תחום מצלמות האקסטרים תופס תאוצה רבה לאחרונה. אילו בעבר היינו מוציאים מאות ולעיתים גם אלפי שקלים עבור האפשרות לצלם את פעילות השטח שלנו, הרי שכיום גם ניתן להשקיע קצת פחות ולקבל תוצאות שאינן נופלות מהמצלמות הגדולות בתחום. כבר בדקנו בעבר את GoPro, מצלמת Xiaomi Yi וכעת הגיעה לידנו Mobius (מוביוס), מצלמת שטח זעירה במיוחד המיועדת בין היתר, לשימוש בעת ספורט אקסטרים.

פשטות העיצוב

עיצובה הפשוט והמינימליסטי של המצלמה וודאי שעשוי להטעות רבים. לא מדובר במצלמה בעלת צג שניתן לראות דרכו את הצילום בזמן אמת או בכפתורי מגע וירטואליים בדומה למצלמות האקסטרים והשטח הרגילות, אך ניתן לומר לומר שחיסרון המסך והכפתורים אינם מעיבים ולו במעט על איכותה.

בקדמת המצלמה ניתן למצוא את עדשת ה-Lens C2 בעלת זווית של 132 מעלות כשלצידה מיקרופון זעיר שפועל כל העת. בנוסף, מעל העדשה בצידה השמאלי של המצלמה ניתן למצוא שלושה לחצנים: לחצן כיבוי והפעלה, לחצן הצילום ולחצן מצב הצילום (עליו נרחיב בהמשך) לצד נורית החיווי שתיכנס לפעולה בעת טעינה או בעת צילום רציף. כמו כן בצידה האחורי של המצלמה ניתן למצוא את חריץ להכנסת כרטיס זיכרון מסוג microSD (אינו כלול בערכה) עליו ישמרו התמונות והסרטונים וכן יציאת microUSB המשמשת בין היתר לטעינת הסוללה המובנית.
mobius-camera frontעל פניו, ניתן להתרשם כי מדובר במצלמה שתספק את צורכיהם של מרבית המשתמשים הממוצעים או כאלה שאינם רוצים להשקיע סכום גדול על מנת לקבל תוצאות מקסימליות. בלחיצה על לחצן מצב הצילום יוכל המשתמש לבחור האם לצלם ברזולוציה של 1080p שתוגבל לקצב של 30 פריימים לשנייה או לצלם ברזולוציה של 720p שתוגבל לקצב של 60 פריימים לשנייה. כמו כן, ניתן לצלם תמונות סטילס באיכות של עד 12 מגה-פיקסל. כל ההגדרות מתבצעות באמצעות תוכנה המותקנת על המחשב (Windows/Mac) או אפליקציית אנדרואיד, דרכה ניתן לקבוע את מצבי הצילום וכן ניתן לקבוע בעזרתה אם להציג תאריך/שעה וכן לשנות פרמטרים נוספים.

קרא עוד:  סקירה: Galaxy Note 10 Lite - כמו האח הגדול עם כמה פשרות

את מצבי הצילום ניתן לזהות על-פי צבעה של הנורית הקטנה הממוקמת בצד העדשה. כך, בעת הבהוב נורית בצבע צהוב נדע כי המצלמה מצלמת ברזולוציית 1080p, הבהוב בצבע כחול על מצב צילום ברזולוציית 720p ונורית בצבע אדום תסמל כי המצלמה מצלמת תמונת סטילס באיכות שבחרנו.

איכות הצילום בוידאו

בבדיקה הראשונה שערכנו מיקמנו את המצלמה בקדמת לוח המחוונים ברכב אשר שימשה אותנו כמעין מצלמת דרך. לכל אורך הצילום שנערך כ-7 דקות, ניתן היה להתרשם מחדות הוידאו שלא לווה בתקיעות או בגליצ'ים שהעיבו על איכות הצילום שקורה לעתים במצלמות פשוטות. כמו כן, ניתן היה לשמוע בבירור את כל רעשי הרקע והדיבורים במהלך הנסיעה עצמה. בנוסף, בצילומי סטילס התקבלו לעתים תמונות מגורענות – אך לא בצורה קריטית למדי שהעיבו על איכות הצילום. כלומר: למרות שלא מדובר במצלמה דיגיטלית וגם אינה מתיימרת להיות כזו – בהחלט ניתן להתרשם מתוצאות טובות שיספקו את מרבית המשתמשים הממוצעים. דגימת הוידאו שלנו כאן ואפשר להתרשם ממגוון שימושים שמצאו לה המשתמשים.

