וואווי (Huawei) החלה להציע שלושה מדגמי המחשבים הניידים שלה, ה-MateBook X Pro, ה-MateBook 13 וה-MateBook 14, בגרסאות עליהן מותקנת מערכת ההפעלה לינוקס (Linux) במקומה של Windows 10 שהייתה ברירת המחדל עבור מחשבים אלו עד כה. המחשבים נמכרים בסין בלבד, והיות שוואווי אינה נדרשת לשלם עבור התקנת מערכת ההפעלה מחירם נמוך בכ-42 דולרים מזה של הדגם המקורי.

למרות שוואווי איננה מצהירה על כך באופן מפורש, הערכות ככי החלטתה של החברה להציע לפתע מחשבים מבוססי לינוקס נובעת מהחשש כי בעוד מספר חודשים, לא תוכל יותר להשתמש במערכת ההפעלה Windows 10 על מחשביה בעקבות חרם המסחר נגדה עליו הכריז הממשל האמריקני. לינוקס היא פרויקט קוד-פתוח בין-לאומי, ולממשל האמריקני אין כל אפשרות למנוע מוואווי לעשות שימוש במערכת הפעלה זו.

ההפצה שאותה בחרה וואווי להתקין על מחשביה היא Deepin, המפותחת בסין. על החשש מסוגיות אבטחה ופרטיות מפצה במידת מה העובדה כי Deepin, כמו כל הפצה אחרת של לינוקס, מופצת כקוד פתוח וכל המעוניין רשאי לעיין בו. בהשוואה להפצות אחרות, מתהדרת Deepin בממשק משתמש מעוצב ונאה במיוחד, כמו גם שירות סנכרון ענן מתקדם המאפשר לשמור פעם אחת את כל הגדרותה מחשב, הרשת, תמונת הרקע ועוד, ולשחזר הגדרות אלו מכל מחשב נוסף בו מותקנת מערכת ההפעלה.

עוד בנושא: