טרנד מצלמות האקסטרים נכנס השנה להילוך גבוה, כאשר יצרניות מוכרות יותר ומוכרות פחות מנסות לנגוס בפלח השוק של חברת GoPro ובניהם המצלמה הסינית SJ400 וה-RE של HTC הטיוואנית. לאור השינויים בשוק, ולאור הלחצים החדשים, GoPro השיקה לאחרונה את סדרת ה-GoPro4 שכוללת שלוש מצלמות חדשות, GoPro 4 SILVER, GoPro 4 BLACK ו-GoPro HER הנחשבת לזולה במיוחד  – לפחות באופן יחסי. לקחנו את המצלמות, יצאנו לשטח, ועשינו מעט אקסטרים.

 

קטנה ומדליקה
סמל ההיכר של מצלמות ה-GoPro הוא ללא ספק העיצוב הייחודי שלהן. המצלמה מלבנית, קטנה וגם קלת משקל, כאשר השדרוג המיוחל בדגם ה- SILVER הגיע בדמות מסך מגע מובנה. המבנה הכללי של המצלמה לא השתנה בהשוואה לדור הקודם, וכך גם השימוש היומיומי עם כפתור ההפעלה, הצילום והפעלת ה-WiFi. שינוי קל נמצא במצלמת ה-HERO4 Black וה-Silver, כאשר מיקומו של מכסה הסוללה הועבר מגב המצלמה לתחתית. מעבר לכך שזה הרבה יותר נוח, זה גם נועד לאפשר את השימוש במסך המגע בדגם ה-Silver. בנוסף, נוריות ההתראה השונות מוסתרות בצורה נאה יותר במסך ה-LCD הקדמי. בדופן השמאלי ממוקמים החיבורים השונים כמו ה-microUSB, חריץ הזיכרון ו-MICRO HDMI. דגם ה-HERO הבסיסי והמוזל  נראה מעט שונה ומלבד הצבע האפור עכבר, המצלמה אינה כוללת תקשורת WiFi וחיבור למכשיר הטלפון אלא רק מסך וכפתורי תפעול, וכן חיבור ההטענה עבר לגב המצלמה כמו גם חריץ לכרטיס הזיכרון.

GoPro-HERO4-hands

 

מ-4K ועד הילוך איטי
הסדרה החדשה מאופיינת ביכולות צילום טובות יותר וכשזה נוגע לאיכות הצילום במצלמות האקסטרים, קשה להתמודד עם האיכות שמציעות המצלמות של GoPro. עד כה, הדור הקודם (Hero3+ Black) תמך בצילום 4K ב-15 פריימים לשנייה (FPS), אולם לא מדובר באיכות מספקת, ואפילו בסיסית ביותר, לצורך צפייה שכן לתנועה חלקה נדרש לכל הפחות 25 פריימים לשנייה. הדור החדש לעומת זאת, HERO4 Black הוקפץ קדימה מבחינה טכנית ומביא איכות צילום ב-4K עד 30 פריימים לשנייה (ואפשר גם 24/25fps). דגם ה-Silver מסוגל במקסימום ללכוד וידאו גם כן ב-4K אך ב-12.5/15FPS או ב-2.7K ב-24/25/30 פריימים לשנייה.

 

היתרון בצילום וידאו ב-4K, מעבר לאיכות הגבוהה בזמן צפייה במסכים או בטלוויזיות תומכות, היא היכולת של העורך לבצע חיתוכים מהסרטון כדי למנוע רעידות או לבצע מיקוד באזור מסוים זאת מבלי לאבד את איכות הוידאו.

 

אבל, אם מסתכלים על הצד השני של הסקאלה, ברזולוציות הנמוכות יותר המצלמות תומכות בצילום ב-120 פריימים לשנייה, ולמה זה טוב? לצילומי הילוך איטי ולתנועה חלקה בסרטון. כך ניתן לצלם בדגם ה-Silver ב-120fps איכות של 720p, או 60fps ב-1080p. אם בוחרים ב-Black כבר ניתן לצלם באותה האיכות ב-120fps ואף לקפוץ ל-240fps בדגם ברזולוציה של WVGA. דגם ה-HERO לעומתם מסוגל לספק עד 60fps ב-720p.

קרא עוד:  סקירה: JBL Flip 5 - צעד קדימה וגם אחורה

 

אפליקציה לנייד
GoPro Appלמצלמה יש כפתורי תפעול וצג קטן שדרכו ניתן לקבוע את מצב הצילום והגדרות נוספות. כאמור, בדגם ה-Silver יש גם מסך צבעוני עם תצוגה חיה למעוניינים בכך, שם גם קל יותר לשנות את ההגדרות. אבל חייבים לומר כי זה לא מאוד נוח להתעסק עם המצלמה, או ההגדרות שלה, במיוחד כאשר היא מחוברת להתקן כלשהו שממנו אנו מצלמים, לכן את כל מה שאנחנו רוצים לעשות אפשר גם דרך האפליקציה לנייד.

 

האפליקציה הזמינה (בחינם) בחנויות השונות מאפשרת לא רק לבצע שינויים והגדרות שונות אלא גם לצפות בשידור חי בנעשה דרך עדשת המצלמה. היא מאפשרת גם לצפות ולהעביר תמונות וסרטונים ישירות מהמצלמה למכשיר החכם, ואף לשתף אותם בזריזות עם חברים באמצעות הרשתות החברתיות. כדי להשתמש בה יש צורך בהפעלת קישוריות ה-WiFi שבמצלמה, בדגמי ה-Silver ו-Black, ואז להתחבר דרך האפליקציה שבנייד ולאתר את המצלמה כרשת אלחוטית חדשה. מיד בחיבור הראשון ניתן כבר לצפות בתצוגה חיה של המצלמה, להתחיל לצלם ולעבור לגלריית הצילום שבזיכרון המצלמה.