בנוסף לצילום בוידאו ולתמונות הסטילס, ביכולתה של המצלמה גם לצלם תמונות בהילוך מהיר (Time Lapse), כשאת מצב הצילום המדובר ניתן להגדיר דרך התוכנה הנלווית. בבדיקה שערכנו בעזרת מצב ה-Time Lapse מיקמנו את המצלמה על חצובה (אינה כלולה בערכה) וצילמנו את אחד הכבישים הראשיים והסואנים בבאר שבע במשך כדקה. התוצאה סבירה בהחלט. לא ניתן היה לזהות תקיעות או פריימים "קופאים" שקורה לעתים בעת צילום במצלמות פשוטות.

 photo Photo 27-12-2015 1 02 59 PM_zpskxtsw36x.jpg

 photo Photo 26-12-2015 5 36 18 PM_zps4zglf7qi.jpg

בשרות הטכניון

בנוסף לשימושה היומיומי של המצלמה, ניתן להרכיבה על מטוסים זעירים, רחפנים למיניהם, קסדות אופניים ועוד זאת כאמור באמצעות מתאם המיועד לחיבור בורג סטנדרטי של חצובה. כך, לדוגמה, סטודנטים מהטכניון שבנו מטוס שעיר ללא טייס צילמו סרטון באורך של כ-4 דקות שצולם כולו מהמצלמה המדוברת. גם הצילום מהמטוס עצמו, כפי שניתן לראות בסרטון צולם כולו בעזרת המצלמה כמו גם תמונות הסטילס. ניתן בהחלט להתרשם מאיכות הוידאו כשמדובר בתנאי תאורה אידאליים.

קרא עוד:  סקירה: Galaxy Note 10 Lite - כמו האח הגדול עם כמה פשרות

סוללת המכשיר, שאינה ניתנת לשליפה, בהספק של כ-820 מיליאמפר/שעה תוכל להספיק עד לכשעתיים צילום וידאו רציף. חשוב לציין שבעת המתנה המצלמה תכבה את עצמה לבד וזאת כדי לחסוך בסוללה.  מניסיוננו עם המצלמה מעולם לא נתקלנו בסיטואציה בה המצלמה נכבתה באופן פתאומי, אך במידה ואתם משתמשי ספורט אתגרי כבדים – מומלץ להטעינה במלואה לפני השימוש, כ-3 שעות הטענה.

ייחודה של המצלמת היא שמעבר לצילום היומיומי ניתן גם לייעד אותה לפעולות נוספות. כך, לדוגמה, ניתן לחבר את המצלמה למחשב בעזרת כבל ה-USB המצורף וניתן יהיה להגדירה כמצלמת רשת לכל דבר. כמו כן, ניתן להשתמש במצלמה בעת שיחות וידאו בתוכנות מסרים למיניהן.

בשורה התחתונה

בהשוואה לעלויות הגבוהות של מצלמת ה-GoPro ואפילו מותגים פחות מוכרים בשוק הישראלי, ללא ספק המצלמה מספקת פתרון זול ואיכותי למדי למשתמש הממוצע לצילום פעילויות ספורט שונות. אין לה יכולות משוכללות מידי כמו עמידות במים באופן מובנה, אפשרות לצפות בוידאו חי דרך האפליקציה, ממשק בסיסי מאוד לתוכנת המחשב וכמו גם לצורך שימוש עם חצובה נדרש אביזר הנמכר בנפרד, כך שמשתמשי ספורט אתגרי כבד לעומת זאת יצטרכו לפנות למתחרים.

מה בערכה?

  • מצלמת Mobius עם עדשה רחבה C2
    • כבל USB להטענה והעברת למחשב
      • בסיס התקנה למצלמה כולל הברגה ודבק דו"צ
      • חוברת הוראות

את המצלמה ניתן לרכוש ישירות מהאתר הרשמי בעלות של 350 שקל וכמו כן, ניתן לרכוש בנפרד אביזרים נוספים כגון קופסה כנגד מים ואבק, חצובה, תושבות לרכב להדבקה על השמשה/דשבורד, תושבות לקסדת האופניים ועוד.