כנראה רובכם כלל לא מכירים אותה ומעטים שמעו עליה, אך בשנתיים האחרונות היא הולכת והולכת והופכת למתחרה רצינית מול Android של גוגל (Google) ו-iOS של אפל (Apple) במדינות מתפתחות. זוהי KaiOS.

מערכת ההפעלה KaiOS מבוססת על FirefoxOS מבית מוזילה (Mozilla), שפיתוחה בוטל ב-2016, והאפליקציות שלה נכתבות ב-HTML5 – אותה שפת תכנות בה משתמשים ליצירת אתרי אינטרנט, כך שקל מאוד להנגיש אפליקציות למערכת.

המערכת הקלילה, שרצה על טלפונים 'טפשים' זולים מאוד עם זיכרון של 256 מגה-בייט בלבד, שבישראל המוכר בהם הוא נוקיה 8110 "בננה" החדש, יצאה לפני כשנתיים, וזוכה לתמיכה לא מועטה: מלבד HMD, בעלת המותג נוקיה (Nokia), נמכרים ברחבי העולם מכשירים של היצרניות TCL, בעלת המותג אלקטל (Alcatel), היצרנית ההודית Jio שהשקיעה בחברה 7 מיליון דולר, דורו (Doro) ועוד. במקביל, היא מערכת ההפעלה היחידה מלבד שתי הגדולות שנתמכת רשמית על ידי גוגל, פייסבוק (Facebook) וגם וואטסאפ (WhatsApp), כך שרבות מהאפליקציות הפופולאריות בעולם זמינות עבורה – כולל יוטיוב, Google Assistant ועוד.

סבסטיאן קודוויל, מנכ"ל החברה אמר אחרי ההודעה על סיום סבב השקעות בסך 50 מיליון דולר כי "המשימה שלנו היא לפתוח אפשרויות חדשות ליחידים, ארגונים ולחברה כולה על ידי הנגשת חיבור סלולרי למיליארדי האנשים בשווקים מתפתחים שאינם מחוברים לרשת, כמו גם לספק לאלה שבשווקים המפותחים חלופה לטלפונים חכמים".

בינתיים נראה כי החברה מצליחה במשימתה: בשנתיים האחרונות נמכרו יותר מ-100 מיליון מכשירים המבוססים על המערכת, ובהודו כבר עקפה KaiOS את iOS בנתח השוק לפני כשנה. כאמור, בשנה שעברה השקיעה בה Jio ההודית 7 מיליון דולר, וגוגל השקיעה בה 22 מיליון – מה שמביא את סך ההשקעות בחברה עד כה לכמעט 80 מיליון דולר.

קרא עוד:  כמה ימים לפני ההכרזה, שאומי חושפת את מערך הצילום של מכשירי ה-Redmi K30