 

השימוש באפליקציה נוח למדי, והיתרון שלה הוא טווח קליטה יחסית גדול מאשר שימוש בטכנולוגיית ה-Bluetooth, אם כי יש מעט השהיה בין הצילום לבין התצוגה בפועל, ויש לזכור זאת כאשר מצלמים. לאפליקציה מגוון של הגדרות כמו שינוי רזולוציה, מצב צילום, אפשרות לצילום תמונות סטילס תוך כדי צילום וידאו, סיור וצפייה בתמונות ובסרטונים שבכרטיס הזיכרון ועוד.

 

מתחברת לכל מקום
את מצלמת ה-GoPro אפשר לחבר לכמעט כל דבר.  בין אם לחצובת סלפי, לדשבורד של מכונית, לרצועה של הכלב, לקסדה, למכונית על שלט ועוד. כמות האביזרים שיש לה הוא אינסופי וכבר באריזה מקבלים לא מעט שכאלה. האביזר הבסיסי והחשוב ביותר המגיע עמה הוא הכיסוי האטום למים שגם מספק חסינות כנגד השפרצות, או אם רוצים לצלם בברכה או בים, וגם מגן עליה מפני נפילות וזעזועים. מלבד זאת, באריזה נמצא גם חיבור עם הדבקה (שתי מדבקות קסדה -שטוחה+קעורה) המתאימות גם לכל משטח יבש וכן חיבור נוסף עם הברגה (תושבת שחרור מהיר). צריך לציין כי המתאמים שלה הם מעט שונים ממצלמה רגילה, ולכן יש צורך להצטייד בהתאם (מתאם חצובה)אם תהיו מעוניינים לחבר אותה לחצובה. לחברה גם מגוון אביזרים שונים המתאימים לחיבורה של המצלמה לכל דבר בצורה עמידה, וכמובן לא צריך להזכיר את האפשרויות הרבות הקיימות בשוק. אנחנו חיברנו את המצלמה למכונית על שלט באמצעות הדבקה של המתאם, לרצועת הכלב ולמוט סלפי ארוך.

קרא עוד:  גופרו השיקה את Hero8 Black ו-Hero Max עם ייצוב משופר ובלי צורך בכיסויים (עדכון: המחירים בישראל)

GoPro-HERO4

 

לא רק לאקסטרים
ליין ה-HERO שהחל את דרכו ב-2007 בתחום ספורט האקסטרים אשר נועד לתפוס את הרגע בזמן פעילויות אקטיביות הלך אט אט וצבר תאוצה. כיום המצלמות הקטנות הללו נמצאות כמעט בכל מקום ומשמשות אותנו הרבה מעבר לאקסטרים ומותאמות כמעט לכל מצבי הצילום המשתנים והדינאמיים, ובטח לא הסטנדרטיים. כיום אפשר לראות את מצלמות האקסטרים בשימוש יומיומי ולא רק בפעילויות מיוחדות, כמו בעת צילום בטיולים (חיבור לקסדה), צילום ברכב, שימוש בחצובת סלפי, חיבור למכונית על שלט ועד.

 

מצלמת גם תמונות
מלבד היכולת שלהן לעמוד בנפילות וזעזועים, הדבר החשוב ביותר במצלמות האקסטרים היא כמובן איכות הוידאו, ובזה ה-GoPro אינה נופלת. צילמנו שעות של וידאו במגוון מצבים שונים, ובכל הפעמים הוידאו יצא חלק ואיכותי. אין רעידות או קפיצות והתמונה מיוצבת באופן מפתיע למדי (בהתאם להתקן שאליה היא מחוברת כמובן).

GoPro-HERO4-series-pic2

 

בתחום צילום הסטילס, דגמי ה-Silver וה-Black מצוידות בחיישן צילום של 12 מגה פיקסל, ודגם ה-HERO מצויד בחיישן של 5 מגה פיקסל. ניתן כמובן לצלם תמונות סטילס עם המצלמה דרך האפליקציה (לא בדגם ה-HERO) או בלחיצה על כפתור הצילום שבמצלמה, רק צריך לזכור להעביר את המצלמה למצב סטילס. האיכות באופן מפתיע טובה למדי, ויש חדות גבוהה יחסית בתמונות שצילמנו. חסרון בולט זה העובדה כי היא מצלמת בפורמט רחב, לכן בעוד שזה יתרון מובהק בעת צילום פעילות מסויימת, בצילום סטילס זה יכול לפגום בתמונה. ניתן להקטין את רוחב התמונה, אך עדיין נשארים שוליים מעוגלים מעט (עין הדג), כך שצריך לקחת זאת בחשבון (ניתן לבטל את אפקפט עין הדג בעזרת תוכנת GOPRO STUDIO).

 

יש מספר אפשרויות בעת צילום תמונות סטילס כמו צילום תוך כדי צילום הוידאו (ב-HERO 4 בלבד), כך שניתן ללכוד תמונות ולצפות ברגעים מעניינים בזמן הפעילות. אפשרות נוספת היא צילום רציף כל מספר שניות מוגדר מראש (החל מ-0.5 שנייה ועד דקה).

 

לסיכום, מצלמות ה-HERO4 הן ללא ספק שדרוג ראוי ומתבקש לדגמים הקודמים, ובמיוחד דגם ה-HERO הפשוטה לכאורה, אך המספקת אלטרנטיבה זולה אך איכותית אל מול היצרניות הסיניות השונות. המחירים נעים בין 749 שקלים לדגם הזול, 1999 שקלים לדגם ה-Silver ועד 2599 שקלים לדגם ה-Black. אז כבר חשבתם מהי הפעילות הבאה שלכם?