יותר ממחצית מתעבורת הנתונים ברשת האינטרנט נובעת בגין צפייה בווידאו – וזה ממש לא נתון מפתיע. דו"ח חדש של סנדווין (Sandvine), שהמערכת שלה מותקנת ב-150 מפעילות תקשורת קווית וסלולרית ברחבי העולם, מציין שמדובר בכ-57.7% מנפח התנועה הכולל. החברה מדדה וידאו בשירותי הזרמה משרתים למכשירי הקצה, והמספר שציינה אינו כולל וידאו שעובר באפליקציות תקשורת, לדוגמה.

שימושים נפוצים אחרים שתופסים נתח ניכר מהרשת הם גלישה עם 17%; גיימינג עם 7.8%; רשתות חברתיות עם 5.1%; וחנויות האפליקציות של גוגל (Google), אפל (Apple) ומיקרוסופט (Microsoft) עם 4.6%.

בחלוקה לשירותי וידאו, השירות הפופולרי ביותר הוא Netflix עם 15% מתעבורת ההורדות, ואחריו YouTube עם 11.3%. אך במקומות 2 ו-4 נמצאים שני הפרוטוקולים המשמשים שירותי טלוויזיה אינטרנטיים, כולל בישראל בשנים האחרונות, ויחד תופסים השירותים האלה את המקום הראשון עם 17.5% מהתעבורה.באזור אירופה, אפריקה והמזרח התיכון YouTube מנצחת את Netflix, בעוד בכל יבשת אמריקה YouTube רק במקום החמישי, אחרי שירותי הטלוויזיה האינטרנטיים ושירות Amazon Prime Video.

בין הרשתות החברתיות, Instagram (אינסטגרם) מובילה עם 42.2%, אחריה Facebook (פייסבוק) עם 38% ובמקום השלישי Snapchat (סנאפצ'ט) עם 7.5%. בארצות הברית Facebook מובילה על Instagram בפער של 11%, בעוד באירופה, אפריקה ואסיה Instagram מובילה בפערים דו-ספרתיים ברוחב הפס שהיא מנצלת יחסית לאתרי רשתות החברתיות. עם זאת, בהעלאת תכנים, Facebook מובילה בקרב הפנימי בגדול – פי שניים ויותר באירופה, אפריקה והמזרח התיכון.

בחזית אפליקציות התקשורת, הפתעה: המובילה היא Sype (סקייפ) של מיקרוסופט עם 28.1% מרוחב הפס היחסי בהורדות, בעוד WhatsApp (וואטסאפ) במקום השני עם 23.1%. עם זאת, במבט לרוחב פס ההעלאות WhatsApp מובילה עם 17.6% לעומת 12.2% ל-Skype. תחום האודיו זוחל הרחק מאחור למרות הפופולריות של שירותי מוזיקה בהזרמה ופודקסטים. ו-Spotify (ספוטיפיי) עם 33%.

ומה עם העלאות?

כשבוחנים את תעבורת המידע בהתייחס להעלאות תוכן, כלומר המידע היוצא מהמכשירים אל השרתים ואל מכשירים אחרים, מגלים ש-22% ממנה נובעת משיתוף קבצים, בעיקר בפרוטוקול Tornet (טורנט).

מעניין במיוחד לראות שבאזור EMEA טורנטים תופסים חלק גדול אף יותר והתעבורה בגינם מגיעה לנתח של 31.7%, ומהווה את השימוש הנפוץ ביותר לתעבורה יוצאת. באמריקה שיתוף קבצים הוא 'רק' השימוש השני בנפח המידע היוצא. החברה מעריכה כי הדבר נובע מכך שביבשת אמריקה הרבה יותר תכנים זמינים באופן חוקי באמצעות שירותים, בעוד ביבשות המזרחיות יותר רבים מהתכנים של שירותים אלה אינם זמינים או מגיעים באיחור של חודשים ארוכים לעומת אמריקה, מה שמביא אנשים להמשיך לפנות לאמצעים פיראטיים לצורך צפייה בתכנים אלה יחד עם תושבי המערב כדי להימנע מספוילרים ולהישאר מעודכנים.

נתונים מעניינים נוספים כוללים את העובדה שיותר מ-40% מבקשות המידע של מכשירים ברשת מתבצעות על ידי שירותי גוגל השונים; כמחצית מתעבורת האינטרנט מוצפנת; והעוזרות האישיות, למרות הבאזז, מתרוממות באיטיות רבה: Alexa ו-Siri אחראיות כל אחת ל-0.05% בלבד מבקשות המידע הנשלחות לרשת ונמצאות סביב המקום ה-100 בין האפליקציות הפופולריות ביותר.