השילוב של מכשירים חכמים שונים ברשת הביתית אמנם מאפשר רמת חיים משופרת – אך גם מסכן את המידע של המשתמשים, כך הזהירה חברת אבטחת המידע התל-אביבית SAM Seamless Network.

לפי מחקר של החברה, שמתמחה בפתרונות לאבטחת רשתות, יותר ויותר מתקפות האקרים מנצלות את האבטחה הלקויה של מכשירים חכמים. לדברי החברה, בארה"ב מחוברים היום בכל בית 17 מכשירים לרשת, בעוד באירופה המספר עומד על 14. 47% מהמכשירים הפגיעים למתקפות מרחוק הם מצלמות אבטחה. במקום השני נמצאים הרמקולים החכמים, כמו Google Home ו-Amazon Echo המהווים 15% מנקודות התורפה, ומתקני אחסון מקוונים (NAS) מהווים 12% מנקודות התורפה. גם מדפסות, טלוויזיות וטלפונים המחוברים לרשת מהווים פיתוי עבור האקרים.

סיוון ראושר, מייסדת ומנכ"לית החברה, הסבירה לאתר ZDNet כי "אתם עשויים לחשוב שלהאקרים לא איכפת מהטלוויזיה החכמה שלכם – אבל ברגע שהיא מחוברת למחשב, היכן שכל המידע שלכם ופרטי החשבונות, היא הופכת לפתע למעניינת מאוד". כלומר: האקרים משתמשים במכשירים המאובטחים פחות כדי לפרוץ לרשת הביתית או הארגונית ומשם קל יותר לחדור למחשבים וטלפונים בהם מאוחסן מידע שניתן לנצל להפקת רווח בדרכים שונות.

בחברה הוסיפו כי מצלמות אבטחה הן הרגישות ביותר משום שדגמים זולים רבים מגיעים עם תוכנה זהה, כך שכל פרצה שמתגלה בדגם אחד ניתנת לניצול באלפי דגמים אחרים. חלק גדול מאותן מצלמות גם אינן משדלות את המשתמשים להגדיר סיסמה אחרת לאחר ההפעלה הראשונית בעזרת סיסמת ברירת המחדל הקלה לגילוי (המופיעה בהוראות השימוש, שזמינות להורדה באתר היצרן), ובדגמים מסוימים לא ניתן לשנות כלל את הסיסמה.

קרא עוד:  שם בעתיד: אפל הציגה את משקפי ה-AR שלה באירוע פנימי - לא לפני 2022

עומרי מאליס, ארכיטקט מוצר ראשי בחברה, אמר לאתר כי "המתקפות החמורות ביותר מכוונות למצלמות IP. זה מרגיש כאילו אנשים לא משקיעים במצלמות אבטחה הכי טובות, שעשויות לעלות מאות דולרים, אז הם קונים זולות יותר. אלו מכשירים פגיעים מאוד".

בממוצע, טוענים ב-SAM Seamless Network, כל מכשיר ביתי מקוון מותקף 5 פעמים ביום, כאשר רוב המתקפות מבוצעות בלילה והשעה המועדת ביותר היא חצות, אז הנחת המוצא היא כי המשתמשים ישנים ולא יבחינו בפעילות חשודה.