כלפי המספרים הללו, אם כי אפשר לראות בהם גם את השינוי העמוק שחל בתעשייה במהלך השנים האחרונות.

בגרף הראשון, מ-1999, מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בשוק היא PalmOS, הודות לחלוציותה של חברת פאלם (Palm) בתחום. מיקרוסופט (Microsoft) מצליחה עד 2002 לתפוס נתח שוק של כ-28 אחוזים עם Windows Mobile, אולם מדובר בנקודת שיא שהחברה לא תצליח לשחזר עוד. באותה השנה מתחילה גם פריצתה הגדולה של סימביאן (Symbian), מערכת ההפעלה שהותקנה במכשיריה החכמים של היצרנית נוקיה (Nokia). זו עברה במהירות יחסית לעמדת הובלה ברורה בשוק, עם נתח של למעלה מ-60 אחוזים בתחילת שנת 2007.

בשנה זו השיקה אפל (Apple) את מכשיר האייפון, ו-2008 הצטרפה גם גוגל (Google) למירוץ עם אנדרואיד. זהו גם הרגע שבו הכל משתנה: משוק דינאמי יחסית, שבו מערכות הפעלה שונות מצליחות לזכות בנתח שוק מרשים, אפל וגוגל למעשה מוחקות בתוך שנים ספורות את כל המתחרות. בסוף 2015 עומד נתח השוק של אנדרואיד על יותר מ-80 אחוזים, זה של אפל עומד על כ-17 אחוזים, וכל יתר המתחרות נאלצות להסתפק בפירורים ויורדות אל מתחת לאחוז בודד.

אלו הם פני הדברים גם בגרף העדכני ביותר (המתייחס לרבעון השלישי של 2019), אולם מעניין לציין כי מערכת ההפעלה KaiOS, המיועדת למכשירים זולים יחסית, מככבת במקום השלישי עם נתח שוק של 4.13 אחוזים. לא הרבה בהשוואה לשתי ענקיות התחום, אך זהו נתח השוק המשמעותי ביותר ממנו נהנתה מערכת הפעלה שאינה מבית אפל או גוגל במהלך קרוב לעשור.

צפו בסרטון: