P20 Lite הגיע לישראל לצד אחיו הגדול והחזק יותר, P20 Pro. שני המכשירים הוצגו יחדיו לראשונה באירוע שערכה וואווי (Huawei) בחודש מרץ האחרון. מבהר מאוד מתברר שאכן, כשמו כן הוא. מדובר בגרסה משונמכת המיועדת לשוק הביניים ולמשתמשים שרוצים לקבל את התחושה של מכשיר דגל ולשלם פחות. כיצד הוא מצליח להתמודד עם מכשירים ברמתו והאם ההשקה המאוחרת בישראל משפיעה על כך? בדקנו.

עיצוב של מכשיר דגל

P20 Lite מנסה לנכס לעצמו מעט מ-'אבק הכוכבים' של מכשירי הדגל האחרים של וואווי ולפחות ברמת העיצוב הוא מצליח. במבט ראשון ניתן לטעות במכשיר ולשכוח כי מדובר כלל בדגם ה-Lite שכן הוא דומה מאוד ל-P20 Pro.

זה מתחיל עם בחירת הצבעים המטאליים כמו הכחול והוורוד, ממשיך דרך גב הזכוכית המבריק שכל כך מושך טביעות אצבעות, וממשיך לקימור והחיבור של המסגרת המתכתית אל עבר המסך, חיבור שנראה אחיד וחלק. וואווי לא עשתה הנחות בגימור ובחומרים ורואים את זה.

בשימוש הראשוני העניק P20 Lite תחושה נוחה באחיזתו והוא אינו גדול במיוחד. הוא גם קל משקל יחסית ושוקל כ-145 גרם בלבד, והוא מאפשר גישה נוחה כמעט לכל מקום במסך גם בשימוש ביחד אחת.

מבחינת כפתורים, ב-P20 Lite הם ממוקמים בדופן ימין כאשר כפתור השליטה בעוצמת השמע נמצא בחלק העליון ומעט מתחתיו ממוקם כפתור הכיבוי/הדלקה. בדופן שמאל נמצאת מגירת הסים הכפולה, אשר תומכת בסים משני או הרחבת זיכרון בכרטיס microSD. בחלק התחתון נמצא חיבור האוזניות 3.5 מ"מ, שלא קיים כבר בדגמים האחרים בסדרה וזה לטעמנו יתרון זה עומד לזכותו, וזאת לצד שקע הטעינה מסוג USB-C וגריל הרמקול.

חיישן טביעות האצבע נמצא במיקום נוח למדי מאחור ומעט שקוע בגוף המכשיר. הוא גדול יחסית ושימושי למדי בשימוש ביום יום. לא רק שהוא פותח את המכשיר מנעילה בלי הצורך ללחוץ על כפתור ההדלקה, אלא הוא גם משמש למשימות שונות כמו מעבר בין תמונות, מענה לשיחה או הפסקת הצלצול של השעון המעורר.

ובכל זאת יש, בהיבט של העיצוב ורמת הגימור, מספר פשרות בהשוואה למכשירי הדגל: היעדר החסינות למים וזכוכית היא הגנה שהיא אולי מחסומת אבל של מותג לא מזוהה ולא Gorilla Glass, אם יש לזה בכלל השפעה כלשהי על ההחלטה של המשתמש איזה מכשיר לבחור.

המסך עם המגרעת

ל-P20 Lite מסך גדול יחסית הנפרס מקצה לקצה עם מסגרת דקיקה יחסית. גודלו הוא 5.84 אינץ' ביחס היבט של 19:9 ברזולוציה של 1,080×2,280 פיקסלים, או +Full HD. זהו לא מסך AMOLED כמו זה בו מצויד P20 Pro, אלא מסך מסוג LTPS TFT שאינו מציע ניגודיות כה גבוהה, אבל כן מציע בהירות וחדות טובים מאוד.

קרא עוד:  לא צריכים טובות: FBI הצליח לפרוץ למכשיר iPhone 11 Pro

אין כמעט מכשיר דגל שהושק ב-2018 בלי המגרעת, אותו חלק חסר במסך בחלק העליון. גם P20 Lite 'זכה' לאותה מגרעת שמעט גדולה יותר משאר מכשירי הסדרה. במהלך הבדיקה מצאנו שבמקרה הזה המגרעת לא ממש מעיקה על המשתמש, גם בגלל שחלק מסמלי ההתראות מוצגים בצד הימני של המגרעת, וזאת לדוגמה בניגוד גמור ל-Pocophone F1 (פוקופון) שבו אי אפשר לדעת לדוגמה אם התקבלה התראה עד שמושכים את וילון ההתראות מטה.

P20 Lite מציע 80.5% ביחס של מסך לגוף שזה נתון טוב מאוד למכשיר שוק ביניים. עם זאת רוב השארית נמצאת בחלק התחתון שרוחבו כ-8 מ"מ. מלבד זאת פחות אהבנו את הפינות המעוגלות של המסך, אשר לטעמנו צריכות להיות בזווית ישרה הרבה יותר.

ביצועים

וואווי השתמשה ב-P20 Lite במערכת העל שבב מתוצרת היי-סיליקון (HiSilicon) מדגם Kirin 659. מערכת זו כוללת מעבד מתומן ליבות מסוג Cortex-A53 בתצורת 4+4 בתדר משתנה של 1.7 ו-2.36 גיגה-הרץ. לצד זה המכשיר משולב עם זיכרון עבודה בנפח 4 גיגה-בייט, שזה מספיק בהחלט למכשיר ביניים.

