יחד עם השקתה של iOS 8 בשבוע שעבר, צוינה גם ההשקה של ה-iCloud Drive, אשר אמור להוות שיפור משמעותי לשירות הענן של אפל כפי שהכרנו אותו עד כה. אך עם זאת, מסתמן כי קיים בלבול רב בקרב קהל המשתמשים בכל הקשור ל-iCloud Drive ולשינויים שהוא מביא עימו. אז כיצד למעשה תשתנה חווית השימוש שלכם ב-iCloud כפי שהכרתם אותה עד כה? – ובכן, על מנת לענות על השאלה הזו ראוי קודם לכן לפרט אודות שירות הענן של אפל כפי שהיה עד כה.

נכון לעת עתה ומאז השקתו, שירות הענן של אפל אפשר למשתמשי מכשירי ה-i להתנתק כמעט לחלוטין מתוכנת ה-iTunes, ולגבות את מכשיריהם על כל המידע הרלוונטי שבהם הישר לענן (המידע כולל אנשי קשר, סמסים, רשימות, פתקים, אתרים מועדפים בספארי, מידע מאפליקציות וכן תמונות). באשר לתמונות, הפיצ׳ר שאפל הטמיעה בענן שאפשר עד כה למשתמשים לגבות את התמונות שלהם נקרא Photo Stream, או ״זרם התמונות״ בעברית. כיום, iCloud Drive מסוגל להחליף את זרם התמונות במידה ומעוניינים בכך.

לעבור ל-iCloud Drive?
כחלק מההפעלה הראשונית של iOS 8, נשאל המשתמש האם הוא מעוניין להפעיל את iCloud Drive, אז מהם היתרונות? היתרון הראשון הוא שמעתה באמצעות iCloud Drive ניתן לגשת לנתונים שאנו שומרים בענן מכל מכשיר אייפון, אייפד, מק ואפילו מכל מחשב PC מבוסס Windows. הכל שם, מרוכז בנוחות. ועם זאת, אלמנט שעדיין מבלבל משתמשים רבים טמון בהצהרתה של אפל במהלך כנס ה-WWDC שלה שבו חשפה את iCloud Drive, שבו טענה כי בעוד שהפיצ׳ר יגיע גם למק וגם ל-iOS, הוא לא יקבל אפליקציה נפרדת משלו. זו כמובן לא תהיה בעיה עבור משתמשי המק ו-OS X יוסמיטי, מכיוון ש-iCloud Drive מובנה לתוך סייר הקבצים של המק, Finder. זו גם לא תהיה בעיה עבור משתמשי ה-Windows, שכן הם יכולים להתקין את iCloud for Windows. אבל ב-iOS לעומת זאת,  אין סייר קבצים – כך שהדרך היחידה לגשת ל-iCloud Drive על האייפון או האייפד היא דרך אפליקציות , מה שמסביר את הבלבול ששורר בקרב המשתמשים.

קרא עוד:  התקבל קוד אימות במסרון? גוגל תחסוך לכם את ההקלדה

כאמור, iCloud Drive זמין כרגע בפלטפורמת iOS רק בתוך אפליקציות שתומכות בפיצ׳ר. ברמת העקרון, iCloud Drive מתקשר עם אפליקציות מובנות של אפל ואפליקציות מצד שלישי באותו אופן שבו מפתחים רבים כבר מקשרים בין האפליקציות שלהם עם שירותים כגון Dropbox ו-Google Drive. עם זאת, ההבדל העיקרי בין השלוש הוא של-iCloud Drive (בניגוד ל-Dropbox ול-Google Drive) אין כרגע אפליקציית iCloud Drive ייעודית נפרדת שזמינה עבור iOS. אבל, כמו הרואה והאינו נראה – רק מפני שלא רואים אותו, זו לא אומר שהוא לא מסתתר לו שם מתחת לפני השטח.

