וואווי (Huawei) הכריזה על ה-Mate Xs, מכשיר מתקפל שני מתוצרתה שיגיע לשוק כמעט שנה אחת בדיוק לאחר ה-Mate X המקורי. בעיצובו החיצוני שני המכשירים נראים כמעט זהים, עם מסך בגודל 6.6 אינץ' הנפרס לגודל 8 אינץ' בתצורת ספר, ופונה כולו כלפי חוץ – בניגוד ל-Galaxy Fold של סמסונג (Samsung).

אולם בכל הקשור למפרט, טוענת וואווי לשינויים משמעותיים. תחילה למסך: Mate Xs אומנם זהה בגודלו, אך לטענת החברה הוא כעת עמיד יותר בפני שריטות ופגיעות בזכות ארבע שכבות מגן. הוא עדיין מצופה פלסטיק ולא זכוכית, אך אמור להיות אמין וגם נוח יותר לשימוש. גם הציר סביבו המסך מסתובב אמור ליהנות מאמינות ונוחות רבה יותר, בזכות לקחים שנלמדו בחברה בעקבות השקת המכשיר המקורי.

המעבד הוא כעת מסוג Kirin 990 (במקום 980 בדגם המקורי), עם זיכרון עבודה בנפח 8 גיגה-בייט ומודם דור חמישי הכלול בתוך ערכת השבבים, בעוד שבעבר מדובר היה בשבב נפרד. מערכת הקירור שופרה אף היא, להולכת חום טובה יותר בין שני חצאיו המקופלים של המכשיר.

מערכת ההפעלה ב-Mate Xs היא אנדרואיד 10, בגרסת קוד פתוח שאינה כוללת את האפליקציות הרשמיות של גוגל (Google). בוואווי פיתחו ממשק המאפשר הפעלת שלוש אפליקציות במקביל – שתיים על כל אחד מחצאי המסך, ועוד אחת במעין חלון צף. יתר המפרט נותר ללא שינוי, עם סוללה בנפח 4,500 מיליאמפר/שעה, מצלמה הכוללת ארבעה חיישנים (40 מגה-פיקסל ראשי, 8 מגה-פיקסל לצילומי תקריב, 16 מגה-פיקסל לזווית רחבה וחיישן עומק), ו-512 גיגה-בייט לאחסון קבצים.

ה-Mate Xs, שלא כקודמו, לא יישאר בלעדי לשוק הסיני ומיועד לשיווק הגלובלי. הוא צפוי להגיע לשווקים בארה"ב ובאירופה בהמשך השנה, במחיר של 2,499 אירו.