מדבור בתצורה שוות ערך לזו של Mi A1 של שאומי (Xiaomi), בו משולבת Snapdragon 625, שזה בסדר למכשיר שעלותו כ-1,000 שקלים משנה שעברה, אבל פחות למכשיר כמו P20 Lite שהושק השנה וגם יקר הרבה יותר. מדובר בביצועים שבהחלט מספקים את המשתמש הממוצע, אבל לדעתנו היה נכון יותר אם וואווי היו בוחרים במערכת על שבב חזקה יותר עבור הטלפון הזה.

הדבר משתקף בעיקר במשחקים בהם Kirin 659 לא ממש מצליח לסחוב. בעוד במשחקים בסיסיים כמו Angry Birds הוא עובד טוב, במשחקים עתירי גרפיקה כבר מדובר במשימה מאתגרת עבורו ואי אפשר ממש לשחק. צריך לקחת זאת בחשבון.

הביצועים של P20 Lite באים היטב לידי ביטוי גם באפליקציית מבחני הביצועים Antutu בה הגיע לציון של 88,188 נקודות. לשם השוואה, בסקירה של P20 Pro עם Kirin 970 קיבלנו ציון של 208,372 נקודות. אבל כאמור, מדובר במכשיר שוק ביניים אז אין מה לצפות ליותר.

האחסון הפנימי שבדגם הבסיס היה 64 גיגה-בייט, כאשר קצת פחות מ-50 גיגה-בייט היו פנויים לשימוש.

מערכת ההפעלה של P20 Lite היא אנדרואיד (Android) בגרסה 8.0, מעליה מולבש ממשק המשתמש הקנייני של החברה, ה-EMUI 8.0. לאורך השנים וואווי שיפרה את הממשק שלה, אם כי הוא עדיין עמוס מאוד באפליקציות ואפשרויות.

קרא עוד:  מסכמים עשור: המוצרים שנולדו בעשור האחרון וכאן כדי להישאר

מצלמה כפולה

קשה להיות חלק מסדרת P20 בלי לחשוב על המצלמה המשולשת של דגם ה-Pro. אבל P20 Lite 'מסתפק' במערך צילום כפול. החיישן הראשי הוא בגודל 16 מגה-פיקסל והחיישן הנוסף גודלו 2 מגה-פיקסל, והוא משמש כעזר לצילומים עם אפקט טשטוש הרקע.

יש מספר מצבי צילום שונים כמו 'עדשת AR' המאפשר להוסיף תלבושות ורקעים כדי להפוך את התמונה למשעשעת, 'סימן מים' להוספת כיתוב משתנה על התמונה, מצב צילום ייעודי ללילה להוספת אפקט ה-'משיכה' של האורות, צילום מקצועי המאפשר לשנות את ערכי הצילום ועוד. בסך הכל אפליקציית המצלמה עשירה מאוד באפשרויות, הרבה מעבר ממה שאפשר לצפות.

באופן כללי P20 Lite מצלם באופן מספק. באור יום התמונות חדות וברורות, הצבעים טובים והבהירות טובה עוד יותר כאשר מצב HDR מופעל. בצילום בתנאי תאורה פחות טובים, P20 Lite מצליח באופן מפתיע להתמודד טוב גם כן, אולם זה בעיקר קורה כאשר מפעילים את מצב 'צילום לילה'. במצב זה המצלמה מבצעת מספר צילומים במשך 20 שניות ומאחדת אותם יחדיו. זה בתנאי כמובן שלא זזים במהלך הצילום.

Huawei P20 Lite

חיי סוללה טובים

P20 Lite מגיע עם סוללה בהספק המקובל כיום בשוק של 3,000 מילי-אמפר/שעה. הוא מגיע עם מערכת ניהול הסוללה של וואווי, הידועה כנוקשה במיוחד. הבחירה של וואווי במסך +Full HD עבור P20 Lite היא נכונה לטעמנו. לא רק שהוא מספיק איכותי וטוב למכשיר שכזה, אלא גם עוזר לחסוך בחיי הסוללה, זאת בהשוואה למסכים האחרים בסדרה.

ממשק הגדרות הסוללה מאפשר לשנות משתנים כמו מניעת הפעלת אפליקציות ברקע, סיבה שלעיתים מתגלה כבעיה העיקרית לכך שהתראות לא מתקבלות. מלבד זאת ניתן לקבוע זמנים מותאמים להורדה והעלאה של רזולוציית המסך, לבצע מיטוב של הגדרות המערכת להפחתת צריכת הסוללה ועוד.

לערכה מצורף מטען ה-SuperCharge המאפשר טעינה מהירה במיוחד. כ-20% סוללה נטענו תוך 15 דקות. בסך הכל P20 Lite הצליח לספק יום שלם של עבודה אינטנסיבית.

בשורה התחתונה

P20 Lite הוא מכשיר ביניים טוב ואיכותי. הוא משדר את היוקרה של מכשירי הדגל בלי פשרות עיצוביות. יש לו מערך מצלמות טובות ועשירות באפשרויות, חיי סוללה מצוינים עם תמיכה בטעינה מהירה, מסך בהיר ומספק. מצד שני הוא נופל בעיקר בצד הביצועים ושבב Kirin 659 נחשב למיושן ואיטי בהשוואה למכשירי ברמתו.

מחירו של P20 Lite בישראל הוא 1,599 שקלים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.