עוד בנושא

>> אחסון בענן: השווואה בין כל השירותים, מי נותן יותר?

>> עכשיו ולזמן מוגבל: שדרגו את האחסון ב-OneDrive ל-30 ג'יגה-בייט

מצא את ההבדלים
בעבר, iCloud הייתה פלטפורמת ענן לשמירת מידע אישי, תמונות וכן ליצירה ולשמירה של מסמכים מעל גבי הפלטפורמה של אפל, תוך כדי שימוש באפליקציות ובתוכנות של אפל בלבד. כיום עם iCloud Drive. ניתן לשמור מידע וקבצים מאפליקציות מובנות כמו גם מאפליקציות מצד שלישי, לשמור אותן ב-iCloud Drive ולפתוח אותן בכל אפליקציה שתומכת ב-iCloud Drive. במילים אחרות: ניתן לחשוב על iCloud Drive כעל כונן חיצוני שניתן לגשת אליו מכל מקום: אנו שומרים את המידע לכונן, ויכולים לגשת אליו מכל אפליקציה נתמכת במכשירי האייפון, אייפד והמק (גם Windows).

ומה עם הגיבוי מהטלפון?
הגיבוי מהטלפון ימשיך לעבוד כפי שהוא עבד עד עתה: אפשרות הגיבוי בסעיף ה-iCloud שבמכשיר האייפון/אייפד יאפשר לגבות את המידע האישי מעל גבי מכשיר הטלפון  ולגשת אליו בכל פעם שנזדקק לשחזר מגיבוי – בדיוק באותו האופן שאליו שהתרגלנו עד כה. במובן הזה, אין כל שינוי באופן שבו iCloud מתפקד כפלטפורמת גיבוי עבור המכשירים והמידע האישי שלנו. השינויים ש-iCloud Drive מביאים קשורים הרבה יותר לשיתוף מסמכים, ולגיבוי תמונות.

קרא עוד:  גרסה 77 של Chrome מאפשרת לשלוח קישור בין המכשירים

icloud photos

ומה עם התמונות?
בעבור התמונות, היכן שעד כה התרגלנו לזרם התמונות, אנו בעתיד נוכל לגבות לא רק את התמונות שלנו אלא גם את סרטוני הוידאו שצילמנו באמצעות iCloud Photo Library, או ספריית התמונות ב-iCloud. במובן הזה, כל תמונה או סרטון שנצלם יעלו לספריית התמונות ב-iCloud, ויהיו זמינים ברזולוציה מלאה מעל גבי כל הפלטפורמות שמריצות את iCloud Drive. ברגע שנפעיל את האפשרות, התמונות והסרטונים שאנו מצלמים כבר לא ישמרו על המכשיר, אלא ישמרו באופן אוטומטי ישירות ב-iCloud Drive. כמובן שנוכל להוריד תמונות וסרטונים ישירות למכשיר במידת הצורך. ועם זאת, ההגבלה על משך הזמן שבו נשמרים הסרטונים כבר לא קיימת. כלומר: התמונות והסרטונים תמיד ישמרו ולעולם לא ימחקו מספריית התמונות ב-iCloud, בין אם הם צולמו לפני 30 יום או לפני שנתיים.

כיצד מעלים קבצים שלי לענן?
משתמשי ה-Windows יכולים להתחיל כבר מעכשיו (ובאופן אירוני לחלוטין) להעלות קבצים לתייקיית ה-iCloud Drive שלהם, בין אם מעל גבי Windows לבין אם מעל גבי אפליקציות במכשירי האייפון והאייפד שלהם. במחשב, יש לגרור קבצים לתוך תיקיית ה-iCloud Drive בדיוק כמו עם Dropbox או Google Drive. משתמשי המק לעומת זאת יאלצו לחכות עד שאפל תשיק באופן רשמי את OS X יוסמיטי באוקטובר.

פורסם לראשונה באתר 4techsake